Wspólna modlitwa w intencji ojczyzny, oddanie hołdu bohaterom i śpiew pieśni patriotycznych, a po tym biało-czerwony rajd rowerowy i piknik rodzinny. Tak gmina Tarnów świętowała 292. rocznicę ustanowienia Konstytucji Trzeciego Maja.
Głównym punktem świętowania był Rajd Rowerowy im. Armii Krajowej, w którym wzięło udział ponad 250 uczestników. Reporterowi RDN Małopolska mówili, iż deszczowa pogoda to nie przeszkoda, aby połączyć sport z patriotyzmem.
– Przyszliśmy aktywnie poświętować, bo celebrowanie w domu przy telewizorze nas nie interesuje i stwierdziliśmy, iż aktywnie chcemy spędzić ten czas. Pogoda nas nie odstraszyła, szkoda byłoby zostać w domu. – Myślę, iż to dobry pomysł żeby zgromadzić ludzi i mogli sobie pojechać i zobaczyć jak to jest, może dzięki temu ktoś polubi rower. Nie ma złej pogody na rower, są tylko złe ubrania. – Jest to przede wszystkim aktywność na świeżym powietrzu. – Warto coś zrobić. – Połączenie sportu z patriotyzmem. Na pewno forma rodzinnego spędzenia czasu, coś innego niż siedzenie przed telewizorem czy komputerem. – Bardzo fajnie, iż jest to przez cały czas organizowane, oby jak najdłużej.
To była już 9. edycja rajdu, a uczestnicy przejechali ulicami Woli Rzędzińskiej i Jodłówki-Wałek z biało-czerwonymi flagami. To jednak nie było jedyne patriotyczne wydarzenie podczas obchodów.
Po Mszy świętej za ojczyznę uczestnicy wraz z pocztami sztandarowymi w akompaniamencie Parafialnej Orkiestry Dętej przeszli pod pomnik pamięci, tam złożono kwiaty. Następnie odbył się koncert pieśni patriotycznych.
Wójt gminy Tarnów Grzegorz Kozioł podkreśla, iż takie wydarzenia mają przypominać o historii, z której trzeba wyciągać wnioski, a także łączyć Polaków.
– Majowe święta są jednymi z najważniejszych w naszym kraju. Musimy je celebrować poprzez manifestowanie swojego patriotyzmu, pokazać poprzez to nasze przywiązanie do naszej ojczyzny, kultury i tradycji. To są święta, które uzmysławiają nam, iż jako naród polski wnieśliśmy dużo do rozwoju świata i Europy. Musimy pamiętać o tym, iż demokracja rozpoczynała się tutaj, na polskich ziemiach. Musimy także pamiętać, iż jedna z najnowocześniejszych konstytucji została stworzona przez naszych przodków.
Poza uroczystościami patriotycznymi i rajdem rowerowym odbył się także piknik rodzinny, podczas którego każdy mógł spróbować bigosu i pośpiewać pieśni patriotyczne.
Uczestnicy w rozmowach z reporterem RDN Małopolska przyznawali, iż przyszli świętować rocznicę uchwalenia Konstytucji Trzeciego Maja i spędzić czas w miłym towarzystwie.
– Dla mnie to święto jest wyjątkowe, to też okazja do zjednoczenia się z narodem. Myślę, iż spotykanie się z Polakami, gdziekolwiek jesteśmy, to zawsze jest wyjątkowe wydarzenie. – Trzeci maj jest dla mnie czymś bardzo ważnym, to wyjątkowy dzień. – To szczególne święto, ważne dla wszystkich Polaka. – Przeżywam dzisiejsze święto rodzinnie, przyszłam tu z tatą i córeczką. Widzę, iż dużo tutaj dzieci z rodzicami przychodzi, więc jest patriotycznie i rodzinnie. – Święto 3 Maja obchodzę od dziecka. Dziś też tutaj jestem i dotrzymuję tej tradycji.
3 maja 1791 r., Sejm Wielki przyjął ustawę zasadniczą, która przeszła do historii jako Konstytucja 3 Maja. Była to druga na świecie i pierwsza w Europie ustawa regulująca organizację władz państwowych, a także prawa i obowiązki obywateli.
Choć przestała obowiązywać w związku z rozbiorami Polski, to był to dokument, który przez 123 lata mobilizował Polaków i przypominał o wolności, którą utracili. Po odzyskaniu niepodległości w 1918 roku, 3 maja ponownie zyskał status święta państwowego na mocy uchwały Sejmu z 19 kwietnia 1919 roku. Jednak świętowanie tego dnia było zakazane od 1946 aż do 1990 roku, kiedy to po obaleniu komunizmu Sejm ponownie przywrócił to święto.