Polska pozwana do TSUE. Chodzi o opłaty drogowe

3 dni temu
Zdjęcie: Polska pozwana do TSUE. Chodzi o opłaty drogowe


Komisja Europejska poinformowała w środę o skierowaniu skargi przeciw Polsce do Trybunału Sprawiedliwości UE (TSUE) w związku z niewdrożeniem przepisów dyrektywy o eurowiniecie. Przepisy te nakazują zróżnicowanie opłat drogowych w zależności od emisji CO2.

Komisja Europejska skierowała także skargę na Grecję i Bułgarię.

Kraje członkowskie miały do 25 marca 2024 r. termin na przesłanie do Brukseli harmonogramu wdrażania nowych opłat drogowych w zależności od poziomu emisji CO2. Takie zróżnicowanie ma przyczynić się do promowania mniej emisyjnych pojazdów na europejskich drogach.

W komunikacie KE zwróciła uwagę, iż po wszczęciu postępowania w maju 2024 r. wobec trzech krajów: Polski, Grecji i Bułgarii, państwa te za każdym razem miały dwa miesiące na nadrobienie zaległości. W swoich odpowiedziach do KE wyjaśniały, jak zamierzają implementować znowelizowane przepisy dyrektywy i przedstawiały harmonogram zmian, ale do tej pory ich nie wprowadziły.

– KE uważa, iż wysiłki podejmowane przez organy krajowe w celu podjęcia niezbędnych środków były dotąd niewystarczające, i w związku z tym kieruje do Trybunału Sprawiedliwości UE sprawy przeciwko Bułgarii, Grecji i Polsce, zwracając się o nałożenie sankcji finansowych – podkreśliła KE w swoim komunikacie.

Zmiana tzw. dyrektywy o eurowiniecie z 2022 r. rozszerza zakres jej przepisów na wszystkie pojazdy ciężkie i lekkie. Oznacza to, iż dokument nie będzie już dotyczył, jak do tej pory, tylko samochodów ciężarowych o masie powyżej 3,5 tony.

Nowe przepisy wprowadzają także obowiązek stosowania opłat z tytułu kosztów zewnętrznych za zanieczyszczanie powietrza, odnoszących się do pojazdów ciężkich.

Obowiązek zróżnicowania opłat od pojazdów ciężkich w zależności od emitowanego przez nie zanieczyszczenia wchodzi na europejskie autostrady od 2026 r. Opłaty te będą zróżnicowane w zależności od emisji CO2 z pojazdów; jednocześnie zniesiony zostanie obowiązek różnicowania opłat drogowych w oparciu o normy Euro. Zwolnienia będą dozwolone dla bezemisyjnych pojazdów ciężkich do 31 grudnia 2025 r., a dla bezemisyjnych pojazdów lekkich – bezterminowo.

Idź do oryginalnego materiału