W sobotę 9 września w Parku Miejskim w Niepołomicach odbył się piknik profilaktyczny pt. „Wychodzę na czysto” zorganizowany wspólnie przez Parafię Dziesięciu Tysięcy Męczenników oraz Urząd Miasta i Gminy w Niepołomicach.
Dzień, w którym odbywał się piknik profilaktyczny, nie był dniem przypadkowym. 9 września obchodzony jest „Światowy dzień FAS” zwany też „Dniem Świadomości FAS”, święto mające na celu uświadomienie przyszłym matkom skutków picia alkoholu w czasie ciąży, jego wpływ na rozwój płodu, a w przyszłości – na możliwy, nieprawidłowy rozwój dziecka. Dzień ten ma również na celu zwrócenie uwagi społeczeństwa na występowanie problemu w skali światowej.
Pani Katarzyna Świerzewska mówiła o zagrożeniach na jakie narażone są dzieci, których matki spożywają w czasie ciąży alkohol. FASD – czyli Spektrum Alkoholowych Zaburzeń Płodowych może się rozwinąć wyłącznie u dzieci, których matki będąc w ciąży sięgają po alkohol. Warto wiedzieć, iż nie ustalono bezpiecznej dla dziecka w łonie matki dawki alkoholu. Badania pokazują, iż choćby jednorazowe wypicie alkoholu przez kobietę w ciąży może prowadzić do uszkodzenia płodu. Spektrum FASD charakteryzują: uszkodzenia ośrodkowego układu nerwowego, zaburzenia neurologiczne, opóźnienie rozwoju fizycznego i psychicznego, zaburzenia zachowania, niedorozwój umysłowy, nadpobudliwość psychoruchowa oraz wrodzone wady rozwojowe np. serca, nerek, stawów itp. Dzieci z FASD z uwagi na uszkodzenia mózgu mają trudności w codziennym funkcjonowaniu. Często pojawiają się u nich problemy z nauką i koncentracją uwagi, pamięcią, mogą wystąpić zaburzenia mowy i koordynacji ruchowej, często występuje nadwrażliwość na różne bodźce, zaburzone są relacje z innymi ludźmi oraz trudności z przestrzeganiem norm społecznych. Wszystkim tym problemom można zapobiec zachowując abstynencję w czasie ciąży. O najprostszym i w stu procentach skutecznym sposobie zapobiegania FAS usłyszeli uczestnicy pikniku. Mieli oni też możliwość skorzystać z materiałów edukacyjnych przygotowanych w namiocie profilaktycznym, nawiązujących do kampanii Ciąża bez alkoholu do której włączyła się Gmina Niepołomice.
W czasie pikniku animacje dla dzieci prowadziła młodzież oazowa z parafii. Dużym powodzeniem wśród młodszych uczestników cieszyła się dmuchana zjeżdżalnia oraz możliwość pomalowania twarzy, czy wykonania przy pomocy animatora ciekawych zabawek z baloników. Inne grupy parafialne przygotowały stoiska do degustacji, wśród których znalazł się: grill, stoisko z ciastami oraz z watą cukrową. Wszystkie dostępne atrakcje i stoiska gastronomiczne nie pobierały opłat. Każdy mógł złożyć do specjalnie przygotowanych puszek dobrowolne datki. W czasie pikniku udało się zebrać kwotę w wysokości 3 221 złotych i 95 groszy, która została przekazana na Dom dla Niewidomych Mężczyzn im. Matki Elżbiety Czackiej na Jazach.
Na scenie w parku muzyczne i wokalne talenty prezentowali: młodzież oazowa z Jackiem Foszczyńskim, zespół z MCDiS Broken Flowers – założony przez Piotra Sokołowskiego oraz Muzyczne Podwórko prowadzone prze Grzegorza Jakiełę. Występy naszych rodzimych utalentowanych artystów nagradzane były przez licznie zgromadzoną widownię gromkimi brawami.
Piknik stwarzał też szansę do spotkania ze specjalistami. W przygotowanych namiotach profilaktycznych można było uzyskać informacje, gdzie zwrócić się o pomoc i wsparcie w zakresie różnych uzależnień oraz przemocy. Członkowie Miejsko Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych przygotowali materiały wyjaśniające jak wygląda procedura zobowiązania do leczenia uzależnienia od alkoholu, kogo i w jakich okolicznościach można na nie zgłaszać. Na osoby chcące uzyskać wsparcie czekała psycholog pracująca na co dzień w Niepołomickim Punkcie Konsultacyjnym dla Osób Doświadczających Przemocy. Na pikniku obecni również byli członkowie Klubu Abstynenta Niepołomni im. Leonarda Mazgaja „Lenka”.
Ważną częścią wydarzenia były świadectwa, którymi podzielili się: Andrzej „Kogut” Sowa, uczestnik wspólnoty Cenacollo oraz raper Anatom. Każdy z nich opowiadał, o swoich trudnych doświadczeniach życiowych związanych z uzależnieniem, o czasie, kiedy byli ,,na dnie’’ i trudnej drodze do zdrowienia. Dając świadectwa swojego życia podkreślali, jak dużym wsparciem i pomocą była dla nich wiara i spotkani życzliwi, bezinteresowni ludzie.
Piknik był okazją do refleksji jak pięknie można wykorzystać i rozwijać swoje pasje, talenty wybierając zdrową i nie podporządkowaną uzależnieniom drogę życia. Z drugiej strony wydarzenie podkreśliło, iż dla osób, które pobłądziły zawsze jest szansa na powrót do zdrowia i poprawę życia. Świadectwa zaproszonych gości stanowiły podpowiedź, gdzie można się zwrócić po pomoc i jak zacząć naprawiać swoje życie. Piknik „Wychodzę na czysto” zakończył się koncertem Anatoma, którego zgromadzona publiczność przyjęła z dużym entuzjazmem.
Wydarzenie odbyło się dzięki osobistemu zaangażowaniu księdza prałata Stanisława Miki proboszcza parafii Dziesięciu Tysięcy Męczenników w Niepołomicach oraz pana Romana Ptaka Burmistrza Miasta i Gminy Niepołomice, którzy piknik „Wychodzę na czysto” objęli swoim patronatem. W realizację wydarzenia czynnie zaangażowały się grupy parafialne oraz pracownicy Urzędu Miasta i Gminy.
Marzena Stawarz
pełnomocnik Burmistrza ds. Profilaktyki