W obliczu pogłębiającego się kryzysu w systemie opieki zdrowotnej w Ontario, władze prowincji postanowiły zwiększyć rolę pielęgniarek w świadczeniu usług medycznych. Od 1 lipca specjalistki pielęgniarstwa mogą wykonywać szerszy zakres obowiązków, by wspomóc przeciążony system i złagodzić skutki braku lekarzy rodzinnych.
Na mocy nowych regulacji pielęgniarki specjalistki w Ontario zyskały m.in. prawo do stosowania defibrylatorów i rozruszników serca, zlecania i wykonywania elektrokauteryzacji oraz samodzielnego stwierdzania zgonu w szerszym zakresie przypadków. Według Ontario Nurses Association (ONA), zmiany te przyczynią się do ulepszenia opieki, skrócą czas oczekiwania i pozwolą działać bez konieczności konsultacji z lekarzem.
– Najwyższy czas, abyśmy to zobaczyli. Pielęgniarki mają doświadczenie i wykształcenie, by wykonywać te obowiązki – powiedziała Erin Ariss, prezeska ONA.
Miliony pacjentów bez lekarza rodzinnego
W Ontario około 2,5 miliona osób nie ma w tej chwili dostępu do lekarza rodzinnego. Zdaniem Ontario Medical Association liczba ta może się podwoić w ciągu najbliższych dwóch lat. W takiej sytuacji rola pielęgniarek staje się kluczowa.
Prowincja dysponuje ok. 5400 pielęgniarkami specjalistkami, które – jak podkreślają eksperci – mogą częściowo wypełnić istniejącą lukę. Ale, jak zaznacza Ariss, powinny być za to odpowiednio wynagradzane. – Pielęgniarki powinny być opłacane za cały zakres swojej pracy. w tej chwili tak nie jest – podkreśliła.
Krok w dobrą stronę, ale niewystarczający
To kolejny etap poszerzania kompetencji pielęgniarek – niemal dokładnie rok temu uzyskały one prawo do przepisywania niektórych środków antykoncepcyjnych i podawania wybranych szczepionek.
Dr Michelle Acorn, dyrektorka generalna stowarzyszenia pielęgniarek w Ontario, podkreśla, iż rola pielęgniarek w systemie może być znacznie większa. – Pielęgniarki osiągają świetne wyniki, są bezpieczne i skuteczne. Potrafią skrócić czas pobytu w szpitalu. jeżeli mamy „katapultować” pacjentów do podstawowej opieki zdrowotnej, to jest to ich czas – mówi.
Z kolei liberalny poseł Adil Shamji, ekspert ds. opieki zdrowotnej, ocenia decyzję rządu jako „mały i spóźniony krok”. Jego zdaniem zmiana nie rozwiązuje strukturalnych problemów systemu. – Pielęgniarki muszą być w pełni zintegrowane z publicznym systemem, finansowane i akceptowane, aby mieszkańcy Ontario mogli korzystać z ich opieki w ramach OHIP – powiedział Shamji w rozmowie z CityNews.
Więcej kompetencji, ale i więcej wyzwań
Rzecznicy pielęgniarek podkreślają, iż z zadowoleniem przyjmują rozszerzenie uprawnień, ale apelują również o dalsze wsparcie – zarówno finansowe, jak i zawodowe. Deklarują też, iż będą monitorować wpływ nowych regulacji na funkcjonowanie systemu opieki zdrowotnej w całej prowincji.
Na podst. CityNews