Polscy politycy o śmierci papieża Franciszka

2 godzin temu
Zdjęcie: Zmarł papież Franciszek (PAP/EPA/FRANCIS R. MALASIG)


Zmarł papież Franciszek. Miał 88 lat. Jego pontyfikat trwał 12 lat i 4 miesiące. Polscy politycy żegnają zmarłego wpisami w mediach społecznościowych

Do Domu Ojca odszedł dziś Papież Franciszek. W swojej posłudze duszpasterskiej kierował się pokorą i skromnością (…). Razem z Żoną łączymy się w modlitwie z wiernymi całego Kościoła Katolickiego. Świeć, Panie, nad Jego duszą!”.

– napisał prezydent Andrzej Duda. Jak zaznaczył prezydent, papież Franciszek „był wielkim apostołem Miłosierdzia, w którym upatrywał odpowiedzi na wyzwania współczesnego świata.

Papież Franciszek nie żyje. Dobry, ciepły i wrażliwy człowiek. Niech spoczywa w pokoju

– napisał premier Donald Tusk.

Marszałek Sejm u Szymon Hołownia opublikował wpis: „Papież Franciszek nie żyje. Wieczny odpoczynek racz mu dać Panie”.

Wicepremier, minister obrony Władysław Kosiniak-Kamysz podkreślił, iż pierwszego jezuitę stojącego na Stolicy Apostolskiej zapamiętamy jako „odznaczającego się skromnością orędownika pokoju, który dba o każdego człowieka niezależnie od wiary i pochodzenia. Otwierał Kościół na nowe czasy z poszanowaniem Jego niezmiennych praw. Niech spoczywa w pokoju”.

Papież, który szczególną uwagę zwracał na los słabszych, ubogich, skrzywdzonych. Sam był człowiekiem skromnym – i taki Kościół starał się budować. Miliony katolików na całym świecie straciły wielki autorytet. Niech spoczywa w pokoju

– stwierdził zaś prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.

Prezydent Krakowa Aleksander Miszalski podkreślił, iż w jego mieście papież Franciszek zostanie zapamiętany przede wszystkim za sprawą 31. Światowych Dni Młodzieży, kiedy na Błoniach spotkał się z tysiącami młodych ludzi z całego świata. „Bliskim, współpracownikom i wspólnocie wiernych Kościoła Katolickiego składam wyrazy współczucia” – czytamy we wpisie prezydenta Krakowa.

Odszedł na wieczną służbę Papież Franciszek! Chciał zmieniać kościół i Watykan! Miał odwagę mówić to na co inni przymykali oczy. Cześć Jego Pamięci!

– napisał wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski.

Wicemarszałek Senatu Marek Pęk zacytował słowa zmarłego papieża: „Franciszek: Sprawiedliwość trzeba w pierwszym rzędzie zaprowadzić w samym sobie, walcząc usilnie o wytrzebienie kąkolu, który jest w nas. Dlatego zachęcam każdego z was, abyście nie zajmowali się tylko innymi, ale byście podjęli pracę nad sobą, nad osobistym nawróceniem!”.

Europosłanka Prawa i Sprawiedliwości Marlena Maląg w soim wpisie na portlau X zaznaczyla, papież Franciszek „pokazał światu Kościół otwarty na ubogich, pokorny i pełen troski o człowieka. Jego pontyfikat to świadectwo, iż prawdziwa siła rodzi się z miłości i służby”.

Czytaj także:

KRAJ I ŚWIAT

Papież Franciszek nie żyje

21 kwietnia 2025

Zmarł papież Franciszek, 266. biskup Rzymu w historii Kościoła, pierwszy jezuita, a także od prawie 200 lat pierwszy zakonnik zasiadający na Stolicy Piotrowej. Był też pierwszym papieżem spoza Europy...

Czytaj więcejDetails

Czytaj także:

LUBUSKIE

Co się dzieje po śmierci papieża?

21 kwietnia 2025

Watykan ogłosił śmierć Papieża Franciszka. Rozpoczyna się czas żałoby i przygotowań do konklaweJakie są procedury po śmierci papieża? Co dzieje się za murami Watykanu? O szczegóły zapytaliśmy Dawida Makowskiego,...

Czytaj więcejDetails
Idź do oryginalnego materiału