Dziesięć dni, dziesięć wydarzeń, setki uczestników – tak najkrócej można podsumować El Fest – mini festiwal muzyki elektronicznej. Pierwszą tego typu inicjatywę w naszym mieście udało się zrealizować dzięki dofinansowaniu, które Siemianowickie Centrum Kultury pozyskało z Krajowego Planu Odbudowy.
Wydarzenia w ramach projektu obejmowały zarówno koncerty wspaniałych artystów, jak i kameralne spotkania i warsztaty. Celem festiwalu była popularyzacja polskiej muzyki elektronicznej i upowszechnianie dorobku jej twórców (również w kontekście bogatej tradycji krajowej i światowej) oraz innych osób reprezentujących polski przemysł muzyczny.
Nasza instytucja od wielu lat stara się upowszechniać kulturę muzyczną na arenie lokalnej. Środki z KPO pozwoliły nam na realizację całkiem nowego muzycznego przedsięwzięcia. Uważamy ponadto, iż Siemianowice, jako miejsce, w którym wzrastał, tworzył i do dziś mieszka jeden z pierwszych twórców muzyki elektronicznej w Polsce (Józef Skrzek) świetnie nadają się do organizacji takiej inicjatywy. Sam Skrzek był zresztą gwiazdą wydarzenia otwierającego festiwal.
Zależało nam, aby zwiększać oddziaływanie nurtu muzyki elektronicznej w życiu społecznym.
Dlatego zaadresowaliśmy poszczególne działania do różnych grup, takich jak: pasjonaci muzyki, poszukiwacze jakościowej rozrywki, adepci przemysłu muzycznego, początkujący oraz aspirujący twórcy, a także rodziny z dziećmi. Wydarzenia, które zaproponowaliśmy, można zatem podzielić (bardzo umownie) na dwie grupy: „dla publiczności” i „dla twórców”. W ramach El Festu odbyły się zatem następujące działania:
– Spotkanie z Józefem Skrzekiem: początki muzyki elektronicznej w Polsce. Prowadzenie: Bartek Gruchlik
– Koncerty: Adam Bulgra Vangelisa | Daniel Bloom Solo Act | Color Blue | Baasch
– Audycja muzyczna z muzyką elektroniczną dla rodzin z dziećmi – prowadzenie: Sebastian Thiel
– „Electro w obrazach” – happening plastyczno-muzyczny – prowadzenie: Dorota Micior-Gajewska, muzyka na żywo: Tomasz „Szopen” Jagiełowicz
– Warsztaty tworzenia wizualizacji do muzyki z wykorzystaniem prostych narzędzi i AI – prowadzenie: Jakub Cikała
– Warsztaty DJ-skie – podstawy warsztatu, obsługa eventów, prowadzenie: Edvard Lev (Paweł Lewicki)
– Warsztaty produkcji muzycznej – prowadzenie: Jarosław Toifl i Karo Glazer
– Warsztaty „Jak przygotować trasę koncertową dla nieznanej kapeli a przy tym nie zbankrutować ani nie wyłysieć?” – prowadzenie: Bartek „Borówka” Borowicz
– After party z DJ-ami
Serdecznie dziękujemy publiczności, a także wszystkim artystom i ekspertom zaangażowanym w realizację inicjatywy!
Zapraszamy do obejrzenia relacji filmowej z przebiegu projektu. Zdjęcia i montaż: Mikołaj Żądło.