Potężne nawałnice przeszły przez Polskę

4 dni temu

Miniona noc przyniosła dramatyczne sceny w południowo-wschodniej Polsce. Przez region przetoczyły się gwałtowne nawałnice, które łamały drzewa, zrywały dachy i zalewały ulice. Rzecznik Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji Jacek Dobrzyński poinformował, iż w ciągu doby strażacy interweniowali aż 2200 razy, z czego najwięcej – bo aż 1200 – w województwie podkarpackim. Sytuacja w regionie przez cały czas pozostaje trudna, a zagrożenie pogodowe nie minęło.

„Straż Pożarna prowadziła intensywne działania ratownicze w wielu regionach kraju. Interwencje dotyczyły przede wszystkim usuwania skutków silnego wiatru, intensywnych opadów deszczu oraz lokalnych podtopień” – przekazał Dobrzyński w mediach społecznościowych. Najwięcej zdarzeń odnotowano w województwach: podkarpackim (1200), małopolskim (500) oraz lubelskim (300).

W działaniach na Podkarpaciu, gdzie sytuacja jest najpoważniejsza, uczestniczy zastępca Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej, nadbryg. Paweł Frysztak. Rzecznik MSWiA zaapelował również o zachowanie szczególnej ostrożności, unikanie wychodzenia z domu podczas burz i śledzenie komunikatów pogodowych oraz ostrzeżeń Rządowego Centrum Bezpieczeństwa.

Dramatyczna była też noc w powiecie brzeskim (woj. małopolskie). – Strażacy przez całą noc walczyli ze skutkami burz i nawałnic – relacjonował kapitan Dominik Machał, rzecznik prasowy Komendy Powiatowej PSP w Brzesku w rozmowie z Polsat News. Jak dodał, interwencje dotyczyły głównie powalonych drzew i uszkodzonych linii energetycznych. – Ponad 300 mieszkańców pozostaje bez prądu, a w kilku przypadkach konieczne było użycie agregatów prądotwórczych do zasilania aparatury medycznej – podkreślił.

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega, iż sytuacja pogodowa przez cały czas jest groźna. Silne opady mogą prowadzić do gwałtownego wzrostu poziomu rzek i przekroczenia stanów alarmowych. Najwyższy, trzeci stopień zagrożenia, obowiązuje w województwie śląskim. Alerty drugiego stopnia wydano dla województw: małopolskiego, podkarpackiego, świętokrzyskiego, łódzkiego, opolskiego oraz części mazowieckiego i dolnośląskiego.

Ostrzeżenia pierwszego stopnia, dotyczące ryzyka wzbierania wód, objęły województwa: lubelskie, podlaskie, warmińsko-mazurskie, pomorskie i kujawsko-pomorskie. Mieszkańcy tych regionów proszeni są o ostrożność i dostosowanie się do zaleceń służb.

Wobec dynamicznej i nieprzewidywalnej sytuacji pogodowej, służby pozostają w gotowości, a prognozy na kolejne godziny nie przynoszą optymizmu.

Na podst. Polsat News

Idź do oryginalnego materiału