Pociągi Kolei Śląskich będą codziennie kursować z Gliwic do Rybnika. Jest rozkład jazdy

1 tydzień temu
Pociągi z Gliwic do Rybnika w końcu będą kursować codziennie, a nie tylko w weekendy. Jest rozkład jazdy dla linii S17. Na razie oferta jest skromna, ale jeszcze w tym roku ma być lepiej.

O regularne kolejowe połączenie Gliwice-Rybnik mieszkańcy zabiegali od wielu lat. – To duża ulga. Wreszcie ktoś usłyszał głos mieszkańców – mówi Robert Kufieta ze Stowarzyszenia Kolej na Knurów, które działało w tej sprawie od 2018 roku i wysłało ponad 100 pism. W podjęciu ostatecznej decyzji mogły pomóc wybory samorządowe. Po długich rozmowach wszystkie strony – Urząd Marszałkowski, Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia i Rybnik – doszły do porozumienia w sprawie uruchomienia codziennych kursów.
Koleje Śląskie przypuszczają, iż zainteresowanie będzie spore. To możliwe, ponieważ pomiędzy tymi miastami podróżuje na co dzień tysiące osób. Oferta przewoźników autobusowych jest coraz skromniejsza, więc nie ma dobrej alternatywy dla samochodu. – Tam była oferta busów i one kursowały intensywnie, ale wykruszają się powoli wraz z rosnącymi cenami paliw. Dlatego zapotrzebowanie jest coraz większe – mówi Patryk Świrski, prezes Kolei Śląskich.

Teraz Koleje Śląskie kursują pomiędzy Gliwicami a Rybnikiem tylko w weekendy. To zaledwie dwa połączenia – Kubalonka z Gliwic do Wisły Głębce i Salmopol z Gliwic do Żywca. Od 9 czerwca pociągi będą jeździły w relacji Gliwice-Rybnik przez Przyszowice, Knurów, Leszczyny i Rybnik Paruszowiec codziennie. Będą to 4 pary, czyli 8 pociągów w ciągu doby. Stowarzyszenie Kolej na Knurów opublikowało rozkład jazdy:

Osiem pociągów na linii S17 to niewiele, ale Koleje Śląskie mają plan na rozszerzenie oferty. Od września w ciągu doby będzie 18 kursów, a od grudnia jeszcze kilka więcej, bo 22. Na razie z powodu zaplanowanych przez PKP PLK prac w wakacje ruch na tej linii kolejowej musi zostać ograniczony, więc pasażerowie muszą poczekać na częstsze połączenia.

Uruchomienie codziennych połączeń ma tylko w tym roku kosztować ok. 3,5 mln złotych. Kosztami mają podzielić sie województwo, GZM i gmina Rybnik.

Idź do oryginalnego materiału