Położnik z konińskiego szpitala z licencją pilota

wil.org.pl 1 miesiąc temu

Kolejny lekarz z pasją! Dr n. med. Łukasz Różański, specjalista chirurgii dziecięcej, ginekologii i położnictwa, w trakcie specjalizacji z ginekologii dziecięcej i dziewczęcej, zdobył licencję pilota. Doktor Różański pracuje w oddziale ginekologii i położnictwa w konińskim szpitalu oraz w Katowicach pod kierunkiem prof. Agnieszki Drosdzol – Cop.

Szkolenie lotnicze odbył na naszym regionalnym lotnisku w Koninie, w Aeroklubie Kazimierz Biskupi. Kurs PPL (A) Licencja Prywatnego Pilota (z ang. private pilot license, aerodrom) jest pierwszym szkoleniem lotniczym, które daje umiejętność samodzielnego latania i obejmuje samoloty jednosilnikowe do masy całkowitej 5700 kg. Od tego zaczynają przyszli piloci samolotów w liniach lotniczych czy wojsku. Kurs składa się z części teoretycznej i praktycznej. Aby „wejść” za stery należy na początek ukończyć kurs teoretyczny obejmujący 100 godzin nauki i 10 przedmiotów m.in. meteorologia czy też budowa statku powietrznego, który kończy się egzaminami oraz przejść pozytywne badania lekarskie klasy II w wyznaczonych ośrodkach m.in. w Głównym Ośrodku Badań Lotniczych we Wrocławiu. Dopiero wtedy można usiąść za sterami samolotu i pod czujnym okiem instruktora uczyć się cudownej sztuki pilotażu.

Część praktyczna obejmuje min. 45 godzin lotów w tym naukę prowadzenia korespondencji z kontrolerami lotów, startu, lądowania, latania po okręgach nad lotniskiem, a także opanowanie samolotu w sytuacjach krytycznych np. przeciągnięcia, wyprowadzenia samolotu z korkociągu czy też lądowania „bez silnika”. Ukoronowaniem części praktycznej jest samodzielny lot na trasie co najmniej 150 NM (mil morskich) z lądowaniem i startem na lotniskach w innych miejscowościach m.in. w Lesznie, Poznaniu, Wrocławiu, Ostrowie Wielkopolskim. Kolejny etap obejmuje egzamin z 9 przedmiotów w Urzędzie Lotnictwa Cywilnego w Warszawie. Po tym przychodzi czas na egzamin praktyczny na macierzystym lotnisku, który składa się z wszystkich wcześniejszych wyuczonych elementów pilotażu. Kurs można ukończyć w jednym roku kalendarzowym, ale my medycy potrzebujemy więcej czasu, który jest dzielony między życie zawodowe i prywatne.

Zachęcamy wszystkich lekarzy i lekarzy dentystów do dalszego dzielenia się informacjami o swoich pasjach, zainteresowaniach lub sukcesach pozazawodowych. To może stać się inspiracją dla innych lekarzy.

ZKM WIL

Idź do oryginalnego materiału