Plakaty antyaborcyjne w Opolu bez kary. Mama Franka: Nie odpuszczę

1 tydzień temu

W czwartek 18 kwietnia w Sądzie Okręgowym w Opolu został ogłoszony wyrok po apelacji Agnieszki Kossowskiej od wyroku, który zapadł w styczniu 2024 roku w pierwszej instancji. Chodzi o szokujące plakaty antyaborcyjne w Opolu, które rozpowszechniała Fundacja Pro-Prawo do Życia. Adam Brawata, koordynator fundacji, został prawomocnie uniewinniony w tej sprawie.

– Dlaczego oni mogą bezkarnie wieszać plakaty z drastycznymi obrazkami, a ja nie mogę wyjść z moim synem z domu, bo on panicznie się boi, iż znów gdzieś to zobaczy. Oni niszczą moje dziecko w majestacie prawa – podkreśliła Agnieszka Kossowska po wyjściu z gmachu sądu.

– Jako mama dziecka z niepełnosprawnością sprzężona czuję się bezsilna. Bo te dzieci mają bardzo ciężkie życie w tym świecie. Nie bierze się pod uwagę ich wrażliwości, ich inny wzorzec rozwojowy. A dbałość o osoby z niepełnosprawnościami, to puste frazesy. Kiedy niepełnosprawne już się urodzi, to potem wszyscy mają w nosie, co z tym dzieckiem się stanie – mówiła pełna emocji Agnieszka Kossowska.

Plakaty antyaborcyjne w Opolu. „Nie ma na to paragrafu”

Trzy miesiące temu reprezentującego tę fundację Adama Brawatę Sąd Rejonowy w Opolu uniewinnił. Jak wówczas stwierdziła sędzia Marzena Drozdowska, w polskim prawie nie ma paragrafu, z którego można by go skazać. Nie ma w nim artykułu, w którym jest mowa o obrazach drastycznych. Jest mowa o obrazach nieprzyzwoitych.

Reprezentujący Agnieszkę Kossowską mecenas Jacek Różycki mówił 11 kwietnia podczas rozprawy apelacyjnej, iż dla niego kluczowym pojęciem jest lekceważenie, a nie nieprzyzwoitość. I nie jest ona związana tylko z seksualnością.

Czy taki wyrok Sądu Okręgowego w sprawie plakatów antyaborcyjnych w Opolu to zaskoczenie dla mecenasa Różyckiego?

– Prawnie jest to zrozumiałe, są dwa sposoby orzekania w takiej sprawie – mówi „O!Polskiej” pełnomocnik Agnieszki Kossowskiej.

– Sąd Najwyższy wydał orzeczenie, mówiące, iż zachowania publikujących bilbordy antyaborcyjne są wykroczeniem. W innym orzeczeniu Sąd Najwyższy mówi, iż nie mamy do czynienia z wypełnieniem znamion czynu zabronionego Kodeksem Wykroczeń – wyjaśnia mecenas Różycki.

Jak dodaje, w tym przypadku sąd drugiej instancji uznał, iż podziela pogląd sądu pierwszej instancji, orzekającego w tej sprawie i Sądu Najwyższego, który stwierdza, iż obwiniony absolutnie żadnych znamion czynu zabronionego nie wypełnił.

Jest jeszcze proces cywilny

Choć w sprawie plakatów antyaborcyjnych w Opolu można było się spodziewać innego rozstrzygnięcia, umorzenia, z uwagi na przedawnienie karalności, które w tej sprawie już zaistniało. Plakaty rozwieszono 5 lutego 2021 roku.

A 5 lutego 2024 przedawniła się karalność tego czynu – podkreśla mecenas Jacek Różycki.

Jak twierdzi, postępowanie powinno zostać umorzone, chyba, iż sąd dochodzi do przekonania, iż nie było żadnego wykroczenia i należałoby utrzymać w mocy wyrok, który sprawcę uniewinnił.

– Tak sąd odwoławczy stwierdził, iż wyrok sądu pierwszej instancji, który uniewinnia obwinionego jest słuszny – dodaje mecenas.

Pani Agnieszka mówi, iż nie odpuści: – pozostało ścieżka cywilna, na tę drogę będziemy się kierować. I to jest niezależne od dzisiejszego rozstrzygnięcia.

– A przecież profesor Bartoszewski, mówił, iż warto być przyzwoitym – komentuje Agnieszka Kossowska. – To ciekawe, co miał na myśli ten profesor? Czy tylko seksualność?

14-letni Franek przeżył szok

Plakaty antyaborcyjne w Opolu to sprawa, która ciągnie się już od dłuższego czasu. Dotyczy drastycznych obrazów plakatów i bilbordów z rozczłonkowanymi płodami, a także wizerunkiem Hitlera na tle flagi unijnej.

Kiedy pani Agnieszka przejeżdża obok antyaborcyjnych plakatów w Opolu, nasuwa synkowi czapkę na oczy, żeby nie widział drastycznych obrazków.

Obraz, który zobaczył 14-letni Franek, syn pani Agnieszki, miał na niego dramatyczny wpływ.

W opinii biegłego psychiatry dziecięcego w Kielcach, plakaty antyaborcyjne w Opolu, rozpowszechniane przez Fundację Pro-Prawo do Życia miały negatywny wpływ na stan Franka. Chłopiec do dzisiaj nie odzyskał równowagi.

– Boi się, iż wszędzie napotkamy obrazy antyaborcyjne. Pyta za każdym razem, czy tam będzie to zabite dziecko – mówi Agnieszka Kossowska. – Wiele osób nie wie, iż to tak może oddziaływać na osobę z niepełnosprawnością.

Pani Agnieszka mówi o bezradności wobec tego co się zadziało. Wcześniej wysyłała pisma do poprzedniego Rzecznika Praw Dziecka Michała Pawlaka, wybranego przez PiS.

Ale na żadne nie odpowiedział – mówi mama Franka.

Rodzice dzieci z niepełnosprawnościami komentując wyrok sądu w tej sprawie twierdzą, iż przegrywa wrażliwość z cynizmem.

***

Odważne komentarze, unikalna publicystyka, pasjonujące reportaże i rozmowy – czytaj w najnowszym numerze tygodnika „O!Polska”. Do kupienia w punktach sprzedaży prasy w regionie oraz w formie e-wydania.

Idź do oryginalnego materiału