Październikowe wydarzenia w Muzeum Mazowieckim

tvmazowsze.pl 5 dni temu
Zdjęcie: baner_1.10-13.11-jpg-1-1024×576


Wystawa malarska „Kolory życia”
1 października, godz. 17
Muzeum Mazowieckie w Płocku, ul. Kolegialna 6

Wystawa „Kolory życia” to 70 dzieł autorstwa znakomitych polskich malarzy XX i XXI w. Wszystkie pochodzą z bogatej kolekcji sztuki Marii i Marka Pileckich, składającej się z malarstwa, grafiki, rzeźby i innych dziedzin sztuk plastycznych. Właściciele kolekcji stale rozwijali ją od niemal czterdziestu lat.

Tak o wystawie pisze jej kurator – Zbigniew Buski:
„Kolekcja Pileckich w większości stanowi stylistyczną całość, mimo iż znajdują się w niej prace ponad stu trzydziestu artystów. W jej tworzeniu widać ogromne przeżycia duchowe i więzi emocjonalne, z każdym dziełem będącym w jej składzie. Kolekcja Marii i Marka Pileckich ma bardzo poważny atut – budowana jest na emocjach. To właśnie emocje są jej swoistym kręgosłupem i spoiwem.”

Z kolei dr Małgorzata Bojarska-Waszczuk, w katalogu do tej wystawy pokazywanej w Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie, napisała:
„Tworzona przez lata kolekcja Marii i Marka Pileckich, zawierająca dzieła wielu znanych artystów, w tym prace artystów zaprzyjaźnionych z autorami kolekcji, zmieniała się z biegiem czasu tak, jak jej twórcy. Budowanie kolekcji to długotrwały proces, proces polegający na eliminowaniu, świadomym wyborze, poszerzaniu wiedzy, zdobywaniu doświadczeń, uważnej obserwacji. Zbiór ten także z czasem ewoluował, dojrzewał, by można było w nim wyodrębnić cztery największe, znaczące fascynacje jego autorów. Trzon kolekcji stanowi w tej chwili twórczość Jana Lebensteina, Andrzeja Wróblewskiego, Franciszka Starowieyskiego i Henryka Cześnika. Cztery wielkie osobowości, różne epoki, odrębna poetyka, inny język wizualny i świat przedstawiony, wspólna jedynie siła ekspresji i moc zamknięta w ich dziełach, każda wypływająca z innego silnego źródła”

Do obecnej prezentacji zostały wybrane także dzieła Kiejstuta Bereźnickiego, Edwarda Dwurnika, Tadeusza Pfeiffera, Ewy Skaper i Zbigniewa Urbalewicza.

Ekspozycja wystawy w Muzeum Mazowieckim została zorganizowana we współpracy z Agencją Zegart. Dzieła będzie można podziwiać do 13 listopada 2024 r.

X Ogólnopolska Sesja Naukowa „Polskie art déco. Sztuka sakralna”
14 października, godz. 10
Muzeum Mazowieckie, ul. Kolegialna 6

Muzeum Mazowieckie w Płocku we współpracy z Instytutem Sztuki Polskiej Akademii Nauk zaprasza do udziału w X jubileuszowej konferencji naukowej z cyklu „Polskie art déco”.Tym razem tematem rozważań będzie sztuka sakralna.

Ponieważ sztuka sakralna tego okresu, poza nielicznymi obiektami jest praktycznie nieznana, ujmujemy temat szeroko. Wystąpienia mogą dotyczyć zarówno architektury, malarstwa, rzeźby a także rzemiosła artystycznego, przedmiotów kultu wszystkich wyznań, także mniejszości narodowych zamieszkujących II Rzeczpospolitą.

Konferencja odbędzie się w Muzeum Mazowieckim w Płocku w terminie 14 października 2024 roku. Patronat merytoryczny nad sesją obejmą uznani specjaliści w dziedzinie art déco z prof. Andrzejem Olszewskim na czele. Wygłoszone referaty zostaną wydrukowane w tomie posesyjnym, recenzowanym i punktowanym, wydanym we współpracy z Instytutem Sztuki Polskiej Akademii Nauk.

Informacje i zdjęcia: Muzeum Mazowieckie w Płocku

Idź do oryginalnego materiału