Niby pocztówki, a każda to małe dzieło sztuki. Nic dziwnego. Ich autorami są najlepsi polscy graficy i ilustratorzy książek dla dzieci wydawanych w czasach PRL. W Książnicy Pedagogicznej w Kaliszu można zobaczyć blisko 200 takich kartek z kolekcji pracownic placówki Marianny Marciniak, która zbieraniem starych pocztówek zajęła się przez fascynację twórczością Jana Marcina Szancera, autora ilustracji do ok. 300 książek dla dzieci, m.in. „Akademii Pana Kleksa”, zbioru „Brzechwa dzieciom”, ale też autora okładek „Świerszczyka".
„Okazało się, iż oprócz rysunków w książkach znalazły się również pocztówki, które ilustrował. Po zgłębieniu tematu okazało się, iż także inni ilustratorzy także zajmowali się tą profesją. I kiedy nadchodził czas świąteczny, sprzedawali swoje usługi rysując pocztówki na Boże Narodzenie, Wielkanoc oraz okolicznościowe, np. na imieniny. I wiele takich kartek pędzla wybitnych polskich grafików można jeszcze znaleźć” - powiedziała radiuCENTRUM Marianna Marciniak.
W swojej kolekcji bibliotekarka ma ponad 250 kartek tematyką nawiązującą do świąt Bożego Narodzenia. Prezentowane w Książnicy Pedagogicznej poukładane są tematycznie — można zobaczyć typowo religijne z motywami Świętej Rodziny, stajenki, dzielenia się opłatkiem i Trzech Króli, ale także nawiązujące do tego okresu, ale ze świeckimi elementami jak ubieranie choinki, ferie i karnawał.
„Najstarsza jest z końca lat 50. XX wieku, dlatego, iż ten styl malowania i polska szkoła grafików w tym okresie się ukształtowała. Wcześniej pocztówki miały trochę inny charakter i one nie są przedmiotem mojego zainteresowania. Skupiłam się na twórcach, którzy malowali książek mojego dzieciństwa” - wyjaśnia Marianna Marciniak.
na fot.: właścicielka pocztówek Marianna Marciniak
Wystawę pocztówek świątecznych autorstwa 26 ilustratorów można oglądać w Książnicy Pedagogicznej przy ul. Południowej 62. Wystawa jest dostępna do 5 stycznia 2025 roku.