Według prognozy IMGW, najbliższy weekend przyniesie niebezpieczne zjawiska pogodowe. Instytut prognozuje ogromne upały.
- Prognozuje się upały. Temperatura maksymalna w dzień 27.06 (sobota) od 33°C do 35°C, a 28.06 (niedziela) i 29.06 (poniedziałek) od 35°C do 39°C. Temperatura minimalna w nocy od 18°C do 25°C.
- czytamy w alercie IMGW.
Prawdopodobieństwo wystąpienia zjawiska to aż 80 proc.
Alert najwyższego stopnia na Mazowszu!
Najwyższe temperatury mają pojawić się już w najbliższy weekend i następujący po nim poniedziałek. W dniach 27-29 czerwca, na terenie większości kraju obowiązywać ma ostrzeżenie najwyższego, trzeciego stopnia.
Alert dotyczy przeważającej części kraju i ma objąć całe województwo mazowieckie.
Alert obowiązuje m.in. terenie powiatów: żuromińskiego, sierpeckiego, płońskiego, płockiego, gostynińskiego, nowodworskiego, sochaczewskiego, grodziskiego, pruszkowskiego, warszawskiego zachodniego, żyrardowskiego, grójeckiego, piaseczyńskiego, białobrzeskiego, przysuskiego, radomskiego i szydłowieckiego.
Ostrzeżenie Rządowego Centrum Bezpieczeństwa
Alerty do mieszkańców kraju wysyła też Rządowe Centrum Bezpieczeństwa.
- Uwaga! Prognozowany upal. Unikaj przebywania na słońcu i wysiłku fizycznego. Nawadniaj się. Noś nakrycie głowy i lekka odzież.
- przestrzega RCB w wiadomościach.
Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna ostrzega: wysokie temperatury mogą stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia i życia. Dlatego pamiętaj:
- Ogranicz przebywanie w pełnym słońcu, aby uniknąć przegrzania organizmu.
- Noś jasne, lekkie i przewiewne ubrania z naturalnych tkanin. Zakładaj nakrycie głowy i okulary przeciwsłoneczne z filtrem UV.
- Regularnie stosuj krem z filtrem.
- Dbaj o dobrą cyrkulację powietrza w pomieszczeniach. Wietrz mieszkanie rano lub wieczorem, korzystaj z wentylatorów i klimatyzacji.
- Jedz lekkie posiłki i pamiętaj o nawodnieniu – pij najlepiej wodę, unikaj alkoholu.
- Ogranicz wysiłek fizyczny, który może doprowadzić do odwodnienia, utraty minerałów i przegrzania.
- Nigdy nie zostawiaj dzieci ani zwierząt w samochodzie – temperatura w aucie może osiągnąć choćby 60°C!
- Jeśli nie musisz – zostań w domu, zwłaszcza w godzinach największego nasłonecznienia.
Upał to realne zagrożenie dla zdrowia, szczególnie dla dzieci, seniorów oraz osób przewlekle chorych. Zachowajcie czujność i dbajcie o siebie nawzajem!


![„Do odważnych świat należy". Rowerami z Olszewa-Borek do Przystani [WIDEO, ZDJĘCIA]](https://www.eostroleka.pl/luba/dane/pliki/zdjecia/2026/img_5226.jpg)








