Sąd Rejonowy Lublin-Zachód wydał wyrok w sprawie nierównego traktowania jednej z pielęgniarek pracujących w Centralnym Bloku Operacyjnym Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego nr 1 w Lublinie. Sąd uznał naruszenie zasad równouprawnienia przez lecznicę i przyznał wnioskodawcy odszkodowanie. Wyrok jest nieprawomocny.
– Ta pielęgniarka posiada najwyższe kwalifikacje z możliwych: specjalizacje, magistra, te kwalifikacje, które są istotne dla realizacji ustawy o minimalnym wynagrodzeniu. – mówi Anna Matysek, przewodnicząca Zakładowej Organizacji Związkowej Ogólnopolskiego Związku Pielęgniarek i Położnych przy Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym nr 1 w Lublinie. – W 2022 roku przeniesiono ją, zdegradowano z grupy najwyższej, drugiej do grupy piątej. Ta pani uznała to za nierówne traktowanie w porównaniu z koleżankami, które drugą grupę miały utrzymaną. Wniosła pozew do sądu o nierówne traktowanie.
Jak informuje Anna Matysek, aktualnie w sądzie pracy jest prowadzonych ponad 80 spraw personelu z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego nr 1 dotyczących nierównego traktowania.
Uniwersytecki Szpital Kliniczny nr 1 w Lublinie nie komentuje sprawy.
InYa / opr. WM
Fot. pixabay.com