Luksusowy Lorraine-Dietrich z 1913 roku, niegdyś należący do barona Goetza, zawita na brzeski rynek. Z jego bagażnika popłynie… piwo. Tak Brzesko uczci 180 lat Browaru Okocim.
W piątek, 25 kwietnia, serce Brzeska stanie się sceną niezwykłego święta. Z okazji 180-lecia Browaru Okocim zaplanowano wyjątkowe wydarzenie, które połączy lokalną historię z pasją do piwa i klasycznej motoryzacji. Główną atrakcją obchodów będzie przyjazd unikalnego samochodu z początku XX wieku – Lorraine-Dietrich SMH z 1913 roku. Ten luksusowy pojazd niegdyś należał do samego barona Jana Albina Goetza-Okocimskiego, właściciela browaru i jednej z najważniejszych postaci w historii Brzeska.
– To coś więcej niż auto. To pomnik historii i hołd złożony mieszkańcom – mówi Jerzy Babraj ze Stowarzyszenia Miłośników Browaru Okocim, które współorganizuje wydarzenie.
Auto, wypożyczone z Auto Muzeum Pedów w Gostyniu, to prawdziwa perła przedwojennej motoryzacji. Wyposażone w 4,5-litrowy silnik, osiągało prędkości przekraczające 100 km/h, co w tamtych czasach było synonimem luksusu i nowoczesności. Samochód, zakupiony przez barona w Warszawie, służył jego rodzinie aż do końca II wojny światowej. Odrestaurowany w latach 70. przez Jana Pedę, dziś zachwyca miłośników klasyki na zlotach i konkursach w całej Polsce.
Nie zabraknie też symbolicznego połączenia przeszłości z teraźniejszością. Punkt kulminacyjny obchodów to degustacja piwa – także bezalkoholowego – serwowanego z… bagażnika zabytkowego pojazdu.
– To nasz sposób na połączenie historii z jubileuszową radością – podkreśla Marcin Będlin, dyrektor Browaru Okocim.
Od godziny 13:00 na brzeskim rynku będzie można spotkać miłośników piwa, historii i motoryzacji. Organizatorzy zapowiadają nie tylko okazję do podziwiania legendarnego auta, ale również do wspólnego świętowania jednej z najstarszych tradycji piwowarskich w Polsce. Przypomniana zostanie też postać barona Goetza – przedsiębiorcy, społecznika i mecenasa kultury, który miał ogromny wpływ na rozwój Brzeska i którego dziedzictwo pozostaje żywe do dziś.