Polska pnie się powoli w górę w rankingu najbardziej konkurencyjnych gospodarek świata

bialyorzel24.com 2 miesięcy temu

Aż sześć państw z Europy znalazło się w pierwszej dziesiątce rankingu najbardziej konkurencyjnych gospodarek świata. Polsce na razie daleko do TOP 10.

Konkurencyjność polskiej gospodarki została nisko oceniona w najnowszym rankingu. Polska otwiera piątą dziesiątkę zestawienia. Fot. Archiwum WEM

Ranking Międzynarodowego Instytutu Rozwoju Zarządzania (IMD) obejmuje dużą część Europy, Amerykę Północną, ale nie wszystkie państwa Ameryki Łacińskiej, Azji, a najmniej mówi o Afryce (oceniono jedynie cztery tamtejsze gospodarki).

W najnowszym rankingu na podium znalazły się Singapur, Szwajcaria i Dania. Ta ostatnia spadła o dwa miejsca po zajęciu pierwszej lokaty w latach 2022 i 2023, a Singapur przeskoczył z 4. na 1 pozycję. Druga w zestawieniu Szwajcaria w poprzednim rankingu plasowała się na pozycji 3.

Europa z sześcioma gospodarkami w dziesiątce znalazła się w czołówce rankingu, mimo iż w pierwszej dwudziestce nie ma ani jednej potęgi gospodarczej regionu. Niemcy uplasowały się na 24., Wielka Brytania na 28., a Francja na 31. miejscu.

Choć od 2022 roku konkurencyjność Polski rośnie, to przez cały czas plasuje się ona na dość odległej pozycji. Przed dwoma laty Polska zajmowała 50. miejsce, rok później podskoczyła na 43. pozycję, a w 2024 roku została umieszczona na 41. miejscu (w 2020 r. Polska zajmowała 39.).

W dziesiątce znajdują się trzy gospodarki Azji, jednak nie są to największe kraje regionu: Chiny (14), Indie (39), Japonia (38) i Korea Południowa (20). Zamiast tego najwyższe wyniki w regionie osiągnęły wspomniany Singapur (1), Hongkong (5) i Tajwan (8).

Ranking, który obejmuje 67 państw, zamykają państwa z Ameryki Łacińskiej i Afryki. Najmniej konkurencyjne gospodarki mają: Wenezuela (67), Argentyna (66), Ghana (65), Nigeria (64), Peru (63) i Brazylia (62).

tom

Idź do oryginalnego materiału