Wiosenna pogoda ułatwia prace modernizacyjne na stadionie żużlowym w Mościcach, a te z dnia na dzień są coraz bardziej zaawansowane. Tuż przed weekendem rozpoczęto układanie nowej granitowej nawierzchni na torze.
W najbliższych dniach zostanie rozstrzygnięty przetarg na dostawę i montaż systemu nagłośnienia. Został również rozstrzygnięty przetarg na zakup mobilnej platformy z tablicą LED.
Klub żużlowy z Tarnowa ma jednak poważne problemy nie tylko organizacyjne, ale przede wszystkim finansowe.
W niedzielę 13 kwietnia 2025r. na stadionie w Lesznie odbył się emocjonujący mecz żużlowy pomiędzy Unią Leszno a Unią Tarnów. Gospodarze zaprezentowali się znakomicie i pewnie wygrali spotkanie wynikiem 63:26. Dla tarnowskich Jaskółek był to prawdziwy pogrom. Mimo to władze klubu nie poddają się.
— Próbujemy walczyć. Najważniejsze dla nas to podpisanie umowy z województwem małopolskim. To spora kwota, bo 1,5 miliona złotych, która pozwala nam odetchnąć. Nam pozostaje przeprosić kibiców za ten mecz.
Postaramy się jednak w kontekście całego sezonu utrzymać w lidze – powiedział przed kamerami prezes tarnowian, Kamil Góral.
Nam też trudno scalić drużynę, bo nie odbyliśmy żadnego treningu na domowym torze.
VIDEO
Zakres inwestycji
Pierwszy etap modernizacji objął budowę parkingu przy stadionie, który powstał w związku z organizacją Igrzysk Europejskich Kraków – Małopolska 2023.
Najistotniejsze prace obejmują wykonanie odwodnienia liniowego, zakup band dmuchanych, a także zakup plandeki zabezpieczającej tor przed opadami deszczu. Do tego dochodzi remont lub całkowicie nowe oświetlenie stadionu. Obecne parametry oświetleni to 400 luksów, a wymagane jest 1200.
Ponadto, jeżeli w przyszłości pojawią się wolne, lub dodatkowe środki priorytetem będzie wymiana krzesełek i modernizacja przestrzeni dla mediów.
Finanse, finanse i jeszcze raz finanse
Remont stadionu żużlowego w Tarnowie ma zapewnione dofinansowanie z budżetu Małopolski oraz miasta Tarnowa. Sejmik Województwa Małopolskiego przeznaczył na remont 5 mln zł. Jednak pomimo zgromadzonych środków pojawił się problem z rozstrzygnięciem przetargu. W drugim przetargu zgłosiła się tylko jedna firma, która wyceniła prace na ponad 6,7 mln, co znacznie przekracza pierwotnie ustalony budżet. W związku z tym Rada Miejska w Tarnowie uchwaliła poprawki w budżecie umożliwiające zwiększenie o 2 mln zł wydatków na modernizację stadionu „Jaskółcze Gniazdo”.
Przypomnijmy – pod koniec grudnia 2024 r. Zespół ds. Licencji Ligowych w Sporcie Żużlowym przyznał licencję nadzorowaną Autonomii Unii Tarnów ŻSSA na udział w rozgrywkach Metalkas 2. Ekstraligi.
Podczas grudniowej sesji Sejmiku Województwa Małopolskiego zdecydowano, iż Tarnów otrzyma wsparcie finansowe na remont stadionu miejskiego przy ul. Zbylitowskiej. Realizacja prac remontowych pozwoli na spełnienie warunków otrzymanej przez Unię licencji nadzorowanej.
Warto zauważyć, iż sympatycy tarnowskiego żużla mieli powody do euforii także po ogłoszeniu wyników tegorocznego głosowania mieszkańców w budżecie obywatelskim. Zwycięskim okazał się bowiem projekt pn. „Zakup mobilnej platformy z tablicą LED wraz z modernizacją nagłośnienia stadionu miejskiego”.
Klub od lat boryka się z potężnymi problemami organizacyjnymi i finansowymi. Ze wsparcia klubu zrezygnowała Grupa Azoty. Pod koniec 2024 r., gdy klub stał pod przysłowiową ścianą z pomocą przyszedł Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego. Po awansie do Metalkas 2. Ekstralidze żużlowa Unia Tarnów znów znalazła się na zakręcie. kilka brakowało, a klub musiałby zrezygnować z jazdy na zapleczu elity. Bohaterem tarnowian został Józef Gawron, radny województwa małopolskiego z ramienia Prawa i Sprawiedliwości. Jego działania przyczyniły się do tego, iż klub uzyskał siedem milionów złotych (pięć na modernizację stadionu i dwa na drużynę ligową). Józef Gawron przekonał zarząd województwa i marszałka Witolda Kozłowskiego do przekazania środków Unii Tarnów.
Stadion wielofunkcyjny – przyszłość sportu w Tarnowie
Żużel od lat pozostaje najpopularniejszą dyscypliną sportową w Tarnowie, przyciągając kibiców z całego województwa. Jednak miasto może poszerzyć ofertę sportową, wykorzystując nowoczesny stadion do organizacji meczów futbolu amerykańskiego oraz innych widowisk sportowych.
Modernizacja stadionu to istotny krok w kierunku rozwoju sportu w Tarnowie i całym regionie. Nowoczesna infrastruktura nie tylko poprawi komfort zawodników i kibiców, ale również umożliwi organizację prestiżowych wydarzeń sportowych, wzmacniając pozycję miasta na sportowej mapie województwa.
Historia klubu
Unia Tarnów ma bogatą historię. To jeden z najbardziej utytułowanych klubów żużlowych w Polsce. Unia zdobyła tytuł Drużynowego Mistrza Polski (DMP) w latach 2004, 2005 i 2012. Dodatkowo Unia wywalczyła srebrny medal w 1994 roku oraz trzy brązowe medale w latach 2013, 2014 i 2015. Niegdyś praktycznie nie znikała z czołówki polskiego speedwaya.
—
foto: Maciej Mazur
IB / Tarnow.pl / sportowe fakty.pl / malopolska.pl
GALERIA ZDJĘĆ










































