Partia von der Leyen wzywa do wstrzymania zakazu samochodów spalinowych. To zagrożenie dla przemysłu

6 godzin temu

Własne środowisko partyjne Ursuli von der Leyen chce, by Komisja Europejska wycofała się z eko-fanatycznego planu zakazu sprzedaży samochodów spalinowych. Jak zauważyli przedstawiciele EPL, podobne rozwiązania grożą destrukcją przemysłu państw członkowskich.

Grupa Europejskiej Partii Ludowej w PE – do której należą PO i PSL – wezwała w środę KE do wycofania się z zakazu sprzedaży samochodów z silnikami spalinowymi od 2035 r. Domagamy się powrotu do neutralności technologicznej – oznajmił na konferencji prasowej w Brukseli europoseł Jens Gieseke.

Przemysł motoryzacyjny jest niezbędnym filarem zatrudnienia, innowacji i dobrobytu w Europie. Jednocześnie stoi przed ogromnymi wyzwaniami: nieuczciwą konkurencją, wysokimi kosztami energii, spadkiem popytu, dostosowaniem do zmian klimatycznych i surowymi wymogami regulacyjnymi, które mocno obciążają sektor” – argumentował Gieseke, który odpowiada za te zagadnienia w EPL.

– Oczekujemy, iż nasze propozycje zostaną uwzględnione przez Komisję Europejską. Wszyscy chcemy silnego, odnoszącego sukcesy europejskiego przemysłu motoryzacyjnego – podsumował eurodeputowany.

Chińscy producenci pojazdów zyskują na rynku europejskim dzięki konkurencyjnym cenom i nowoczesnym technologiom, szczególnie jeżeli chodzi o pojazdy elektryczne. Również firmy amerykańskie, takie jak Tesla, stanowią silną konkurencję w zakresie innowacji. Ta konkurencja, wysokie koszty energii w UE i unijne regulacje sprawiają, iż przemysł produkcji samochodów w UE jest w coraz gorszej sytuacji.

Dlatego EPL postuluje zniesienie zakazu sprzedaży samochodów z silnikami spalinowymi od 2035 r., rozbudowę infrastruktury ładowania pojazdów elektrycznych, wzmocnienie łańcuchów dostaw oraz zwiększenie inwestycji w badania i rozwój. Proponowane rozwiązania obejmują „neutralność technologiczną” oraz uproszczenie ram regulacyjnych. To pierwsze pojęcia oznacza powstrzymanie się ustawodawców od uchwalania zakazów użytkowania, czy ograniczeń w używaniu konkretnych rozwiązań technologicznych.

Zagrożenie gospodarczej zapaści, na które zwróciła uwagę EPL, to nie skutek jedynie planowanego zakazu samochodów spalinowych – a prawdopodobna konsekwencja całej „polityki klimatycznej”.

(PAP)/oprac. FA

Rządy ekologicznych ekstremistów. Katastrofalna polityka klimatyczna niszczy robotników oraz gospodarkę

Eksperci: polityka klimatyczna władz zrujnuje Polaków i naszą energetykę

Idź do oryginalnego materiału