Na szczycie wzgórza Mutti-tu-Arvili znajdowało się sanktuarium bogini Idalion (jedno z imion Afrodyty)
W czasie ostatnich wykopalisk na Cyprze archeolodzy potwierdzili długo dyskutowaną lokalizację świątyni poświęconej bogini Idalion (jedno z imion Afrodyty) na szczycie wzgórza Mutti-tu-Arvili.
Projekt był prowadzony na przedmieściach Nikozji w Dali i był wynikiem współpracy Berlin-Idalion Project (BIP), Humboldt University of Berlin (Niemcy) i University of Cyprus. Wykopaliska odbywały się od 10 września do 10 października.
Zespół skupił swoje wysiłki na górnym płaskowyżu Idalion-Mutti-tu-Arvili, często nazywanym wschodnim akropolem. Uważa się, iż od końca XIX wieku w tym miejscu znajduje się sanktuarium wielkiej cypryjskiej bogini Afrodyty. Tegoroczne wykopaliska ujawniły znaczące pozostałości architektoniczne.
Zespół odkrył również kilka warstw zawierających znaczną ilość ceramiki, głównie z okresu hellenistycznego. Ponadto znaleziono liczne wysokiej jakości figurki z wapienia i terakoty.
Wśród najbardziej niezwykłych znalezisk znajdowało się kilka niemal nienaruszonych figurek, odkrytych w warstwie podłogi. Rzeźby datowane od cyproarchaicznej do hellenistycznej zostały znalezione w wyższej warstwie.
Szczególnie godnym uwagi znaleziskiem była 40-centymetrowa figurka z wapienia przedstawiająca kobietę ubraną w chiton i himation, ozdobiona jaskrawoczerwonymi kolorami.
Postawa i wygląd figurki przypominają naturalnej wielkości hellenistyczną rzeźbę odkrytą w tym samym miejscu w XIX wieku, która w tej chwili znajduje się w paryskim Luwrze.
Fragment z tegorocznych wykopalisk nosi ślady wyrytego greckiego napisu, prawdopodobnie naniesionego przed wypaleniem. Zachowane fragmenty napisu pokazują litery ᾼΦΡΟΔ[…], pozostawiając kilka wątpliwości co do tożsamości głównego bóstwa sanktuarium.
Jak podkreślono w komunikacie prasowym, po ponad 130 latach badań hipoteza, iż sanktuarium wielkiej bogini Idalion, czczonej w poezji hellenistycznej i rzymskiej, znajduje się na szczycie wzgórza Mutti-tu-Arvili, wydaje się ostatecznie potwierdzona.