Powiat brzeski: Tu biznesowi jest po drodze

1 tydzień temu

– Autostrada A4, będąca częścią szlaku komunikacyjnego Berlin–Kijów, zapewnia nam jedną z lepszych lokalizacji w regionie – zauważa na wstępie Anna Soroczyńska, dyrektor PUP w Brzegu.

Na rozwój biznesu korzystnie wpływa także m.in. zjazd z autostrady w miejscowości Przylesie (tzw. Węzeł Brzeg). Przez powiat przebiegają też dwie drogi krajowe: DK nr 94 (Balice) oraz DK nr 39 relacji Łagiewniki – Kępno. Sieć tras wojewódzkich liczy 128 km (dziewięć dróg). Równolegle do autostrady przebiega linia kolejowa Opole – Wrocław, jedna z najważniejszych arterii komunikacyjnych w Polsce.

Powiat brzeski: duże obszary przeznaczone pod inwestycje

Tereny Skarbimierza, stanowiące podstrefę Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej „Invest-Park” o powierzchni około 400 ha, stały się miejscem inwestycji m.in. Aquila Brzeg, Donaldson Polska, FPS Polska, Great Maple Company, Adient Poland, Mondelez Polska Production oraz Mitsui High-tech z Japonii – wylicza Anna Soroczyńska.

Natomiast teren wokół zjazdu z autostrady A4 (tzw. węzeł Brzeg) otwiera perspektywę rozwoju dla gmin Olszanka i Grodków. Duży potencjał mają również tereny w miejscu byłej bazy wojskowej w Brzegu. A ich zagospodarowanie powinno przyczynić się do znacznego zwiększenia zatrudnienia w powiecie brzeskim.

Fabryka Miary i Wagi – fot. promocyjne

– W tym miejscu działa już zarządzany przez WSSE budynek magazynowo-biurowy z możliwością wynajmu czy dzierżawy. Na tym terenie buduje się też jedna z pierwszych fabryk koreańskiej firmy Posco. To cenny inwestor z branży automotive. Łącznie ta strefa liczy ponad 50 ha – dodaje Jacek Monkiewicz, starosta brzeski.

Nowi w biznesie i starzy wyjadacze

Piotr Regeńczuk, odpowiedzialny za kontakty z inwestorami w Opolskim Centrum Rozwoju Gospodarki zauważa, iż powiat brzeski w ujęciu rozwoju przedsiębiorczości to połączenie nowych firm, takich jak Mondelez, Perfetti van Melle, Adient, Donaldson, AgroAs, Strunobett Micza – z tymi działającymi od lat, jak Besel, Grodkowskie Zakłady Wyrobów Metalowych S.A., czy Bunge Polska – olejarnia w Brzegu.

Natomiast bez wątpienia to Mondelez jest jedną z największych firm w powiecie. Fabryka wyrobów czekoladowych w Skarbimierzu powstała w 2010 roku jako jeden z najnowocześniejszych ośrodków produkcyjnych w Europie (należy do sieci siedmiu zakładów marki w Polsce).

– Atrakcyjna lokalizacja w WSSE przyciąga inwestorów oraz wykwalifikowanych pracowników – ocenia w rozmowie z „O!Polską” Oleksandr Turchenko, dyrektor fabryki Mondelez w Skarbimierzu.

– Dzisiejsza fabryka to ponad 600 zatrudnionych, pracujących na dziesięciu nowoczesnych liniach i produkujących wyroby takich marek, jak Cadbury, Milka, 3Bit i Oreo.

Fabryka Mondelez – fot. Mondelez

Na uwagę zasługuje fakt, iż Mondelez dzięki własnej instalacji fotowoltaicznej, jako pierwsza firma w Polsce produkuje energię odnawialną z linii bezpośredniej. To znaczy na własne potrzeby. natomiast firma i jej załoga na co dzień wspierają Banki Żywności, angażują się w akcje charytatywne i od 15 lat sponsorują cieszącą mieszkańców świąteczną iluminację w Brzegu.

Uznaną marką na lokalnym rynku są też m.in. Miary i Wagi, największy producent wag samochodowych w Polsce. O tym, iż klimat dla przedsiębiorczości jest tutaj dobry, mówi jeden z szefów tej firmy.

– Choć firmy muszą zmierzyć się z wyzwaniami, jakimi są ograniczony rynek pracy i potrzeba innowacji – przyznaje Tomasz Kogut, współwłaściciel MIW Group z siedzibą w Skarbimierzu-Osiedlu.

– Znaczna część naszej kadry to wysoce wykwalifikowani pracownicy. Dlatego angażujemy się w projekty edukacyjne, współpracujemy z lokalnymi szkołami i mamy wdrożony program praktyk. Po to, aby zapewnić sobie stały dopływ specjalistów. Na tym polu możemy liczyć też na zrozumienie i wsparcie samorządu – dodaje, podkreślając, iż w przyszłość patrzy z optymizmem.

Biznes chce ściągać i dużych, i małych

Z kolei starosta Monkiewicz mówi, iż na terenie jego powiatu jest miejsce zarówno dla dużych inwestorów, jak i tych mniejszych.

– Nasze strefy przemysłowe świetnie się rozwijają. Szczególnie ta w Skarbimierzu, ponieważ jest jedną z największych i najprężniej działających w województwie. Stale staramy się zachęcać do lokowania tu biznesu. Chociażby przez nasz PUP, który oferuje wiele programów dla przedsiębiorców – przekonuje.

Rozwojowi przedsiębiorczości, także w samej gminie Brzeg, sprzyjają niska stawka podatku od nieruchomości oraz plany utworzenia Inkubatora Przedsiębiorczości.

Violetta Jaskólska-Palus, burmistrz Brzegu, zastrzega jednocześnie, iż przed gminą stoi jeszcze wiele wyzwań. Zalicza do nich przyciągnięcie nowych mieszkańców oraz inwestorów, rozbudowę infrastruktury drogowej i sportowo-rekreacyjnej.

Kuszą też zabytki i przyroda

Cechą charakterystyczną powiatu o powierzchni 877 km kw. są duże obszary rolne i leśne (Stobrawski Park Krajobrazowy, rezerwaty przyrody), sprzyjające rozwojowi gospodarstw rolnych, agroturystyki i ekoturystyki.

Przykładem na ich wykorzystanie jest ośrodek wypoczynkowy Leśna Przystań. Jego właściciel, Kazimierz Piętka podkreśla, iż rozwój biznesu turystycznego jest – poza rolnictwem – jednym z priorytetów rozwojowych gminy Grodków.

– Na naszym terenie jest kilkanaście zbiorników pożwirowych – opowiada. – Sam 20 lat temu wykupiłem część takiego terenu. Zbiorniki, o łącznej powierzchni ponad 60 ha przekształciłem w jeziora. Początkowo to dzierżawiłem, ale od dwóch lat prowadzę swój ośrodek. Tym biznesem realizuję swoje marzenia. Nasi goście znajdują tu relaks i spokój, my stale się rozwijamy.

Ośrodek Leśna Przystań – fot. promocyjne

Do najwartościowszych obiektów zabytkowych należy tu Zamek Piastów Śląskich w Brzegu – perła renesansu śląskiego, a od 2018 roku pomnik historii, oraz zespół średniowiecznych polichromii (tzw. Szlak Polichromii Brzeskich) w 18 miejscowościach, a najcenniejsze malowidła znajdują się w Małujowicach, Krzyżowicach, Pogorzeli i Strzelnikach.

Do cennych zabytków zaliczyć można także ratusz w Brzegu pochodzący z XVI w., barokowy kościół pw. Podwyższenia Krzyża Świętego pw. Świętego Mikołaja w Brzegu.

Powiat brzeski – bezrobocie stabilne

Stopa bezrobocia w liczącym przeszło 86 tys. mieszkańców powiecie wynosi 8,2 proc. (stan wg GUS w Opolu na koniec grudnia 2023 r.), co jest czwartym najwyższym wynikiem w województwie.

Jak podaje brzeski PUP, od roku 2014 bezrobocie spadało z każdym kolejnym rokiem.

– W 2014 roku wynosiło 17,2 proc., by w roku 2019 osiągnąć najniższą wartość – 7,8 proc. W 2020 nastąpił wzrost stopy bezrobocia, prawdopodobnie ze względu na pandemię – analizuje dyrektor PUP.

Po roku 2020 nastąpił stopniowy powrót do wartości z 2019 roku (7,8 proc. w 2019, 7,9 proc. w 2022), jednak średnia stopa dla powiatu brzeskiego wynosi około 8,1 proc.

– Tym samym, wysokość stopy bezrobocia w ostatnich pięciu latach można uznać za stabilną – mówi Anna Soroczyńska. – Dodatkowo, wzrosty i spadki stopy bezrobocia w powiecie zdają się być mocno skorelowane ze zmianami zarówno w obrębie województwa opolskiego, jak i całej Polski.

Zgodnie z Barometrem Zawodów na rok 2024, który jest coroczną prognozą zapotrzebowania na pracowników, opracowaną przez ekspertów, mieszkańcy powiatu brzeskiego zatrudnienie znajdują w okolicznych nowoczesnych firmach w Skarbimierzu, ale także w pozostałych lokalnych firmach i ośrodkach przemysłowych w Brzegu, Grodkowie czy Lewinie Brzeskim.

Reasumując, wśród zawodów deficytowych wymienia się tu m.in. brukarzy, dekarzy, blacharzy budowlanych, elektryków, elektromechaników i elektromonterów.

***

Odważne komentarze, unikalna publicystyka, pasjonujące reportaże i rozmowy – czytaj w najnowszym numerze tygodnika „O!Polska”. Do kupienia w punktach sprzedaży prasy w regionie oraz w formie e-wydania

Idź do oryginalnego materiału