Opieka medyczna w czasie Świąt Wielkanocnych

3 tygodni temu
fot. Radio Doxa

Przeziębienie, ból brzucha, gorączka. Choroba nie wybiera. Gdzie udać się po pomoc medyczną, gdy poczujemy się gorzej w czasie Świąt Wielkanocnych? W takich sytuacjach należy udać się do najbliższej placówki nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej, które są otwarte całodobowo.

– Aby skorzystać z nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej, nie potrzebujemy skierowania i wcześniejszej rezerwacji – tłumaczy Barbara Pawlos, rzecznik prasowy opolskiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia. – Nie obowiązuje też rejonizacja, dlatego zostaniemy przyjęci w każdej placówce Nocnej i Świątecznej Opieki Zdrowotnej, nie tylko na terenie województwa opolskiego. Z pomocy lekarza i pielęgniarki można skorzystać w razie: nagłego zachorowania lub nagłego pogorszenia stanu zdrowia, gdy nie ma objawów sugerujących bezpośrednie zagrożenie życia.

W sytuacji zagrożenia zdrowia lub życia pomocy udzielają izby przyjęć oraz Szpitalne Oddziały Ratunkowe. Pomagają one osobom w stanach ciężkich (np. wypadek, uraz, zatrucie, krwawienie z przewodu pokarmowego lub dróg moczowych), których następstwem może być poważne uszkodzenie funkcji organizmu lub utrata życia.

W sytuacjach bezpośredniego nagłego zagrożenia życia lub zdrowia należy dzwonić pod numer 112 lub 999, by wezwać zespół ratownictwa medycznego.

Pod numerem: 800 190 590 funkcjonuje też bezpłatna i całodobowa infolinia Narodowego Funduszu Zdrowia. Bezpłatnie uzyskamy tam wszelkie niezbędne informacje na temat pomocy medycznej w czasie świąt. Konsultanci podpowiedzą, gdzie jest najbliższy szpital, punkt nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej lub dyżurująca apteka.

Barbara Pawlos:

Autor: DGZ

Idź do oryginalnego materiału