POWIAT BRZESKI. Ortopedzi z Brzeska z najlepszym wynikiem w Małopolsce

bochniazbliska.pl 1 miesiąc temu

Są jedynymi specjalistami w regionie bocheńsko- brzeskim, którzy specjalizują się w wykonywaniu endoprotez stawu biodrowego i kolanowego. Mowa o ortopedach ze Szpitala Powiatowego w Brzesku. W ubiegłym roku dziewięcioosobowy zespół wykonał około 400 operacji i wstawił blisko 140 endoprotez bezcementowych kolana. Jest się czym chwalić, bo to najlepszy wynik w Małopolsce.

Endoproteza to sztuczny staw w postaci implantu. Jest on wszczepiany do stawu biodrowego lub kolanowego osobom, które ze względu na zaawansowanie choroby zwyrodnieniowej nie mogą normalnie funkcjonować. Problemem jest nie tylko poruszanie się, ale także bardzo silny ból.

Endoproteza daje drugie życie, przywraca do dawnej sprawności. Podczas zabiegu usuwamy zmieniony przez chorobę staw i zastępujemy go sztucznym implantem. Wykorzystujemy protezy bezcementowe tak w przypadku stawu biodrowego, jak i kolanowego – wylicza Krzysztof Szklanny, lekarz kierujący oddziałem Chirurgii Urazowo-Ortopedycznej Szpitala Powiatowego w Brzesku.

Pozytywne zmiany widoczne są niemal od razu. Po pierwsze znika ból, który bardzo uprzykrza życie choremu. Pacjent po serii zabiegów rehabilitacyjnych już po kilku tygodniach odzyskuje sprawność.

Dzieje się tak, ponieważ stosujemy metodę szybkiej pionizacji, nasi pacjenci w zdecydowanej większości są pionizowani już w pierwszej dobie po operacji. Dzięki temu lepiej się czują, jest to także lepsza profilaktyka przeciwzakrzepowo-zatorowa – wylicza Krzysztof Szklanny.

W tym roku zespół brzeskich ortopedów wykonał do tej pory 315 tego typu zabiegów. To bardzo dużo zważywszy, iż oddział liczy zaledwie 15 łóżek.

Warto dodać, iż oprócz zabiegów pierwotnej endoprotezoplastyki stawów biodrowych i kolanowych ortopedzi z Brzeska na swoim koncie mają także zabiegi rewizyjne endoprotez tych stawów. Do tej pory wykonano ich już ponad 20. Warto dodać, iż w minionym roku wszczepili także dwie endoprotezy pierwotnie rewizyjne tzw. „związane”. Tak bardzo specjalistyczna operacja była koniecznością u pacjenta z dużą deformacją koślawą stawów kolanowych i ogromnymi problemami z samodzielnym poruszaniem się.

Idź do oryginalnego materiału