Znamy oficjalną datę otwarcia tunelu w Świnoujściu. Kierowcy nie będą zadowoleni z pewnej rzeczy, która będzie mu towarzyszyła. O co konkretnie chodzi?
Tego momentu od lat wyczekiwało prawie 40 tysięcy mieszkańców Świnoujścia oraz tysiące przewijających się przez tę okolicę turystów. W obraz tego położonego na 44 wyspach miasta na dobre wpisały się promy przewożące osoby oraz samochody w dużej mierze pomiędzy trzema największymi wyspami w granicach administracyjnych Świnoujścia – Wolinem, Uznamem i Karsiborem. Jak można się domyślać, wodne połączenie przeciętnie spełniało swoją funkcję i wiązało się z tworzeniem ogromnych korków do promów, na które czekało się godzinami. Potrzeba stworzenia nowego, szybszego połączenia pomiędzy częściami miasta była wobec tego nagląca.
Przełom nastąpił w 2018 roku, kiedy podpisano umowę na wybudowanie tunelu pod rzeką Świną, zapewniającego sprawną komunikację pomiędzy Wolinem i Uznamem. Sfinalizowanie prac pierwotnie zakładano na wrzesień 2022 roku, ale termin ten uległ przesunięciu z uwagi na pandemię i wojnę na Ukrainie. Teraz jednak wszystko wiadomo – kierowcy już mogą planować poruszanie się po Świnoujściu z uwzględnieniem nowego tunelu. Kiedy nastąpi jego otwarcie?
Tunel Świnoujście. Otwarcie już niebawem
Tunel w Świnoujściu zostanie udostępniony kierującym w piątek 30 czerwca 2023 roku, a to oznacza, iż rozładuje on ruch w mieście jeszcze zanim na dobre „rozkręci się” sezon wakacyjny. Tunel pod Świną ma długość 1,5 km i posiada po jednym pasie ruchu w każdą stronę, z wydzielonymi poboczami. Według wykonawców inwestycji umożliwi on przejazd pomiędzy Wolinem i Uznamem w ciągu zaledwie 3-4 minut, i to w przypadku respektowania ograniczenia prędkości. W tunelu pod Świną ustalono go na 50 km/h.
Świnoujście – tunel. Czy będzie odcinkowy pomiar prędkości?
Wszystko wskazuje na to, iż kierowcy będą musieli skrupulatnie przestrzegać tego limitu, ponieważ na całej długości tunelu będzie działał odcinkowy pomiar prędkości składający się aż z 143 kamer. Obecność tych urządzeń z pewnością nie każdemu przypadnie do gustu, ale drogowcy podkreślają, iż pokonanie tunelu z przepisową prędkością i tak będzie nieporównywalnie krótsze od przeprawy promowej.
Otwarcie tunelu nie poniesie ze sobą zniesienia ani ograniczenia funkcjonowania komunikacji wodnej w Świnoujściu. Promy przez cały czas pozostaną godnym rozpatrzenia środkiem transportu dla pieszych i rowerzystów, ponieważ nie będą oni mogli wejść/wjechać do tunelu, tylko skorzystać z autobusów komunikacji miejskiej z podłączonymi przyczepami do przewozu rowerów. Miasto w tym celu planuje daleko idące zmiany w kursowaniu autobusów, stąd warto śledzić komunikaty na stronie Komunikacji Autobusowej w Świnoujściu. Do tunelu nie będą mogły też wjechać pojazdy przewożące towary niebezpieczne.
Otwarcie tunelu w Świnoujściu. O czym należy pamiętać?
Podobnie jak w innych tego typu budowlach, także w tunelu w Świnoujściu należy respektować zakaz zatrzymywania się, a w razie ewentualnej awarii zepchnąć samochód na pobocze, jak najbliżej prawej krawędzi jezdni. Obowiązuje również zakaz cofania, wyprzedzania i zawracania. Bezpieczeństwo ma zapewnić wydajna wentylacja obiektu, rozbudowany system zraszaczy i instalacja hydrantowa, nowoczesne nagłośnienie, monitoring i liczne czujniki dymu, wzrostu temperatury oraz zanieczyszczeń powietrza. Pod jezdnią wybudowano tzw. galerię ewakuacyjną, czyli system przejść prowadzących do schodów przy wlotach do tunelu. Będą do niej prowadzić dwa zejścia zlokalizowane ok. 600-700 m od wjazdów, oddalone od siebie o ok. 500 m.
Polecamy również:
Jazda w tunelu. O czym pamiętać? Za co można dostać mandat?
Najdłuższe tunele w Polsce (LISTA)