Polska Prezydencja w Radzie UE już wkrótce

liderzyinnowacyjnosci.com 8 godzin temu

Za kilka miesięcy, 1 stycznia 2025 r. Polska obejmie przewodnictwo w Radzie Unii Europejskiej. Posłowie uczestniczący 25 września w posiedzeniu sejmowej komisji ds. Unii Europejskiej wysłuchali informacji ministra Adama Szłapki o stanie przygotować do zbliżającego się 6 miesięcznego przewodnictwa. Prace dotyczące tej ważnej roli koordynuje Komitet Prezesa Rady Ministrów, a w przygotowanie programu włączone są wszystkie ministerstwa. Budżet przyszłorocznej prezydencji bedzie skromniejszy niż ten z 2011 roku i wyniesie 412 mnl zł.

Priorytety zostały przyjęte uchwałą Rady Ministrów pod koniec listopada 2023 r. Dotyczą m.in. wzmocnienia współpracy ze Stanami Zjednoczonymi, rozszerzenia UE o nowe państwa członkowskie, udziału Wspólnoty Europejskiej w odbudowie Ukrainy, zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego z poszanowaniem zasad transformacji energetycznej.

Będzie to pierwsza prezydencja cyklu legislacyjnego, z nowym Parlamentem Europejskim oraz Komisją Europejską, co daje Polsce również szansę wpływu na kształtowanie dokumentów strategicznych, które będą wyznaczały kierunek rozwoju UE w kolejnych latach. kooperacja pomiędzy administracją publiczną a sektorem prywatnym będzie również kluczowa dla skutecznego prowadzenia polityki na szczeblu europejskim w tym okresie.

Polska prezydencja przypada w krytycznym momencie, gdy Unia Europejska mierzy się z szeregiem kluczowych dla jej przyszłości wyzwań, takich jak skutki pandemii, ekstremalne zjawiska klimatyczne, odporność społeczno-gospodarcza oraz radzenia z sobie z wyzwaniami w coraz bardziej konkurencyjnym świecie, ale fundamentem polskiej prezydencji będzie bezpieczeństwo zdrowotne, żywnościowe, gospodarcze, informacyjne i militarne. Wiąże się to również ze skupieniem szczególnej uwagi na przemyśle obronnym Wspólnoty. Polska jest gotowa poprowadzić UE przez te wyzwania z jasną wizją i silnym poczuciem celu jaki zamierza osiągnąć.

Posłowie zabierający głos w dyskusji wskazywali jak ważne są inicjatywy, które przy okazji prezydenci będą promowały polskie dokonania w różnych dziedzinach, w tym osiągnięcia naukowe oraz innowacyjne rozwiązania. (JC)

Idź do oryginalnego materiału