Przed nami weekend, podczas którego nie zabraknie atrakcji. Sprawdziliśmy, na co warto się wybrać i co zobaczyć w Lublinie od piątku (4 kwietnia) do niedzieli (6 kwietnia).
Zwiedzanie z przewodnikiem
W sobotę macie kolejną szansę, by zwiedzić Lublin razem z przewodnikiem w ramach #PoznajLublinzPrzewodnikiem. Początek w sobotę o 13 z Centrum Inspiracji Turystycznej (Jezuicka 1/3). Spacerując z prawdziwymi pasjonatami miasta podziwiamy piękną architekturę, poznajemy historię, a przy okazji spędzamy miło czas w towarzystwie profesjonalistów. Bilety możecie kupić stacjonarnie lub online na przewodnik.lublininfo.com
Weekend w Fabryce Kultury Zgrzyt
- 4 kwietnia, piątek
KONCERT: FARBEN LEHRE + THE BILL + ZENEK KUPATASA + DE ŁINDOWS
Farben Lehre – energiczna, melodyjna, pełna euforii grania i absolutnie wolna od kompleksów muzyka w połączeniu z żywiołowymi koncertami zawsze granymi “na 100%”, to bez wątpienia znak rozpoznawczy kapeli z Płocka. Od blisko dwudziestu lat zespół gra blisko sto koncertów rocznie i wciąż aktywnie udziela się na wielu scenach naszego kraju oraz poza jego granicami.
The Bill powstał w 1986 roku w Pionkach. Zespół gra liczne koncerty w klubach oraz na festiwalach rockowych min. Woodstock 2017, Czochraj Bobra, Izerbejdżan Punk Fest, Rock Na Bagnie, Cieszfanów. Zespół jest stałym gościem Punk-Festu, największej punkowej imprezy w Polsce oraz cyklu koncertów Był Kiedyś Jarocin. Zenek Kupatasa to jeden z najbardziej zapracowanych ludzi na polskiej scenie niezależnej. Od 1997 roku czynnie tworzy, pisze piosenki i wydaje płyty własnym sumptem. Ma na koncie 10 solowych albumów – od metalowego walca w wymyślonym języku (“33”) po płytę dla dzieci na jednym motywie perkusyjnym (“Na Jedno Kopyto”). Ostatnie albumy są kwintesencją jego stylu: punk-metalowe, motywujące hymny ze swoistą dla niego filozofią, nieprzynależną twardo do żadnej konwencji, a stawiającą na szczerość, wrażliwość, humor i wolność przekazu. w tej chwili promuje drugą część concept albumu “Rezyliencja II – Jakie to jest piękne” poświęconego budowaniu odporności na otaczającą nas rzeczywistość i odzyskiwaniu utraconych sił.
De Łindows powstał w Katowicach w 2002 roku. Muzycy mają za sobą wiele koncertów zagranych w Polsce oraz w Czechach i na Słowacji. Z powodzeniem występowali na takich festiwalach, jak: Przystanek Woodstock/Pol’and’Rock Festival (trzykrotnie), B-Festival, Jarocin, Punk Island (SK), Underground Fest (SK), Keltska Noc (CZ), Hajnówka Rock Festival, Punk Fest czy Czad Festiwal, gdzie zagrali obok Anti Flag, the Offspring czy Billy Tallent. Od kilku edycji pojawiają się gościnnie na koncertach trasy Punky Regge Live.
Wydarzenie: https://www.facebook.com/events/869784515329067/
Bilety: https://www.kupbilecik.pl/imprezy/145519/Lublin/Punky+Reggae+Live+2025
- 5 kwietnia, sobota
KONCERT: MAN IN THE BOX feat. JUAN CARLOS CANO – Tribute To Grunge
W tym dniu oprócz klasycznego grunge’owego setu w szczególny sposób upamiętnimy rocznicę śmierci Kurta Cobaina oraz Layne’a Staleya. Juan Carlos Cano – otrzymał w darze niesamowity grunge’owy głos który zyskał uznanie i popularność publiczności na całym świecie. W czasie koncertu będzie mógł zaprezentować ulubione piosenki swojego ukochanego gatunku muzycznego.
Man in the Box gra największe hity takich zespołów jak Nirvana, Pearl Jam, Soundgarden, oraz Alice in Chains, powstałe na początku lat 90-tych poprzedniego wieku w Seattle, pragną wskrzesić ówczesnego ducha alternatywnego rocka.
Wydarzenie: https://www.facebook.com/events/1268584274377527/
Bilety: https://kbq.pl/151808
- 6 kwietnia, niedziela
KONCERT: Go On Stage 2: SKUBAS + zespoły konkursowe
6 kwietnia odbędzie się kolejny etap Festiwalu Go! On Stage.
Zdolni muzycy zmierzą się ze sobą na scenie, prezentując swoje wyjątkowe umiejętności!
Usłyszcie zespoły zakwalifikowane przez jury oraz Skubasa!
Skubas, czyli Radosław Skubaja, to polski muzyk, wokalista i kompozytor, znany z autorskiej muzyki alternatywnej. To artysta, którego muzyka zaprasza w intymną podróż przez emocje. Jego szczere teksty i charyzmatyczny głos zdobyły serca publiczności. Każda płyta to osobna opowieść, pełna szczerych emocji i refleksji. Jego koncerty to niezapomniane przeżycie dla wszystkich fana dobrej muzyki.
Wydarzenie: https://www.facebook.com/events/1155784219551076/
Bilety: https://stage24.pl/events/skubas-fabryka-kultury-zgrzyt-4125
Niki | Kino CK
Biografia jednej z głównych przedstawicielek europejskiego pop-artu, prekursorki happeningów, postrzeganej jednocześnie jako ikona feminizmu. Skomplikowana biografia Niki de Saint Phalle mieni się kolorami, składając się na intrygujący portret niespokojnej artystki.
Rok 1952. Niki de Saint Phalle (w tej roli Charlotte Le Bon) wraz z mężem i dwuletnią córką przenoszą się z ogarniętych terrorem makkartyzmu Stanów Zjednoczonych do europejskiej stolicy sztuki – Paryża. Mająca arystokratyczne korzenie kobieta posiada znacznie większe artystyczne aspiracje niż jedynie bycie pięknością na okładkach „Vogue’a”, gdzie pojawiała się w charakterze modelki.
Dystans, jaki dzieli ją od rodzinnego domu, początkowo przynosi kobiecie ukojenie. gwałtownie jednak demony przeszłości dopadają Niki także we Francji, a seria niepokojących retrospekcji z dzieciństwa pozwala zrozumieć, z jaką traumą się mierzy. Bezpiecznym gruntem, ale i sposobem na wyrażenie siebie staje się dla bohaterki jej sztuka. Pozwala także na to, by Niki walczyła o niezależność w świecie społecznych konwenansów i z góry przypisanych ról.
Projekcje:
4.04 / piątek / godz. 20.30 – premiera
5.04 / sobota / godz. 18.00
6.04 / niedziela / 19.30
Bilety: 18/20 zł
Kasa CK / „Materia” Concept Store czynna:
poniedziałek-piątek godz. 10:00-18:00
sobota godz. 15:00-18:00
oraz na godzinę przed każdym biletowanym wydarzeniem.
Niewiarygodna historia Małej S. | Teatr im. Juliusza Osterwy
Znana wszystkim baśń “Mała syrenka” Hansa Christiana Andersena w oryginalnej wersji Miry Mańki to opowieść pełna zabawy, śmiechu i zaskakujących zwrotów akcji. Razem z Małą S. i dzielną ekipą ryborterek udamy się na poszukiwanie mamy, a przy okazji uratujemy księcia, zdobędziemy trochę wiedzy o sobie i o świecie, a także dowiemy się co robić, gdy kiedyś znajdziemy się na dnie. Bo ryby to ekspertki od bycia na dnie i doskonale wiedzą, jak poradzić sobie z dennym humorem, uczuciem samotności, brakiem przyjaciół czy złamanym sercem.
Reżyserka dzieci traktuje tak samo poważnie jak dorosłych i z pełną uważnością przygląda się temu, co w każdej i każdym z nas najbardziej miękkie i potrzebujące opieki. Wywołuje śmiech i wzruszenie, a dzięki temu stawia ważne pytania.
REPERTUAR
5 kwietnia (sobota), godz. 17:00 | PRAPREMIERA
6 kwietnia (niedziela), godz. 16:00
CENY BILETÓW
50 – 110 zł
Szczegółowe informacje o rodzajach i cenach biletów dostępne są na stronie: https://www.teatrosterwy.pl/pl,0,s191,bilety.html
Koncert symfoniczny. “4 Indywidua: Lutosławski, Sibelius, Jakowicz, Kozlovsky”
Filharmonia Lubelska zaprasza na wyjątkowy koncert, podczas którego zabrzmią dzieła dwóch mistrzów : Witolda Lutosławskiego i Jeana Sibeliusa. Mimo iż działali w różnych epokach i miejscach Europy, łączyło ich zamiłowanie do odkrywania nowych brzmień i form. W programie znajdą się m.in. „Łańcuch II” i IV Symfonia Lutosławskiego oraz VII Symfonia i Koncert skrzypcowy d-moll Sibeliusa. Wieczór rozpocznie Łańcuch II Lutosławskiego, utwór z 1984 roku, który odzwierciedla nowoczesne podejście kompozytora do symfoniki. „Łańcuchy” w tytule odnoszą się do płynnych przejść między muzycznymi epizodami, które tworzą wyjątkową strukturę i dramaturgię dzieła. Lutosławski, stosując tę technikę, buduje napięcie, łącząc subtelność z gwałtownością.
Wieczór zakończy pełen ekspresji i liryzmu Koncert skrzypcowy d-moll Sibeliusa, jedno z najważniejszych i najbardziej wymagających dzieł w repertuarze skrzypcowym. Choć jego premiera w 1904 roku była porażką – głównie z powodu wyboru niewłaściwego solisty – koncert z czasem zyskał ogromne uznanie i stał się kamieniem milowym muzyki XX wieku. Bogactwo technicznych wyzwań, w tym rozbudowana kadencja w pierwszej części, sprawiają, iż utwór ten jest wyzwaniem dla skrzypków, którzy po dziś dzień sięgają po niego, by zaprezentować swoje umiejętności wirtuozerskie.
Piątkowy koncert rozpocznie się o godz. 19:00. Bilety w cenie od 60 zł.
“Po latach o tej samej porze” / Teatr Stary
Doris i George dwadzieścia pięć lat wcześniej nawiązali romans po nocy pełnej tańca i alkoholu. Postanowili, iż będą się spotykać co roku o tej samej porze w tym samym apartamencie w pensjonacie.
Co roku opowiadają sobie swoje życiowe historie, co roku są kimś innym: zmieniają się, inaczej myślą, inaczej czują. Jak bardzo zmieniło się w ciągu ćwierćwiecza życie tych dwojga bliskich sobie ludzi, zagranych z wielkim kunsztem przez Magdalenę Walach i Wojciecha Leonowicza? Humorystyczne i pełne ekspresji dialogi nie pozwalają widzom oderwać się ani na chwilę od losów tej dwójki.
Spektakl w Teatrze Starym rozpocznie się w sobotę o godz. 20:00. Bilety w cenie 30-80 zł.
2129 | 60 lat Chatki Żaka
W 2029 roku tysiące kapsuł czasu wyruszyło w kosmos. Zamknięto w nich to, co definiowało kulturę studencką.
Dokąd trafią? Kto je odnajdzie? Być może za setki lat staną się jedynym śladem świata, który przeminął. A może dotrą do cywilizacji, dla której sztuka, emocje i wspomnienia są tylko reliktami minionej epoki – niepotrzebnymi w rzeczywistości oczyszczonej z chaosu ludzkiej natury.
Co wtedy? Czy kapsuła pozostanie jedynie niezrozumiałym artefaktem? Zakazanym przedmiotem? A może iskrą, która wznieci płomień dawno wygasłej wrażliwości?
Czy w przyszłości, sterowanej przez wszechwiedzącą sztuczną inteligencję, znajdzie się jeszcze miejsce na sztukę i emocje? Czy kapsuła stanie się bramą do minionych czasów, która wskrzesi to, co dawno umarło?
Piątkowy spektakl rozpocznie się o godz. 18:00. Darmowe wejściówki dostępne na: https://www.umcs.pl/pl/2129,31929.htm
MOTO SESSION 2025
Moto Session to największe motoryzacyjne święto we wschodniej Polsce. Na zwiedzających czekają ekstremalne pokazy, dwie hale pełne imponujących modeli samochodów, spotkania i prelekcje znanych osób ze świata motoryzacji. Wydarzenie dostarczy mnóstwo emocji za m.in. za sprawą: pokazów driftu, pojedynków w stuncie oraz pokazów freestyle.
Strefę Driftu oraz Stuntu przygotuje ekipa Stunt Wars Poland w kooperacji z Infamous Team. Ponadto odbędą się również pokazy FMX w widowiskowym wykonaniu Freestyle Family.
Gośćmi wydarzenia będą m.in: ekipa kanału na Youtube „Wheel with it”, Robert Michalski (Stradale Classics), Grzegorz Duda, Patryk Mikiciuk oraz Karolina Pilarczyk.
Miłośnicy tuningu będą mieli szansę zobaczyć na żywo projekty, pokazywane na największych wydarzeniach tuningowych w kraju oraz w Europie. Dodatkowo wydarzenie odwiedzą wyjątkowi goście ze świata motoryzacji. Nie zabraknie przeróżnych atrakcji i konkursów o tematyce motoryzacyjnej z ciekawymi nagrodami do zgarnięcia.
Wydarzenie odbywa się w Targach Lublin w sobotę i niedzielę w godz. 10:00 – 18:00. Bilet ulgowy w cenie 35 zł, normalny w cenie 47 zł.
Ulotność i harmonia. Wernisaż wystawy Agnieszki Sulimierskiej w Galerii OKNA
Galeria OKNA Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie zaprasza na wernisaż wystawy Agnieszki Sulimierskiej – „Ulotność i harmonia”. Wydarzenie odbędzie się 4 kwietnia o godz. 18.00 (ul. Peowiaków 12, I piętro). Wystawa będzie czynna do 30 kwietnia.
Wystawa „Ulotność i harmonia” prezentuje prace wykonane w technice akwareli, która w wyjątkowy sposób oddaje subtelność i efemeryczność otaczającego nas świata. Inspiracją dla tych obrazów stały się motywy roślinne, pejzaże oraz organiczne formy, odzwierciedlające zarówno delikatność i rytm natury, jak i wrażliwość artystki. Każda praca to próba uchwycenia ulotnej chwili – momentu zawieszonego między rozkwitem a przemijaniem, w którym splatają się harmonia i lekkość. Zanurzając się w świat kolorów i kształtów, artystka tworzy opowieść o pięknie, które choć nietrwałe, na długo pozostaje w pamięci i emocjach odbiorcy.