Poznaliśmy już laureatów konkursów plastycznego, fotograficznego oraz filmowego zorganizowanych w ramach XII Powiatowych Obchodów Międzynarodowego Dnia Ochrony Zabytków.
Międzynarodowy Dzień Ochrony Zabytków to okazja do uhonorowania osób i instytucji, które na co dzień troszczą się o zachowanie naszego dziedzictwa kulturowego. W ochronę zabytków angażują się m.in. konserwatorzy, historycy sztuki, właściciele oraz zarządcy obiektów historycznych, dbając o ich zachowanie dla przyszłych pokoleń.
Zabytki są ważnym świadectwem historii i kultury. To dzięki nim możemy lepiej poznawać przeszłość oraz pielęgnować pamięć o dorobku naszych przodków. Dlatego tak istotne jest ich promowanie, ochrona i budowanie świadomości społecznej na temat ich wyjątkowej wartości.
Uroczyste ogłoszenie wyników odbyło się 23 czerwca br. przy Pałacu Małachowskich w Białaczowie. Tegoroczne obchody wzbogaciła prelekcja poświęcona historii zabytku, którą przeprowadziła Anna Smolarczyk Dyrektor Szkoły Podstawowej w Białaczowie. Spotkanie pozwoliło uczestnikom poznać dzieje obiektu oraz jego znaczenie dla lokalnego dziedzictwa kulturowego.
Tegoroczna edycja była już dwunastą odsłoną konkursu, który z każdym rokiem przyciąga coraz większe grono uczestników. Rywalizacja prowadzona była w trzech kategoriach: plastycznej, fotograficznej i filmowej, a dodatkowo uczestnicy oceniani byli w grupach wiekowych, co pozwoliło na sprawiedliwe porównanie prac i wyłonienie najlepszych autorów w poszczególnych kategoriach.
Do udziału w tegorocznych konkursach zgłosiło się ponad 150 uczestników.
W ramach XII Powiatowych Obchodów Międzynarodowego Dnia Ochrony Zabytków, przeprowadziliśmy trzy konkursy:
- . plastyczny pt "Pamiątki dziedzictwa"
- . fotograficzny pt. "Co pozostało z tamtych lat"
- . oraz filmowy pt. "Moc historii powiatu opoczyńskiego zapisana w zabytkach"
Skład komisji konkursowej:
1. Anna Zakrzewska - dyrektor Wydziału Promocji, Kultury i Sportu SP w Opocznie, Społeczny Opiekun Zabytków
2. Justyna Jasińska-Nieć - pedagog I LO im. S. Żeromskiego w Opocznie
3. Jędrzej Szczepański - przedstawiciel gminy Opoczno, Społeczny Opiekun Zabytków
4. Piotr Kłodawski - przedstawiciel Muzeum Regionalnego w Opocznie
Tegoroczny poziom wykonanych prac był wyjątkowo wysoki, co stanowiło nie lada wyzwanie dla komisji konkursowej, aby jak najsprawiedliwiej wytypować zwycięzców i osoby wyróżnione. Pod uwagę wzięto m.in. pomysł, kompozycję, wykonanie.
Konkurs plastyczny pt. "Pamiątki dziedzictwa"
Konkurs adresowany był do dzieci i młodzieży szkolnej i został przeprowadzony w dwóch kategoriach wiekowych:
- I-IV klasa
- V-VIII klasa
W regulaminowym terminie wpłynęło 97 prac konkursowych.
Jury nagrodziło następujące osoby:
I miejsce dla Małgorzaty Łaskiej - praca: Kaplica św. Anny
II miejsce dla Kuby Urbańczyka - praca: Ratusz w Białaczowie
III miejsce dla Klaudii Róg - praca: Kapliczka św. Rozalii w Opocznie
Wyróżnienie dla Leny Rogowskiej - praca: Spotkanie z historią w Opocznie, Zamek Kazimierza Wielkiego w Opocznie
Wyróżnienie dla Hanny Rozpędowskiej - praca: Muzeum w Opocznie, zamek
Wyróżnienie dla Amelii Matuszczak - praca: Szaniec Hubala w Anielinie
W kategorii V-VIII klasa nagrody otrzymują:
I miejsce - Kalina Bakalarz - praca: Zaklęty w kamieniu, zamek w Drzewicy
II miejsce - Magdalena Jabłońska - praca: Opoczyński zamek moją kreską historii
III miejsce - Antoni Kałuża - praca: Pałac Małachowskiego
Wyróżnienie - Alicja Wujek - praca: Zamek opoczyński
Wyróżnienie - Alan Rudolf - praca: Kościół w Paradyżu
Wyróżnienie - Weronika Skawińska - praca: Klasztor i kościół w Studziannie - Poświętnem
Konkurs fotograficzny "Co pozostano z tamtych lat..."
Konkurs został przeprowadzony w dwóch kategoriach wiekowych:
- do 17 roku życia
- od 18 roku życia
Ogółem w dwóch kategoriach wpłynęło 36 prac konkursowych.
Jury nagrodziło następujące osoby:
W kategorii wiekowej do 17 roku życia wpłynęło 81 prac. Komisja nagrodziła następujące osoby:
I miejsce - Wiktoria Pietrzyk - zdjęcie: Krużgankami przez historię
II miejsce - Maria Borowska - zdjęcie: Ocalić od zapomnienia - kapliczka pod Wygnanowem
III miejsce - Filip Małecki - zdjęcie: Siła historii w objęciach spokoju natury
Wyróżnienie - Maciej Jamorek - zdjęcie: Zabytki Opoczna
Wyróżnienie - Tola Jesionek - zdjęcie: Mroczny zamek (zamek w Drzewicy)
W kategorii wiekowej od 18 roku życia zgłoszono 7 prac.
W tej kategorii Komisja zdecydowała przyznać następujące nagrody:
I miejsce - Marzena Jaciubek - zdjęcie: Symetria czasu (ruiny zamku w Drzewicy)
II miejsce - Marzanna Mastalerz - zdjęcie: Pamięć
III miejsce - Agnieszka Zalega - zdjęcie: Apokalipsa
Wyróżnienie - Ludwik Dukowicz - zdjęcie: Starostwo 2026
Wyróżnienie - Magdalena Białek - zdjęcie: Zamek w Drzewicy
Konkurs Filmowy pt. "Moc historii powiatu opoczyńskiego ukryta w zabytkach"
Konkurs został przeprowadzony w jednej kategorii wiekowej i adresowany był do amatorów sztuki filmowej. Na konkurs zgłoszone zostało 21 filmów.
Komisja dokonała oceny prac konkursowych i przyznała następujące miejsca:
I miejsce - film: Młyn wodno-zbożowy w Parczówku/ realizacja: Kacper Będkowski, Alan Rudolf, Antoni Kałuża
II miejsce - film: V wieków ciszy - historia zamku w Drzewicy/ realizacja: Gabriela Wójcik, Gabriela Sobolewska
III miejsce - film: Przez wieki/ realizacja: Julia Michałowska, Lena Białek
Wyróżnienie - film: Cień historii/ realizacja: Kalina Bakalarz
Wyróżnienie - film: Kościół św. Mikołaja w Żarnowie/ realizacja: Amelia Sieroń
Wyróżnienie - film: Pałac Sierota/ realizacja: Zofia Stępień
Jeszcze raz składamy ogromne gratulacje wszystkim laureatom konkursów organizowanych przez Powiat Opoczyński w ramach XII Powiatowych Obchodów Międzynarodowego Dnia Ochrony Zabytków i zachęcamy do udziały w kolejnych edycjach.
![]()

1 dzień temu




![Rzekuń Wita Lato 2026. Kabaret KaŁaMasz rozbawi publiczność do łez. Solejuk z „Rancza” wraca na scenę [WIDEO]](https://www.eostroleka.pl/luba/dane/pliki/zdjecia/2026/rzekun_kalamasz.png)










