Powiat poznański: Budżet z nadwyżką i nowym podejściem

3 tygodni temu

Ponad 240 mln zł na drogi i transport i aż 194 mln zł na edukację w powiecie. Radni na ostatniej tegorocznej sesji niemal jednogłośnie, zaledwie przy jednym głosie wstrzymującym się, przyjęli budżet powiatu poznańskiego na 2025 rok.

W przyszłym roku dochody samorządu wyniosą 712.558.771 złotych, natomiast wydatki będą na poziomie 702.558.771 złotych. Tym samym powiat ma 10 milionową nadwyżkę i zerowy deficyt! – Budżet jest dobrze skonstruowany. To też zupełnie inny budżet niż ten z poprzedniego roku, bez obciążenia Polskim Ładem czy tak zwanym janosikiem. Z optymizmem patrzę więc w przyszłość i trzymam kciuki, żeby wszystko udało nam się zrealizować – mówił po zakończeniu sesji starosta poznański Jan Grabkowski. – Ta sesja była jedną z najlepszych w ostatnich latach. Dominowała merytoryczna dyskusja i z przyjemnością wysłuchałem wszystkich głosów. Nie było krytykanctwa oraz obrażania się. Były za to sugestie co do ewentualnych, następnych inwestycji – dodał.

Najwięcej środków na drogi i transport

Na co powiat przeznaczy najwięcej środków w 2025 roku? Niezmiennie największym wydatkiem w budżecie powiatu są drogi i transport. Plan finansowy Zarządu Dróg Powiatowych jest rekordowy i wyniesie ponad 230 mln złotych! Wydatki na inwestycje zaplanowano na poziomie ponad 185 mln złotych, z kolei na remonty i bieżące utrzymanie – niemal 50 mln złotych. Największą inwestycją będzie budowa dróg powiatowych z Borówca przez Koninko do ulicy Krzesiny w Poznaniu. W ramach zadania po nowym śladzie powstanie 9 km dróg, wiadukt nad torami kolejowymi w Koninku, dwa mosty oraz pięć nowych rond. Jedno rondo i jeden most zostaną kompleksowo przebudowane. Tylko w przyszłym roku inwestycja pochłonie łącznie 150 mln złotych, które pochodzą ze środków Ministerstwa Infrastruktury.

Rozwój infrastruktury rowerowej i mniejsze inwestycje drogowe

Kolejną dużą inwestycją jest budowa ścieżki rowerowej na drodze Plewiska-Komorniki. Tylko w przyszłym roku powiat poznański wyda na ten cel 3,8 mln złotych, ale cała ścieżka pochłonie ponad 21 mln złotych. Inwestycja ma być też dofinansowana z budżetu Unii Europejskiej w kwocie ponad 10 mln złotych. 4,5 mln złotych kosztować ma modernizacja mostu na ulicy Poznańskiej w Czapurachczaodcinka drogi Czerlejno – S5, z kolei 1,9 mln złotych zarezerwowano na odwodnienie ulicy Głównej w Biernatkach.

Planowane jest również rozpoczęcie budowy ronda na skrzyżowaniu ulic Wiejskiej, Średzkiej i Kasztanowej w Gułtowach. przez cały czas powiat dopłacać będzie do Poznańskiej Kolei Metropolitalnej. W nowym roku m.in. na utrzymanie linii PKM i zwiększenie liczby pociągów wydanych zostanie ponad 3,1 mln złotych. W 2025 roku zaplanowano uruchomienie dodatkowych składów na skróconych odcinkach Poznań – Stęszew i Poznań – Murowana Goślina.

Edukacja, polityka społeczna i kultura

Edukacja to kolejne po drogach zadanie, które kosztować będzie powiat 194 mln złotych. Samo prowadzenie szkół wyniesie 155 mln złotych, a inwestycje ponad 15 mln złotych, w tym 8 mln złotych przeznaczone zostanie na dalsze prace przy budowie sali gimnastycznej wraz z zapleczem sanitarnym i łącznikiem w Zespole Szkół w Bolechowie. Na politykę społeczną zarezerwowano 60 mln złotych. Dzięki temu uda się m.in. sfinansować programy wsparcia psychologicznego dla seniorów, wykrywania wad wzroku u dzieci czy profilaktyki osteoporozy. Blisko 30 mln złotych powiat przeznaczy na rodziny zastępcze czy domy dziecka. Nie zabraknie też pieniędzy na prowadzenie domów dla matek z dziećmi i kobiet w ciąży.

Ponad 13 mln złotych pochłonie kultura i ochrona dziedzictwa narodowego. Teatr Muzyczny w Poznaniu otrzyma 5 mln złotych na budowę nowej siedziby i 750 tys. złotych na bieżącą działalność. Z kolei Instytut Skrzynki otrzyma na funkcjonowanie 3,4 mln złotych, a na ratowanie zabytków wydanych zostanie 3 mln złotych. Na wsparcie mogą liczyć tez organizacje pozarządowe, na które w ramach Otwartych Konkursów Ofert czeka ponad 2,3 mln złotych.

Bezpieczeństwo i ochrona środowiska

Policjanci będą mogli liczyć na dofinansowanie do zakupów radiowozów, strażacy otrzymają dotację na sprzęt ratowniczo-gaśniczy czy remont komendy PSP w Poznaniu. Łącznie na bezpieczeństwo powiat wyda w przyszłym roku 5,3 mln złotych. Dzięki temu nie zabraknie pieniędzy na OSP czy kamizelki odblaskowe dla najmłodszych oraz czujki czadu. Na kontynuowanie programu wymiany tzw. kopciuchów zarezerwowano 1,5 mln złotych.

Autor: Katarzyna Wozińska-Gracz
Zdjęcia: Maciej Pawlik, Tomasz Sikorski

Radni przyjęli budżet powiatu poznańskiego na 2025 rok

Radni przyjęli budżet powiatu poznańskiego na 2025 rok

Post Powiat poznański: Budżet z nadwyżką i nowym podejściem pojawił się poraz pierwszy w Gazeta Mosińsko-Puszczykowska.

Idź do oryginalnego materiału