Kibice z Lubina i okolic skupieni wokół działalności Muzeum Zagłębia Lubin, od wielu dni odwiedzają groby zmarłych zawodników, trenerów, działaczy, sędziów i fanów lubińskiego sportu. Na ich mogiłach stawiane są charakterystyczne, symboliczne znicze.
Druga edycja szczytnej akcji pod hasłem: „Miedziowy znicz” ruszyła na początku września. Przez wiele tygodni na popularnej platformie aukcyjnej można było wpłacać symboliczne kwoty. Za całą zebraną sumę udało się zakupić ponad dwieście sztuk zniczy. Lampki systematycznie stawiane są na grobach zmarłych sportowców, działaczy, sędziów a także kibiców związanych z zagłębiem miedziowym.
-Cała akcja ma na celu upamiętnienie i oddanie hołdu zmarłym, którzy reprezentowali barwy Zagłębia Lubin w całej klubowej historii oraz lubińskich sportowców związanych z zagłębiem miedziowym. To przecież nie tylko zawodnicy, trenerzy i działacze tworzyli ten klub. Chcemy pamiętać o pracownikach czy kibicach, którzy poświęcali całe życie temu klubowi. W tamtym roku współpracowaliśmy ze Stowarzyszeniem Zagłębie Fanatyków oraz FC i grupami działającymi na Zagłębiu. Stowarzyszenie BOKS Lubin przekazało nam listę zmarłych z sekcji bokserskiej. Do tego doszły nasze wieloletnie badania historii i praca polegająca na odnalezieniu grobów i stworzeniu biogramów zmarłych – przypomina Krzysiek Kostka z Muzeum Zagłębia Lubin.
Charakterystyczne znicze zapalono już na kilkudziesięciu grobach. Przed dniem Wszystkich Świętych, cmentarz na Oborze odwiedzili zawodnicy Sekcji Biegowej oraz Akademii Piłkarskiej KGHM Zagłębie, którzy uprzątnęli opuszczone i zaniedbane mogiły.
A my przypominamy, iż w piątek, 8 listopada, w kościele na Starym Lubinie odprawiona zostanie uroczysta msza święta w intencji zmarłych zawodników, trenerów, działaczy i kibiców związanych ze sportem zagłębia miedziowego. Początek nabożeństwa o godzinie 17. Zapraszamy.