
W niedzielę, 11 maja, 25. rocznicę otrzymania sakry biskupiej obchodził biskup Jan Wątroba. W latach 1985–1994 pełnił funkcję sekretarza i kapelana biskupa diecezjalnego częstochowskiego Stanisława Nowaka. W latach 1994–2000 sprawował urząd rektora Wyższego Seminarium Duchownego Archidiecezji Częstochowskiej. 20 kwietnia 2000 papież Jan Paweł II mianował go biskupem pomocniczym archidiecezji częstochowskiej. Święcenia biskupie otrzymał 20 maja 2000 r. w Archikatedrze Świętej Rodziny w Częstochowie.
Uroczystość rocznicowa miała miejsce w Parafii św. Piotra w Okowach w Białej, w której bp Jan Wątroba od wczesnych lat życia był ministrantem. Kapłan podkreślił, iż jest wdzięczny za pamięć oraz przygotowaną uroczystość:
– Jestem wdzięczny księżom, księdzu proboszczowi, księdzu wikariuszowi Radzie Parafialnej, która też ma w tym udział i wiernym, iż pamiętają i to pamiętają nie tylko raz na jakiś czas, ale wiem, iż jest dużo modlitwy także w mojej intencji i tych intencjach, które ja noszę w sercu i za to jestem im wdzięczny. A dzisiaj będzie okazja, żebym ja im podziękował za to wsparcie, którego potrzebuję im więcej lat przybywa, tym bardziej potrzebne jest takie duchowe, modlitewne wsparcie
Bp Jan Wątroba podsumował także 25 lat swojej posługi jako biskupa, zwracając uwagę, iż dzieli się ona na dwa etapy:
– Pierwszy 13 lat jako biskup pomocniczy w archidiecezji Częstochowskiej i kolejne 12 jako biskup diecezjalny w Rzeszowie. Różnica jest, bo jest inny ciężar odpowiedzialności, zakres obowiązków jest inny, ale dodatkowe doświadczenie, ubogacenie. Noszę pamięć zarówno Kościoła, którym żyłem 60 lat w diecezji Częstochowskiej, jak i tego dużo młodszego, bo raptem 33 lata liczącego sobie diecezja Rzeszowska i moje 12 lat tam posługi. Jest to piękny czas, pełen doświadczenia, ale też takiej dobrej współpracy i z kapłanami, i z wiernymi. I już Pan Bóg niejeden raz pozwalał odczuć taką euforia z oglądania owoców, a jednocześnie świadomość różnych niedociągnięć, niedomagań, które towarzyszą tej posłudze. Więc też jest czas na rachunek sumienia, na przepraszanie za to, czego się nie udało.
Obecny podczas uroczystości był również biskup pomocniczy archidiecezji częstochowskiej, Andrzej Przybylski. Jak wspomniał, biskupowi Janowi Wątrobie należą się podziękowania za posługę:
– Dzisiaj chcemy bardzo podziękować w miejscu, z którego wyszedł obecny pasterz diecezji rzeszowskiej, ale przecież bardzo zasłużony dla naszej diecezji kapłan. Chcemy podziękować najpierw za 25 lat biskupstwa, czyli sakry biskupie, notabene, którą biskup Jan przyjmował w Częstochowie, w archikatedrze częstochowskiej, z rąk abp metropolity Stanisława. Ale dzisiaj jako Kościół Częstochowski, tutaj nie tylko jako parafia rodzinna, chcemy bardzo biskupowi Janowi podziękować oczywiście za jego wielki wkład w Kościół powszechny, ale przede wszystkim w Kościół diecezjalny. Kiedy w tym roku Kościół Częstochowski obchodzi stulecie swojego istnienia, to pewno na kartach historii naszego Kościoła lokalnego osoba księdza biskupa Jana zapisała się szczególnie mocno. Dzisiaj chcemy wołać wielkie Tedeum Bogu. Niech będą dzięki za to, co zawdzięczamy jako Kościół osobie biskupa Jana Wątroby.
Srebrny jubileusz jest powrotem do Nazaretu- mówi Proboszcz Parafii św. Piotra w Okowach w Białej, Marek Gaborski:
– U świętego Łukasza, Pan Jezus wrócił do Nazaretu, gdzie się wychował, a więc jest to podróż sentymentalna, to podróż duchowa dla naszego srebrnego jubilata jest to też i podróż pełna refleksji na pewno. Tutaj Eucharystia dziękczynna, ona się wpisuje w to świętowanie dwudziestopięciolecia, jubileuszu, sakry biskupa, można powiedzieć rozpoczyna to świętowanie. Bo później oczywiście główne obchody będą w Rzeszowie, ale to jest właśnie powrót do tych rodzinnych stron, a z drugiej strony też tak uświadomiłem sobie, iż jest to powrót też patrząc słowami Biblii do Galilei. Chrystus Zmartwychwstały, jesteśmy w okresie Zmartwychwstania Pańskiego, więc mówi do aby uczniowie poszli do Galilei, tam go zobaczą Zmartwychwstałego. A co się stało w Galilei? W Galilei miał miejsce pierwszy zachwyt nad Panem Jezusem ze strony uczniów. To jest też taki powrót dla naszego jubilata właśnie do tej Galilei, do tego pierwszego zachwycenia się Panem Jezusem, zachwycenia się kapłaństwem.
Ks. Marek Gaborski przedstawił także, jak wyglądały przygotowania do niedzielnej uroczystości:
– Wiele osób przyczyniło się do powstania dzisiejszej uroczystości. Tutaj oczywiście podziękowania dla księdza Damiana. Myślę, iż na jego ręce trzeba złożyć podziękowania wszystkim ludziom, grupom, stowarzyszeniom, którzy przyczynili się do zorganizowania tej uroczystości, czy to będzie orkiestra, czy to będzie chór, czy różnego rodzaju delegacje parafialne i nie tylko parafialne, to właśnie tutaj tym wszystkim na ręce księdza Damiana chciałbym złożyć serdeczne podziękowania też za tą mobilizację.
Podczas homilii bp Andrzej Przybylski podkreślił, iż prawda o powołaniu jest prawdą o Kościele:
– Co to jest Kościół? Czasem tak mówimy łatwiutko, iż Kościół jest taki albo inny, iż Kościół nam się podoba albo nie. Ale co to jest Kościół? Czy Kościół to są tylko ściany, mury, drewniane świątynie? Czy Kościół to jest tylko instytucja? Wiemy, iż ten Kościół tworzymy my ludzie w różnych jego wymiarach. Tak naprawdę ten kościół budowany jest na kolejnych pasterzach. Z biskupem Janem nasze kapłaństwo, na pewnie i biskupstwo jest mocno związane z pierwszym metropolitą częstochowskim, księdzem arcybiskupem Stanisławem.
14 czerwca 2013 bp Jan Wątroba mianowany został biskupem diecezjalnym diecezji rzeszowskiej.
Homilia bp. Andrzeja Przybylskiego: tutaj