Pilny komunikat ws. Papieża Franciszka: „Nie odczuwa bólu”

2 godzin temu

Watykan opublikował nowy komunikat dotyczący stanu zdrowia papieża Franciszka, który od jedenastu dni przebywa w rzymskiej klinice Gemelli. Według najnowszych informacji, mimo iż stan 88-letniego papieża przez cały czas określany jest jako krytyczny, Ojciec Święty „przebudził się i kontynuuje terapię” oraz „nie odczuwa bólu”. To pierwsza pozytywna informacja po sobotnim kryzysie oddechowym, który znacząco pogorszył stan głowy Kościoła.

Autorstwa Casa Rosada (Argentina Presidency of the Nation), CC BY-SA 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=25182996

Źródła watykańskie wyjaśniły, iż „cierpienie”, o którym informowano w sobotę, związane było z poważnym kryzysem oddechowym, jakiego doświadczył papież. Od tamtej pory, jak podkreślono, Franciszek nie miał podobnych epizodów, co daje lekarzom powody do umiarkowanego optymizmu. Mimo to zespół medyczny przez cały czas monitoruje stan zdrowia papieża z najwyższą czujnością.

Według Watykanu, papież ma dobry nastrój i normalnie się odżywia, co jest niezwykle istotne w kontekście jego powrotu do zdrowia. Lekarze zwracają również uwagę na wykrytą „lekką początkową niewydolność nerek”, jednak zapewniają, iż sytuacja jest pod kontrolą i nie stanowi bezpośredniego zagrożenia.

Przedłużająca się hospitalizacja 88-letniego papieża budzi coraz większy niepokój wśród wiernych na całym świecie. W odpowiedzi na tę sytuację, Watykan ogłosił, iż od poniedziałku na placu św. Piotra codziennie odbywać się będzie modlitwa różańcowa w intencji zdrowia Ojca Świętego. Pierwsza z nich zaplanowana została na godzinę 21:00, a uczestnictwo zapowiedziało wielu hierarchów kościelnych oraz wiernych z Rzymu i okolic.

Choroba papieża Franciszka rozpoczęła się od tego, co początkowo wydawało się zwykłym przeziębieniem, jednak gwałtownie przekształciła się w poważne zapalenie oskrzeli. Stan zdrowia papieża systematycznie pogarszał się, doprowadzając do problemów z oddychaniem i mówieniem, aż w końcu konieczna stała się hospitalizacja.

Od momentu przyjęcia do szpitala 14 lutego, lekarze prowadzą intensywną terapię, której celem jest zwalczenie obustronnego zapalenia płuc. Sobotni kryzys oddechowy był najtrudniejszym momentem dotychczasowego leczenia, wymagającym natychmiastowej interwencji medycznej i podania tlenu.

Sytuacja zdrowotna papieża Franciszka wywołuje dyskusje na temat przyszłości Watykanu i potencjalnych zmian w harmonogramie planowanych wydarzeń kościelnych. Eksperci watykaniści wskazują, iż przedłużająca się nieobecność papieża może wpłynąć na przygotowania do nadchodzącego Roku Świętego 2025, który miał być jednym z kluczowych wydarzeń obecnego pontyfikatu.

Mimo trudnej sytuacji zdrowotnej, Franciszek utrzymuje kontakt z najbliższymi współpracownikami, przekazując niezbędne instrukcje dotyczące bieżących spraw Kościoła. Jak podkreślają watykańskie źródła, papież mimo choroby pozostaje w pełni świadomy i zaangażowany w swoją misję duchowego przywódcy katolików na całym świecie.

Wierni z całego świata jednoczą się w modlitwie za papieża Franciszka, wyrażając nadzieję na jego szybki powrót do zdrowia i do pełnienia posługi apostolskiej. W wielu kościołach na całym świecie realizowane są specjalne nabożeństwa w intencji papieża, a media katolickie apelują o duchowe wsparcie dla Ojca Świętego w tym trudnym czasie.

Idź do oryginalnego materiału