Zgoda buduje. Centrum Onkologii łączy siły z UKW i UMK, by wprowadzać medyczne innowacje

4 godzin temu

Zgoda buduje – z tego założenia wychodzą władze Centrum Onkologii, Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego i Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. W piątek, 20 grudnia zawarto porozumienie o współpracy w obszarze nowoczesnych technologii, w szczególności medycznych. Innowacje tworzone na uczelniach i we współpracy z placówką w Fordonie i szpitalami uniwersyteckimi mają być badane i wykorzystywane w leczeniu pacjentów.

Prace badawcze nad innowacjami w dziedzinie zdrowia realizowane są nieustannie – ich efektem są m.in. roboty Da Vinci, ułatwiające operowanie pacjentów. Ta nowoczesna technologia zawitała również do bydgoskiego Centrum Onkologii, które posiada trzy tego typu maszyny, co pozwoliło utworzyć niedawno otwarte jedyne w Polsce Centrum Chirurgii Robotycznej.

Teraz fordoński szpital jest jednym z partnerów zawartego 20 grudnia porozumienia o współpracy w obszarze nowoczesnych technologii medycznych. – Jestem dumny i wzruszony, iż Centrum Onkologii może współuczestniczyć w projekcie tak ważnym dla naszego województwa i współpracować z tak znamienitymi partnerami. Ideą tego przedsięwzięcia jest rozwój medycyny translacyjnej – a dokładniej skrócenie drogi między pomysłem a wdrożeniem tej nowej myśli do praktyki klinicznej, dla dobra pacjenta – podkreślił dyrektor Janusz Kowalewski.

Medycyna translacyjna to dziedzina badań biomedycznych, której celem jest przełożenie odkryć naukowych dokonanych w laboratorium na praktyczne zastosowania, które przyniosą korzyści dla zdrowia człowieka. W tym ogólnym pojęciu mieści się m.in. inżynieria materiałowa, informatyka, mechatronika, druk 3D i wiele innych. Kowalewski zaznaczył, iż CO dysponuje szeregiem nowoczesnych technologii i ma doskonale zorganizowaną diagnostykę. – Do tej pory w województwie kujawsko-pomorskim nie istniała struktura dotycząca medycyny translacyjnej. Chcemy ją powołać. Nasi pacjenci będą z tego zadowoleni – oznajmił.

– Chcemy skracać czas pomiędzy stołem laboratoryjnym a łóżkiem pacjenta

– obrazowało wyjaśnił dyrektor. Projekt ma pomóc w rozwiązaniu problemów lekarzy, którymi zajmą się badacze. To oni mają pokazać pomysły, ale też proponować swoje inicjatywy do wykorzystania w praktyce.

Uniwersytety partnerem Centrum Onkologii

Partnerami naukowymi w projekcie będą Uniwersytet Kazimierza Wielkiego i Uniwersytet Mikołaja Kopernika. Rektor tej ostatniej uczelni prof. Andrzej Tretyn podkreślił, iż UMK – za pośrednictwem bydgoskiego Collegium Medicum – prowadzi badania kliniczne w szpitalach uniwersyteckich im. Jurasza i im. Biziela. – Prowadzimy badania podstawowe. Będziemy je mogli wdrażać poprzez ten projekt; dzięki współpracy z UKW stanowimy bardzo dużą bazę naukowo-badawczą – podkreślił. Stojący na czele bydgoskiej uczelni prof. Bernard Mendlik dodał, iż porozumienie o trójstronnej współpracy świadczy o tym, iż każdy z partnerów ma wspólne cele.

Dzięki współdziałaniu jesteśmy w stanie się rozwijać: każdy na swoim uniwersytecie, ale wszyscy razem dla regionu kujawsko-pomorskiego. My wnosimy element inżynieryjny związany ze sztuczną inteligencją i innymi komponentami. Zgoda buduje – podkreślił rektor. W podobnym tonie wypowiadał się dr hab. Adam Kola z UMK. – To nie jest tylko inicjatywa czy Bydgoszczy, czy Torunia, czy poszczególnych instytucji. To inicjatywa wspólna. Ten efekt synergii jest najważniejszy do osiągnięcia odpowiednich rezultatów.



Prof. Dariusz Grzanka, prorektor ds. Collegium Medicum przypomniał, iż w województwie nie ma jeszcze ośrodka medycyny translacyjnej. – Wykorzystanie potencjału badawczego uczelni do jak najszybszego wdrożenia różnych, nowoczesnych metod opieki nad pacjentem i walki z chorobami jest szczególnie ważne. Tutaj istotną rolę ma Centrum Onkologii, gdyż jest to doskonały ośrodek kliniczny z potencjałem naukowym, który może zostać skanalizowany w obrębie platformy do wykorzystania badań; swoiste centrum badań przedklinicznych. My oferujemy następny etap: nowe terapie, sposoby diagnozy mogą zostać zaimplementowane do wykorzystania w leczeniu pacjentów – powiedział. Centrum Onkologii ma potencjał np. wytwarzania izotopów; chce też wykorzystać innowacje w leczeniu glejaków, neuroblastomii i innych chorób.

UMK w konsorcjum ze szpitalami uniwersyteckimi w tym roku powołało ośrodek badań klinicznych; Centrum Onkologii ma wykorzystać potencjał tego centrum. Prorektor Grzanka przekazał również, iż Uniwersyteckie Centrum Wsparcia Badań Klinicznych Collegium Medicum UMK w ramach konkursu otrzyma prawie 15 milionów złotych w ramach Krajowego Planu Odbudowy. – To duży plus dla całego regionu, dla medycyny bydgoskiej – dodał.

W województwie kujawsko-pomorskim, w Bydgoszczy, już niedługo powstanie nowoczesne Uniwersyteckie Centrum Wsparcia Badań Klinicznych, które zostanie włączone do Polskiej Sieci Badań Klinicznych. Pozwoli to na wykorzystanie i wsparcie potencjału utworzonego ośrodka, rozwój nauki i badań klinicznych w naszym regionie – informuje Collegium Medicum. Gdzie i kiedy? W tym temacie przedstawiciele uczelni nie byli jeszcze zbyt rozmowni, ale „mają swoje pomysły”. – Na razie jesteśmy w stanie pracować w oparciu o bazę, którą posiadamy – zaznaczył rektor UMK.

Współpraca UKW i UMK

Nowe władze UKW na czele z prof. Mendlikiem nawiązały współpracę z toruńskimi uniwersytetem. W poniedziałek, 16 grudnia odbyło się pierwsze w historii obu uczelni wspólne posiedzenie kolegiów rektorskich. Podczas niego ustalono wstępny zakres i zasady wspólnych inicjatyw. W informacji po posiedzeniu podkreślono, iż w pierwszej kolejności zostaną podjęte działania właśnie w zakresie tematów i projektów medycznych oraz okołomedycznych, w szczególności rozwijającej się medycyny translacyjnej.

W związku z tym duży nacisk zostanie położony na rozszerzenie współpracy pomiędzy UKW i UMK oraz jej nawiązanie z innymi podmiotami naukowo-dydaktycznymi, leczniczymi i gospodarczymi w całym regionie – podkreśliła toruńska uczelnia. – To bardzo dobry czas na zacieśnianie współpracy. Nasze uczelnie wiele łączy, obie mają charakter szerokoprofilowy, możemy więc współdziałać w wielu obszarach – dodał rektor UKW.

  • Nowy parking przy Centrum Onkologii. Ma powstać w przyszłym roku

Podczas poniedziałkowego posiedzenia ustalono też skierowanie wspólnego wniosku do marszałka województwa kujawsko-pomorskiego w sprawie aktualizacji kontraktu terytorialnego. – Dotychczasowy kontrakt na lata 2014-2020 zapewniał duże wsparcie uczelniom w regionie i pozwolił na wiele inwestycji, w tym takich, które wprost przekładają się na podjętą współpracę. Uczelniom w regionie zależy na kontynuacji tej polityki i zacieśnianiu współpracy – poinformował UMK.

Idź do oryginalnego materiału