Dokładnie 62 tysiące złotych uzbierali wolontariusze podczas pierwszego dnia kwesty na rzecz renowacji zabytkowych nagrobków na cmentarzu przy ul. Lipowej w Lublinie. Kwesta potrwa do niedzieli.
Lublin. Kwesta na cmentarzu przy ul. Lipowej
Za nami pierwszy dzień 38. kwesty na rzecz ratowania zabytkowych nagrobków na cmentarzu przy ul. Lipowej w Lublinie. W tegorocznej zbiórce uczestniczą wolontariusze z różnych środowisk: lokalni sportowcy, politycy, samorządowcy oraz młodzież szkolna. Jak poinformował nas Społeczny Komitet Odnowy Zabytków Lublina, organizator wydarzenia, pierwszego dnia udało się zebrać 62 tys. zł.
>>> Szczegóły: Kwesta na ratowanie zabytkowych nagrobków na cmentarzu przy Lipowej. Wśród kwestujących sportowcy, politycy i samorządowcy
Cmentarz przy ul. Lipowej jest drugą po warszawskich Powązkach, najstarszą nekropolią w Polsce. Powstał w 1794 roku. Można śmiało stwierdzić, iż to galeria sztuki pod chmurką. Od 1985 nekropolia posiada status zabytku, zarówno ze względu na walory historyczne, jak i artystyczne. Znajdują się tu pomniki nagrobne wykonane przez tak znanych artystów, jak Antoni Kurzawa, Bolesław Jeziorański, Konstanty Laszczka, Ludwik Pyrowicz, Bolesław Syrewicz, Hipolit Kasjan Marczewski, Leon Migalski, Adolf Saturnin Timme i inni.
Zespół cmentarny składa się z części rzymskokatolickiej, prawosławnej, ewangelickiej oraz najmłodszej – wojskowej. Spoczywa tu wiele zasłużonych dla miasta i kraju postaci, m.in. Hieronim Łopaciński, Idzi Radziszewski, Karol Rudolf Vetter, Emil Plage czy rodzina Hessów. W centralnej części kolumbarium, znajdującego się na terenie cmentarza wojskowego, umieszczono urnę z ziemią pochodzącą z miejsca, w którym zginął wspaniały lubelski poeta – Józef Czechowicz.
W ciągu 37 lat odnowiono już ponad 300 najbardziej zniszczonych zabytkowych nagrobków. W ubiegłym roku, na renowację nagrobków, udało się zebrać ponad 101 tysięcy złotych. Kwesta potrwa do niedzieli, 3 listopada.