Opolska Fundacja L’Arche świętowała 6. urodziny i marzy o domu

6 miesięcy temu

Fundacja L’Arche, którą tworzą osoby niepełnosprawne i ich przyjaciele, swoje urodzinowe spotkanie zorganizowała w sobotę 29 czerwca w Opolu przed Centrum Aktywizacji Społecznej przy ul. Krakowskiej. W programie znalazły się m.in. warsztaty, prezentacja działań fundacji. Przechodnie byli częstowani cukierkami i dostawali informacje o działalności „Arki”. Nie zabrakło urodzinowego tortu i śpiewów. W Klubokawiarni OPO koncertował zespół „PARTYtura”.

Goście i przechodnie wpisywali urodzinowe życzenia dla wspólnoty.

Nie tylko marzą o domu

– Spotykamy się od sześciu lat. Nie tylko marzymy, aby powstał dom, ale też realnie nad tym pracujemy. W naszej grupie mamy 15 osób z niepełnosprawnością intelektualną – wszyscy są mieszkańcami Opola – oraz ponad 30 wolontariuszy, asystentów i osób zaangażowanych w budowę domu – mówi Justyna Nagel z Fundacji L’Arche Opole.

– Chcemy właśnie w Opolu zbudować dom. By osoby niepełnosprawne, które z różnych powodów będą musiały opuścić rodzinne domy, nie musiały wyjeżdżać z miasta, które znają. Nie będą też zrywać więzi z przyjaciółmi – podkreśla pani Justyna.

Opolska Fundacja L’Arche dzierżawi działkę pod budowę domu, którą dostała od miasta Opola (w dzielnicy Grudzice). Mają projekt architektoniczny budynku i obszerny, 6-stronicowy program funkcjonalno-użytkowy.

– Bardzo nam zależy, by dom był profesjonalny, ciepły i rodzinny, ale też oszczędny. Przed nami projekt budowlany i wszystkie pozwolenia związane z przyłączami – dodaje Justyna Nagel.

Fundacja L’Arche. Tu czują się akceptowani

– Ktoś mi powiedział, iż w Opolu jest wspólnota L’Arche. Lubię tu przychodzić na różne warsztaty i kursy. Czuję się tu akceptowany. Budowa domu w Opolu to jest dobry pomysł. Byłbym gotów kiedyś w nim zamieszkać – mówi – mówi Miłosz Łubieński, członek wspólnoty.

Maria Skrzypulec jest emerytowanym pedagogiem, od trzech lat wolontariuszką w Arce.

– Arka to jest dom. Tego zbudowanego, materialnego domu jeszcze nie mamy, ale budujemy wspólnotę myśli, serca i ducha. Przez te trzy lata poczułam tę wzajemną miłość. Jak w domu – podkreśla pani Maria.

– W ciągu ostatnich trzech lat spotykaliśmy się w domu parafialnym na „Chabrach”, w domu katechetycznym przy katedrze. A jak się miasto Opole o nas się dowiedziało, dało nam pomieszczenie. Spotykamy się teraz w Centrum Dialogu Obywatelskiego. Z sal CDO korzystamy też w czasie warsztatów – opowiada Maria Skrzypulec.

Warsztaty realizowane są zasadniczo raz w miesiącu. Ich celem jest m.in. nauka samodzielności.

– Temat ostatniego spotkania brzmiał: Ja i moje prawa. Ale prowadzimy też warsztaty kulinarne, muzyczne, pierwszej pomocy i sportowe, psychologiczne (uczymy się wzajemnych emocji) . Przed jasełkami spotykamy się co tydzień. Wszystkie zajęcia są wzajemną wymianą. Uczymy się od siebie nawzajem – tłumaczy pani Maria.

Fundacja L’Arche. Jak jest w Polsce

Urodzinowym gościem była m.in. Agnieszka Karolak, dyrektor krajowy Fundacji L’Arche Polska.

– Bardzo się cieszymy, iż mamy w Opolu taką młodą wspólnotę i społeczność, która wciąż się powiększa. Fundacja L’Arche Opole korzysta z naszego doświadczenia, ale wnosi współczesne innowacje. Wszystkim nam to robi dobrze – mówi Agnieszka Karolak.

W Polsce Fundacja L’Arche ma pięć ugruntowanych wspólnot i dwa projekty – w Opolu i w Bydgoszczy.

– Budowanie domu jest dla każdej wspólnoty rozwojowe – tłumaczy Agnieszka Karolak.

– Stawiamy na stosunkowo małe domy, 5-7 osób niepełnosprawnych i tyluż asystentów. Nie stawiamy na samotność. Zależy nam, by każdy miał swoją wspólnotę, mógł mieć przyjaciół, którzy przyjdą na jego urodziny i będą czekać na jego powrót z wakacji – dodaje dyrektorka Fundacji L’Arche Polska.

***

Odważne komentarze, unikalna publicystyka, pasjonujące reportaże i rozmowy – czytaj w najnowszym numerze tygodnika „O!Polska”. Do kupienia w punktach sprzedaży prasy w regionie oraz w formie e-wydania.

Idź do oryginalnego materiału