Półmetek festiwalowych emocji podczas „Kierunku Wschód VIII”

4 godzin temu

Trwa właśnie ósma edycja festiwalu „Kierunek Wschód” organizowanego przez Teatr Dramatyczny im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku. Widzowie obejrzeli już kilka festiwalowych propozycji, m.in. spektakl z USA i Litwy.

Festiwal to przegląd teatralny, który polega na prezentacji spektakli promujących kulturę pogranicza. W ramach ósmej edycji „Kierunku Wschód VIII” uczestniczą teatry z Czech, Gruzji, Litwy, Macedonii Północnej, ze Stanów Zjednoczonych oraz niezależni artyści białoruscy.

Lit Moon Theatre Company z USA otworzył wydarzenie spektaklem „Wujaszek Wania” w reżyserii Johna Blondella. Zespół z Santa Barbara zagrał dwukrotnie i oba pokazy cieszyły się dużym zainteresowaniem publiczności, która bardzo pozytywnie przyjęła adaptację i interpretację klasycznego tekstu Antoniego Czechowa.

Byłem bardzo zaskoczony tym, iż na „Wujaszka Wanię” przyszło tak wielu młodych ludzi. To bardzo cieszy, iż młodzież chce poznawać klasykę. Mam nadzieję, iż występ artystów ze Stanów Zjednoczonych zachęci ich do korzystania z oferty naszego Teatru – zauważa Piotr Półtorak, Dyrektor Teatru Dramatycznego.

Druga festiwalowa propozycja to „Skąpiec” w wykonaniu gospodarzy przeglądu. Komedia Moliera o nadmiernej miłości do pieniędzy została utrzymana w konwencji dell’arte i przyciągnęła wielu widzów, którzy z zainteresowaniem oglądali występ białostockich artystów.

„Hotel Renaissance” przygotowany przez Alytaus Miesto Teatras z Litwy to spektakl bez słów z użyciem masek. Ta interesująca propozycja litewskiego teatru zyskała aprobatę publiczności, która doceniła wysiłek aktorów. Równie istotnym elementem spektaklu była muzyka, która odegrała kluczową rolę w odbiorze przedstawienia.

W czwartek publiczność mogła obejrzeć „Hamleta” w wykonaniu Movement Theatre z Gruzji. Spektakl to gatunek mimodramy, w którym znaczącą rolę odegrają ruch, gesty i mimika.

Jestem zauroczona spektaklem w wykonaniu gości z Gruzji. Było to jedno z najciekawszych wydarzeń artystycznych w historii naszego festiwalu. Wspaniała choreografia i ekspresja aktorów, piękne kostiumy, cudowna muzyka – wszystko to sprawiło, iż otrzymaliśmy przedstawienie, które na długo pozostanie w naszej pamięci. Owacje na stojąco potwierdziły zadowolenie festiwalowej publiczności – powiedziała dr Martyna Faustyna Zaniewska, Zastępca Dyrektora ds. Technicznych.

Co jeszcze nas czeka?

W trakcie festiwalu „Kierunek Wschód VIII” odbędzie się premiera „Dokąd zmierzasz, wilku?” na podstawie książki Ewy Wieżnawiec. Sztuka zostanie wystawiona przez niezależnych artystów białoruskich z Fundacji INEXKULT.

W pierwszy weekend października na scenie Uniwersyteckiego Centrum Kultury wystąpi NU Naroden Teatar Bitola z Macedonii Północnej ze spektaklem „Hamlet – dzień morderstw” oraz Městská Divadla Pražská z Czech ze sztuką „Café 1933”.

Ważnym punktem festiwalu są panele dyskusyjne z aktorami, twórcami i widzami, które realizowane są po spektaklach. To okazja do bezpośredniego spotkania z zespołami i realizatorami, bliższego poznania tajników powstawania przedstawień i możliwości rozmowy z artystami.

To budujące, iż białostocka publiczność chętnie uczestniczy w rozmowach z aktorami i twórcami spektakli. Widzowie zadają interesujące pytania, które stanowią punkt wyjścia do dyskusji. Te spotkania są wyjątkową okazją do wymiany doświadczeń i poznania sztuki innych państw – dodaje Piotr Półtorak, Dyrektor Teatru Dramatycznego.

Pozostałe festiwalowe spektakle można obejrzeć w Uniwersyteckim Centrum Kultury (ul. Ciołkowskiego 1N). Szczegółowy program festiwalu jest dostępny na stronie: https://dramatyczny.pl/projekty/kierunek-wschod/kierunek-wschod-viii/.

Wydarzenie odbywa się pod honorowym patronatem: Ambasady Republiki Czeskiej, Ambasady Republiki Litewskiej w Rzeczypospolitej Polskiej, Ambasady Republiki Macedonii Północnej, Ambasady Republiki Armenii, Marszałka Województwa Podlaskiego, Wojewody Podlaskiego oraz Prezydenta Miasta Białegostoku. Partnerami medialnymi wydarzenia są: TVP Kultura, TVP3 Białystok, e-teatr.pl, Dialog, Dziennik Teatralny, RMF Classic, Polskie Radio Białystok, Radio Racja, Tygodnik Niwa, Kurier Poranny, Gazeta Współczesna, Niebywałe Suwałki, BIA24, BiałystokOnline, Proanima. Partnerami festiwalu są Centrum Kultury Białoruskiej w Białymstoku oraz Uniwersytet w Białymstoku.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. Zadanie dofinansowano z budżetu Województwa Podlaskiego.

Idź do oryginalnego materiału