Po zmianie zarządu w Szczakowiance. Jest sprzeciw wobec nowego zarządu i wniosek do prokuratury

11 miesięcy temu

Wydawałoby się, że to całkiem świeża sprawa, bo 7 lutego br. w Krajowym Rejestrze Sądowym (KRS) pojawił się nowy wpis, że skład zarządu Jaworznickiego Stowarzyszenia Piłkarskiego Szczakowianka uległ diametralnej zmianie.

W zarządzie pojawiły się całkiem nowe nazwiska – wiceprezes Marcin Smarzyński oraz członkowie: Janusz Kręcichwost, Wojciech Baran, Dominik Zaborowski, Wojciech Tomasiewicz, Przemysław Wójcik, Wojciech Hacieja. Wszyscy pod przewodnictwem nowej pani prezes Pauli Majcher-Guzik. Można by rzec – idzie młodość i tylko przyklasnąć.
No, ale wielu działaczy Szczakowianki wcale nie klaszcze. Mało tego, 8 lutego br. złożyli skargę do sądu, że wpisu do KRS w sprawie zmian zarządu dokonano z naruszeniem prawa. I zażądali w sposób kategoryczny oddalenia wniosku o zarejestrowanie zmian w zarządzie Szczakowianki, by tym samym potwierdzić legalność od lat urzędującego zarządu na czele z Andrzejem Sojką.

Choć wpisu do KRS dokonano 7 lutego br., to atak na urzędujący zarząd rozpoczął się 2 stycznia, kiedy to Komisja Rewizyjna Szczakowianki, interpretując zapisy statutu wedle własnego uznania, zwołała na 18 stycznia br. Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie Stowarzyszenia. Urzędujący członkowie zarządu usiłowali skontaktować się z Komisją Rewizyjną, zapraszając SMS-owo 9 stycznia jej członków na spotkanie, co pozostało jednak bez odzewu.

Po stronie „buntowników” wiele się działo, bo 16 stycznia do prezesa Andrzeja Sojki zadzwoniła pani Paula Majcher-Guzik, z propozycją spotkania. Zgłosili się do niej bowiem, jak oznajmiła, Paweł Cygnar, Marcin Smarzyński oraz Dominik Zaborowski, którzy twierdzą, że źle się dzieje w Szczakowiance i ona ich reprezentuje. Sojka zaproponował, że akurat dzisiaj zbiera się zarząd i poprosił, żeby porozmawiała z zarządem, a nie tylko z nim. Odpowiedziała, że się postara, ale ostatecznie wysłała SMS-a, że nie przyjedzie.
Kluczowym momentem był dzień 18 stycznia br., kiedy to Komisja Rewizyjna zwołała, według niej, legalne Walne Zgromadzenie Szczakowianki. Zjawili się w tym czasie w siedzibie Szczakowianki członkowie urzędującego zarządu oraz zasłużeni członkowie stowarzyszenia, którym leży na sercu los tego wiekowego szczakowskiego klubu sportowego. Doszło wówczas do wręczenia wiceprezesowi urzędującego zarządu – Stanisławowi Łazarzowi – oficjalnego dokumentu o zwołaniu nadzwyczajnego walnego przez Komisję Rewizyjną. Wiceprezes Stanisław Łazarz koncyliacyjnie zaproponował „buntownikom” zwołanie Nadzwyczajnego Walnego Zgromadzenia zgodnie ze Statutem Stowarzyszenia, czyli poprzez wystąpienie Komisji Rewizyjnej do urzędującego zarządu o zwołanie takiego gremium. Co mogłoby się wydarzyć za dwa tygodnie.

Jak twierdzi Władysław Makarowski, były prezes Szczakowianki, związany rodzinnie z nią od czasów jej powstania, kiedy to jego ojciec był piłkarzem, potem jego brat i on sam, a także jego wujkowie, a który był obecny na tym spotkaniu, twierdzi, że to, co tam się działo, urąga elementarnej kulturze. Klub, który jest nierozerwalnie związany z dzielnicą, poprzez nielegalne, według niego, działania zostanie rozłożony na łopatki. W pełni wspiera działania prezesa Andrzeja Sojki, aby ten przywrócił w klubie należyty stan prawny.
W tym kluczowym spotkaniu uczestniczył także zagorzały kibic Szczakowianki, pan Zbigniew Hydel, który jest przekonany, że prezes Sojka nie raz ratował klub przed upadkiem, a teraz przez nielegalne działania klub może upaść.

Rozmawialiśmy także z nowym wiceprezesem Marcinem Smarzyńskim, który z uporem przekonuje, że działania Komisji Rewizyjnej o zwołaniu Nadzwyczajnego Zgromadzenia członków stowarzyszenia Szczakowianka, jak i samo Nadzwyczajne Zgromadzenie było zgodne ze Statutem Stowarzyszania. Na pytanie: Jak mogło dojść do legalnego Nadzwyczajnego Walnego Zgromadzenia Członków Jaworznickiego Stowarzyszenia Szczakowianka, skoro na 25 uczestników walnego tylko 7 z nich było legalnymi członkami stowarzyszenia? Bo reszta, czyli 18 osób do 18 stycznia 2024 roku, nie zostało przyjętych w poczet stowarzyszenia. Mógłby to – według statutu – zrobić jedynie urzędujący zarząd przed 18 stycznia 2024 roku, ale tego nie uczynił, bo nikt z takim wnioskiem do nich nie wystąpił, jak twierdzi prezes Andrzej Sojka. Marcin Smarzyński odpowiedział, że on nie jest prawnikiem i żeby z tym pytaniem zwrócić się do nowej pani prezes Pauli Majcher-Guzik, która jest prawnikiem.

Nie omieszkaliśmy zatem zwrócić się do nowego zarządu z prośbą o wyjaśnienie wszystkich wątpliwych i drażliwych kwestii związanych z akcją w Szczakowiance. Czekamy zatem przez cały czas na wyjaśnienia i opublikujemy je niezwłocznie.

Zapis spotkania z 13.02.2024 w siedzibie Szczakowianki. Członkowie stowarzyszenia, którzy nie zgadzają się z trybem wprowadzania zmian zapowiedzieli złożenie wniosku do prokuratury.

Lista osób na Wlanym, które podejmowany uchwały. Jak widać po liście wpłat, są to osoby które zostały przyjęte w tym samym dniu w poczet członków. Skarga tyczy się faktu, iż nie ma uchwały zarządu, która przyjmuje ich w ten poczet.

Lista osób na Walnym, w rubryce widać, które z osób stały się nowymi członkami w dniu walnego.

Złożono również skargę

SKARGA NA ORZECZENIE REFERENDARZA SĄDOWEGO

Działając w imieniu wnioskodawcy, na mocy pełnomocnictwa znajdującego się w załączeniu do niniejszego pisma, w związku z wydanym w dniu 7 lutego 2024 roku przez referendarza sądowego postanowieniem w przedmiocie wpisania zmiany danych Jaworznickiego Stowarzyszenia Piłkarskiego „Szczakowianka”, niniejszym na mocy art. 39822 KPC wnoszę skargę na orzeczenie wydane przez referendarza sądowego i zarzucam mu:

naruszenie przepisów postępowania, to jest art. 23 ust. 1 ustawy z dnia 20 sierpnia 1997 r. o Krajowym Rejestrze Sądowym poprzez brak zbadania czy załączone do wniosku z dnia 26 stycznia 2024 roku dokumenty są zgodne pod względem formy i treści z przepisami prawa i tym samym czy uzasadniają wniosek o wpis w Krajowym Rejestrze Sądowym,

– dokonanie błędu w ustaleniach faktycznych, poprzez błędne uznanie, iż uchwały Nadzwyczajnego Walnego Zgromadzenia Członków Jaworznickiego Stowarzyszenia Piłkarskiego „Szczakowianka” podjęte w dniu 18 stycznia 2024 roku można uznać za zgodne z prawem, podczas gdy doszło do rażącego naruszenia prawa oraz postanowień Statutu Stowarzyszenia podczas zwoływania przedmiotowego Nadzwyczajnego Walnego Zgromadzenia, zatem podjęte na nim uchwały nie mogą być uznane za zgodne z prawem, a tym samym nie mogą stanowić podstawy wniosku o zmianę danych w Krajowym Rejestrze Sądowym.

Tym samym wnoszę o uwzględnienie niniejszej skargi oraz wydanie nowego orzeczenia w przedmiocie oddalenia wniosku z dnia 26 stycznia 2024 roku o zarejestrowanie zmian danych Jaworznickiego Stowarzyszenia Piłkarskiego „Szczakowianka” w Krajowym Rejestrze Sądowym.

UZASADNIENIE

W dniu 18 stycznia 2024 roku doszło do naruszenia prawa przez członków Jaworznickiego Stowarzyszenia Piłkarskiego „Szczakowianka” polegającego na bezprawnym zwołaniu przez Komisję Rewizyjną Nadzwyczajnego Walnego Zgromadzenia na podstawie uchwały nr 1/2024 z dnia 2 stycznia 2024 roku, która została otrzymana przez wiceprezesa Zarządu – Pana Stanisława Łazarza – w dniu 18 stycznia 2024 roku. Na posiedzeniu z dnia 2 stycznia 2024 roku, z którego sporządzono protokół, Komisja Rewizyjna działająca w składzie trzyosobowym, zebrała się w celu podjęcia uchwały nr 1/2024 w sprawie żądania zwołania Nadzwyczajnego Walnego Zgromadzenia Jaworznickiego Stowarzyszenia Piłkarskiego „Szczakowianka” w celu dokonania zmian w organach statutowych Stowarzyszenia. Za uchwałą opowiedzieli się wszyscy członkowie Komisji Rewizyjnej.

Dowód:

-protokół z posiedzenia nr 1/2024 Komisji Rewizyjnej Jaworznickiego Stowarzyszenia Piłkarskiego „Szczakowianka” z dnia 2 stycznia 2024 roku.

Na podstawie wskazanych powyżej dokumentów, w dniu 18 stycznia 2024 roku, zwołano Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie Jaworznickiego Stowarzyszenia Piłkarskiego „Szczakowianka”, na którym dokonano zmian osobowych w organach statutowych Stowarzyszenia w celu dokonania zmiany danych Stowarzyszenia. Następnie, w dniu 26 stycznia 2024 roku, wniesiono wniosek do tut. Sądu Rejestrowego w celu dokonania zmiany danych w Krajowym Rejestrze Sądowym. W dniu 7 lutego 2024 roku przedmiotowa zmiana została zarejestrowana w tut. Sądzie.

Należy w tym miejscu podkreślić, iż zgodnie z § 16 Statutu Stowarzyszenia Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie może być zwołane wyłącznie wskutek skorzystania z jednego z trzech trybów: z inicjatywy Zarządu, na żądanie Komisji Rewizyjnej lub na pisemne żądanie co najmniej 50% ogółu członków Stowarzyszenia uprawnionych do głosowania. Natomiast zgodnie z § 25 Statutu, do zakresu działania Zarządu należy między innymi zwoływanie Walnych Zgromadzeń. Z kolei § 15 stanowi, iż Zwyczajne Walne Zgromadzenie zwołuje Zarząd raz w roku nie później jednak niż do 30 czerwca.

Zgodnie z brzmieniem § 18 Statutu informację o miejscu, terminie i porządku obrad Walnego Zgromadzenia Członkowie Stowarzyszenia uzyskują poprzez stronę internetową klubu piłkarskiego, miejski portal internetowy, lokalne media i poprzez informacje przekazywane podczas imprez sportowych. Dalej, zawiadomienie o Nadzwyczajnym Walnym Zgromadzeniu powinno zawierać informację na czyje żądanie jest ono zwołane. W dniu 3 stycznia 2024 roku doszło do zawiadomienia Członków Jaworznickiego Stowarzyszenia Piłkarskiego „Szczakowianka” o terminie, miejscu oraz planowanym porządku obrad. Wbrew postanowieniom Statutu, brak w owym zawiadomieniu informacji, na czyje żądanie zostaje ono zwołane. Zamiast tego, Komisja Rewizyjna Stowarzyszenia, powołując się na § 16 Statutu, który w żaden sposób nie przewiduje uprawnienia do takiego działania, informuje, iż przedmiotowe Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie zostało zwołane przez samą Komisję.

Dowód:

-Statut Jaworznickiego Stowarzyszenia Piłkarskiego „Szczakowianka”,

-Zawiadomienie Członków Jaworznickiego Stowarzyszenia Piłkarskiego „Szczakowianka” z dnia 3 stycznia 2024 roku;

Biorąc pod uwagę powyżej wskazane postanowienia Statutu, będącego najważniejszym aktem Stowarzyszenia, jedynie Zarząd ma uprawnienie do zwołania zarówno Zwyczajnego, jak i Nadzwyczajnego Walnego Zgromadzenia. W przedmiotowym dokumencie nie została przewidziana możliwość zwołania Walnego Zgromadzenia przez jakikolwiek inny organ Stowarzyszenia lub w innym trybie, a co za tym idzie, Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie, które nie zostało zwołane przez Zarząd nie może zostać uznane za zwołane zgodnie z prawem oraz nie jest zdolne do podejmowania ważnych uchwał.

Z uwagi na powyższe, w dniu 9 stycznia 2024 roku Zarząd Stowarzyszenia wydał oświadczenie w formie wiadomości e-mail, w której poinformował, iż zwołane na dzień 18 styczna 2024 roku Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie nie może odbyć się ze względów formalnych, gdyż Komisja Rewizyjna nie jest organem uprawnionym do jego samodzielnego zwołania.

Dowód:

-oświadczenie Zarządu z dnia 9 stycznia 2024 roku.

Zważając na powyżej opisane okoliczności, uznać należy z całą stanowczością, iż działania Komisji Rewizyjnej Jaworznickiego Stowarzyszenia Piłkarskiego „Szczakowianka” zostały podjęte wbrew przepisom prawa oraz postanowieniom Statutu. Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie, zwołane na podstawie załączonych do niniejszego pisma dokumentów, powinno zostać uznane za nieważne, a podjęte na nim decyzje nie mogą zostać uznane za dokonane zgodnie z prawem.

Zarząd Jaworznickiego Stowarzyszenia Piłkarskiego „Szczakowianka”, jako organ uprawniony do reprezentacji Stowarzyszenia na zewnątrz, działania w jego imieniu oraz składania oświadczeń woli wskazuje, iż Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie z dnia 18 stycznia 2024 roku zostało zwołane przez osoby do tego nieuprawnione, które następnie złożyły (w dniu 26 stycznia 2024 roku) wniosek o zmianę danych Stowarzyszenia w Krajowym Rejestrze Sądowym. Stanowisko Zarządu zostało wysłane w dniu 30 stycznia 2024 roku do tut. Sądu, jednak biorąc pod uwagę dokonanie zmiany wpisu w Krajowym Rejestrze Sądowym w dniu dzisiejszym – nie zostało uwzględnione ani nie odniesiono się do podniesionych w nim okoliczności w jakikolwiek sposób.

Dowód:

-pismo pełnomocnika z dnia 30 stycznia 2024 roku wraz z potwierdzeniem nadania.

Biorąc pod uwagę fakt, iż wpis dokonany w dniu 7 lutego 2024 roku w Krajowym Rejestrze Sądowym jest jawny, Zarząd Jaworznickiego Stowarzyszenia Piłkarskiego „Szczakowianka” wskazuje ponadto, iż w składzie bezprawnie wpisanego do rejestru Zarządu znajdują się osoby niebędące członkami Stowarzyszenia, tj. Paula Majcher-Guzik, Marcin Smarzyński, Przemysław Wójcik oraz Wojciech Hacieja, co w sposób jednoznaczny narusza § 8, 9 oraz 14 Statutu, które stanowią, iż o przyjęciu w poczet członków Stowarzyszenia decyduje Zarząd zwykłą większością głosów w drodze uchwały na podstawie pisemnej deklaracji kandydata. Udział w Walnym Zgromadzeniu mogą brać jedynie jego członkowie, którzy stają się nimi jedynie w sposób opisany powyżej. Również tylko członkom Stowarzyszenia przysługuje korzystanie z czynnego i biernego prawa wyborczego do władz Stowarzyszenia, a więc także Zarządu.

Zważając na powyżej wskazane okoliczności, uznać należy bez wątpienia, iż do rażącego naruszenia prawa doszło w momencie zwołania Nadzwyczajnego Walnego Zgromadzenia Jaworznickiego Stowarzyszenia Piłkarskiego „Szczakowianka” przez organ do tego nieuprawniony tj. Komisję Rewizyjną Stowarzyszenia. Co więcej, w Nadzwyczajnym Walnym Zgromadzeniu w dniu 18 stycznia 2024 roku brały udział osoby nieuprawnione (niebędące członkami Stowarzyszenia), a więc uznać należy, iż uchwały, które stanowiły podstawę wpisu zmiany danych w rejestrze w ogóle nie powinny być uznane za skutecznie podjęte, a tym bardziej nie mogą być uznane za podjęte zgodnie z prawem. Okoliczności tych w ogóle nie uwzględniono podczas rozpatrywania wniosku z dnia 26 stycznia 2024 roku. Bez znaczenia na przebieg niniejszej sprawy pozostało również wniesienie pisma przez pełnomocnika, w którym w sposób szczegółowy zostały opisane okoliczności towarzyszące podjęciu uchwał, które powinny zostać uznane przez tut. Sąd jako niepodjęte skutecznie, ewentualnie jako podjęte wbrew przepisom prawa, a które stanowiły podstawę zarejestrowania zmian w Krajowym Rejestrze Sądowym.

Z uwagi na powyższe, wnoszę jak na wstępie.

Idź do oryginalnego materiału