Podtopienia, ewakuacje i złe prognozy. Pogotowie w powiecie świdnickim [FOTO/VIDEO]

3 miesięcy temu

Blisko 90 razy interweniowali dzisiaj strażacy zawodowi i ochotnicy w powiecie świdnickim. Niż Borys nie daje za wygraną. – Najgorsza sytuacja jest w gminie Dobromierz, gdzie już była konieczna jedna ewakuacja – mów mł.bryg. Łukasz Grzelak. Pogotowie przeciwpowodziowe w całym powiecie. IMGW wydało najnowsza prognozę na niedzielę 15 września.

Najtrudniejsza sytuacja jest w Roztoce, Dzierzkowie i Gniewkowie, gdzie wylała Nysa Szalona. Są podtopione domy, w Roztoce konieczna była ewakuacja jednej osoby – mówi zastępca komendanta KP PSP w Świdnicy. Wójt gminy Dobromierz ogłosił alarm przeciwpowodziowy. Alarmy obowiązują również w gminie Strzegom i Świdnica.

14 września ogłoszono pogotowie przeciwpowodziowe na terenie powiatu świdnickiego. W związku z tym Beata Moskal-Słaniewska Prezydent Świdnicy wydała stosowne zarządzenie o ogłoszeniu pogotowia przeciwpowodziowego na terenie miasta, ze szczególnym uwzględnieniem ulic: Kraszowicka, Bystrzycka, Miłego Dnia, Wodna i Nadbrzeżna – informuje Urząd Miejski w Świdnicy. – Na mocy tego zarządzenia wszystkie służby zapewniające bezpieczeństwo prowadzą wzmożony monitoring stanu poziomu wody w rzece Bystrzycy. Przygotowują także siły i środki do podjęcia ewentualnych działań w razie zagrożenia powodziowego. Są w stałej łączności z Powiatowym Centrum Zarządzania Kryzysowego.
Prosimy, aby zadbać o swoje bezpieczeństwo i nie podchodzić zbyt blisko do rzeki. Mokre, śliskie brzegi stwarzają zagrożenie możliwością wpadnięcia w jej nurt.

Minionej doby, strefa opadów atmosferycznych obejmowała rozległy obszar południowe, zachodniej, południowo zachodniej oraz częściowo północnej Polski. Najwięcej opadów wystąpiło w południowej części woj. dolnośląskiego, opolskiego i śląskiego, gdzie sumy dobowe przekraczające 100 mm zostały odnotowane łącznie na 26 stacjach. Na niektórych stacjach odnotowano rekordowe sumy dobowego opadu. Najwyższą wartość odnotowano na stacji Jarnołtówek (161,5 mm). Pomiary ze stacji i dane z modelu RainGRS wskazują, iż dobowe sumy opadów przekraczające 60 mm dotyczyły znacznych obszarów południowych części woj. opolskiego, śląskiego i woj. dolnośląskiego – podaje w komunikacie z godz. 16.00 IMGW.

Prognoza na niedzielę, 15 września

W nocy zachmurzenie duże i całkowite. Opady deszczu, na południu kraju okresami o natężeniu silnym, a w Kotlinie Kłodzkiej, na Opolszczyźnie, Śląsku i w Małopolsce przejściowo nawalnym! Na wschodzie kraju miejscami burze. Największe sumy opadów prognozowane są w województwie: śląskim do 120 mm; dolnośląskim, opolskim do 80 mm; w małopolskim i świętokrzyskim do 70 mm; podkarpackim i łódzkim do 40 mm. W Tatrach śnieg z deszczem i śnieg. Temperatura minimalna od 9°C, 11°C na południowym zachodzie do 16°C na północnym wschodzie i miejscami w centrum, w kotlinach górskich od 6°C do 9°C. Wiatr umiarkowany, okresami dość silny, porywisty, na południowym zachodzie w porywach do 80 km/h, na wybrzeżu do 65 km/h, z kierunków północnych, tylko na południowym wschodzie z kierunków wschodnich. W szczytowych partiach Sudetów porywy wiatru do 120 km/h, w Karpatach do 90 km/h. Podczas burz porywy wiatru do 70 km/h.

W dzień zachmurzenie duże i całkowite, na północnym wschodzie i wschodzie większe przejaśnienia. Opady deszczu, na południu kraju okresami o natężeniu silnym, na Dolnym Śląsku przejściowo nawalnym! Na południowym wschodzie kraju miejscami burze. Największe sumy opadów prognozowane są w na Dolnym Śląsku a zwłaszcza w Sudetach do 45 mm; w województwie opolskim i śląskim do 35 mm. W szczytowych partiach Tatr opady deszczu ze śniegiem. Temperatura maksymalna od 13°C na Dolnym Śląsku, około 20°C w centrum, do 25°C na Podlasiu; w kotlinach sudeckich miejscami około 10°C. Wiatr umiarkowany, okresami dość silny, w porywach do 65 km/h, na Opolszczyźnie i Przedgórzu Sudeckim do 75 km/h, z kierunków północnych, tylko na wschodzie kraju z kierunków wschodnich. W szczytowych partiach Sudetów porywy wiatru do 110 km/h. Podczas burz porywy wiatru do 70 km/h.

Stan rzek

Piława, wodowskaz w Mościsku: 245cm (5 cm poniżej stanu alarmowego)

Bystrzyca, wodowskaz w Lubachowie: 201 cm (9 cm poniżej stanu ostrzegawczego)

Bystrzyca, wodowskaz w Kraskowie: 322 cm (72 cm powyżej stanu alarmowego)

Pełcznica, wodowskaz w Świebodzicach: 187 cm (27 powyżej stanu alarmowego)

Strzegomka, wodowskaz w Chwaliszowie: 304 (54 cm powyżej stanu alarmowego)

Nysa Szalona, wodowskaz w Jaworze: 337 cm, 187 powyżej stanu alarmowego)

Gdzie dzwonić?

Świdnica:

Numer alarmowy Straży Miejskiej: 986 lub 74 851 28 88

Gmina Świdnica:

Pracownicy Urzędu Gminy Świdnica rozpoczęli dyżury i pozostają do Państwa dyspozycji – tel. kontaktowy 74 852 30 67. W razie potrzeby zgłoszenia niepokojących/groźnych sytuacji prosimy o kontakt telefoniczny bezpośrednio ze służbami mundurowymi (nr: 112), koordynatorem działań z ramienia Urzędu Gminy Świdnica Renatą Bogucką (nr: 602 771 228) lub za pośrednictwem sołtysów.

Gmina Dobromierz:

W przypadku potrzeby podjęcia interwencji, dowiezienia piasku i worków prosimy o kontakt z Gminnym Zespołem Zarządzania Kryzysowego w Dobromierzu tel. 693449281 oraz pod nr 112.

Gmina Marcinowice:

Numery alarmowe Urzędu Gminy Marcinowice: 664 085 920, 690 011 900. W przypadku zagrożenia zdrowia lub życia proszę dzwonić na numer alarmowy 112.

Rzeka Bystrzyca w rejonie ulic Miłego Dnia/Wodnej w Świdnicy:

1 z 12

Rzeka Bystrzyca w rejonie ulicy Przyjaźni w Świdnicy:

1 z 7

Rzeka Piława w Pszennie:

1 z 17

Zrzut wody z Jeziora Bystrzyckiego:

1 z 20

Idź do oryginalnego materiału