Po posiedzeniu sztabu kryzysowego. Wiceszef MSWiA o ustaleniach

4 godzin temu
Zdjęcie: Wiceszef MSWiA przemawia po zakończeniu sztabu kryzysowego Fot. PAP/Piotr Nowak


Proces przygotowania państwa, służb i inspekcji jest na dobrym poziomie – powiedział w niedzielę wieczorem (27 lipca) wiceszef MSWiA Wiesław Leśniakiewicz po posiedzeniu Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego, w związku z sytuacją pogodową i napływem niżu genueńskiego nad terytorium Polski.

Wiceminister Wiesław Leśniakiewicz poinformował, iż dokonano analizy z udziałem wojewodów, głównie tych województw, które są objęte zagrożeniem trzeciego stopnia. – Może ten dzień dzisiejszy nie był taki bardzo trudny z punktu widzenia zaangażowania służb ratowniczych. Niemniej jednak ta noc może również przynieść ze sobą określone, obfite opady deszczu w tych regionach, które nam wskazał IMGW

– powiedział wiceszef MSWiA.

Zaznaczył, iż chodzi o 60 powiatów, głównie południowej Polski.

Głuchołazy – utrudnienia przy moście tymczasowym

Odniósł się też do sytuacji w Głuchołazach, gdzie po porannych deszczach na pograniczu polsko-czeskim zamknięty został wjazd na most tymczasowy nad Białą Głuchołaską, w ciągu drogi krajowej nr 40. Wiceszef MSWiA poinformował, iż nie jest prawdą, by tamtejszy most był zagrożony, oraz iż prowadzone tam były prace związane z budową kanalizacji.

Szef MSWiA wydał polecenie

Poinformował również, iż minister SWiA Marcin Kierwiński wydał polecenie, by przygotowane zostały szkoły PSP. – Głównie dwie. To jest szkoła aspirantów w Krakowie i w Częstochowie na ewentualność natychmiastowej reakcji, kiedy będzie potrzeba wsparcia zespołów ratowniczych lokalnych – powiedział wiceszef MSWiA.

Podał, iż ze zebranych informacji wynika, iż aktualnie prawie dwa tysiące odbiorców ma określone braki w dostawach energii elektrycznej i realizowane są prace naprawcze.

Zaznaczył, iż kolejne posiedzenie sztabu jest przewidywane w poniedziałek o godz. 8 rano w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Interwencje strażaków

Zastępca Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej nadbryg. Grzegorz Szyszko poinformował, iż do godz. 18 w niedzielę strażacy interweniowali 325 razy, najwięcej w woj. opolskim, śląskim i podkarpackim. Dodał, iż do najpoważniejszego zdarzenia doszło w Kałkowie w woj. opolskim.

Nadbryg. Szyszko wyjaśnił po posiedzeniu Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego, w związku z sytuacją pogodową i napływem niżu genueńskiego nad terytorium Polski, iż w Kałkowie został rozmyty wał, co spowodowało wyłączenie drogi powiatowej i rozlanie się wody na pobliskie pola. – W tej chwili woda się stabilizuje i już nie ma zagrożenia dla mieszkańców i dla zabudowań. realizowane są prace, żeby ten wał uszczelnić – powiedział.

Przekazał, iż w Jarnołtówku w gminie Głuchołazy doszło do rozmycia przyczółku mostu. Dodał, iż most jest już przejezdny.

Poinformował, iż w tej chwili na służbie gotowych do wyjazdu jest ponad 5 tysięcy strażaków.

Wiceszef MSWiA Wiesław Leśniakiewicz powiadomił, iż 21 obozów zostało prewencyjnie ewakuowanych z różnych województw.

Czytaj także:

KRAJ I ŚWIAT

IMGW podwyższa alerty dla kolejnych regionów

27 lipca 2025

IMiGW podnosi stopień alertów związanych z intensywnymi opadami deszczu i burzami. Ostrzeżenia III stopnia zostały wydane dla południowej części woj. łódzkiego i zachodniej części woj. małopolskiego oraz świętokrzyskiego. Do...

Czytaj więcejDetails
Idź do oryginalnego materiału