Powrót polskich zawodników z Invictus Games 2025 – Wielkie sukcesy i niezapomniane emocje

2 dni temu

Wczoraj, 18 lutego br. w 1. Bazie Lotnictwa Transportowego w Warszawie odbyło się przywitanie polskiej reprezentacji – Team Invictus Poland – wracającej z pierwszej, zimowej edycji zawodów Invictus Games. Zawodnicy wrócili do Polski niosąc dumę i wzruszenie. Po dniach pełnych emocjonującej rywalizacji oraz niezapomnianych chwil, polska reprezentacja przywiozła do kraju 6 medali: złoty, 2 srebrne i 3 brązowe!

Zawody Invictus Games, zainicjowane w 2014 roku przez Księcia Sussex, Harry’ego, są międzynarodowym wydarzeniem sportowym wspierającym żołnierzy i weteranów poszkodowanych podczas służby. Tegoroczna edycja po raz pierwszy w historii zorganizowana była w formule zimowej. W zawodach, które zostały zorganizowane w Kandzie w terminie 8-16 lutego, uczestniczyło ponad 500 zawodników z 23 krajów. Polska drużyna wystartowała w nich już po raz czwarty. W tym roku nasi przedstawiciele reprezentowali Polskę w takich dyscyplinach jak curling, narciarstwo biegowe, skeleton, narciarstwo zjazdowe, siatkówka na siedząco, wioślarstwo halowe, snowboard i biathlon.

Polscy zawodnicy wykazali się niezwykłą determinacją i wolą walki. Na podium stanęli
aż sześciokrotnie zdobywając:

– Złoto w narciarstwie zjazdowym – ppor. rez. Sebastian Starostka

– Srebro w narciarstwie biegowym – st. chor. w stanie spoczynku Rafał Korzeniewski

– Srebro w wioślarstwie halowym na 1 minutę – st. chor. w stanie spoczynku Rafał Korzeniewski

– Brąz w w wioślarstwie halowym na 4 minuty – st. chor. w stanie spoczynku Rafał Korzeniewski

– Brąz w skeletonie – kpt. Piotr Maletka

– Brąz w skeletonie – ppor. rez. Sebastian Starostka

To są medale naszej drużyny. To są medale osób, które kibicują bo dzięki nim to zdobywamy. Naprawdę gdyby dzisiaj nie było tych kibiców, ja po trzeciej minucie bym zrezygnował z tego startu. Nie miałem już sił, ale osoby, które wierzyły we mnie, które krzyczały „dawaj, dawaj, dawaj” poprowadziły mnie do tego, iż zdobyłem to trzecie miejsce. Atmosfera jest tutaj naprawdę super! powiedział multimedalista Invictus Games 2025 – st. chor. w stanie spoczynku Rafał Korzeniewski.

Podczas pobytu w Kanadzie nasza delegacja odbyła również kilka istotnych spotkań m.in. z panią Aleksandra Kucy – Konsul Generalna RP w Vancouver, Panem Komandorem Pawłem Podgórnym polskim attaché obrony w Kanadzie oraz dr. Brendanem Nelsonem AO, Senior Vice President & President Boeing Global. Spotkania bez wątpienia były dodatkowym wsparciem dla drużyny.

Dyrektor Centrum Weterana ppłk dr Katarzyna Rzadkowska podkreśliła wagę udziału w Invictus Games – Występ naszej reprezentacji to dla nas wszystkich ogromny powód do dumy. Invictus Games to nie tylko rywalizacja sportowa, ale również wspaniała inicjatywa, która ukazuje siłę ludzkiego ducha. Dziękuję wszystkim zawodnikom za godne reprezentowanie Polski – ich sukcesy są naszą wspólną euforią i inspiracją.

Udział polskiej drużyny w Invictus Games był możliwy dzięki wsparciu Ministerstwa Obrony Narodowej oraz Polskiej Grupy Zbrojeniowej. Polscy weterani po raz kolejny udowodnili, iż sport może być nie tylko formą rywalizacji, ale także terapią i drogą do odzyskania siły oraz pewności siebie. Kolejna edycja zawodów odbędzie się w 2027 roku w Birmingham w Wielkiej Brytanii.

Serdecznie gratulujemy całej drużynie!

Materiały fotograficzne i relacje z zawodów dostępne są na: https://www.wojsko-polskie.pl/weterani/articles/news/

Martyna Wojenka – Centrum Weterana

***

Invictus Games to wielodyscyplinarne zawody sportowe dla członków służb mundurowych, którzy w wyniku pełnionych zadań doznali niekiedy bardzo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu.Pomysłodawcą i patronem tej szczytnej inicjatywy jest książę Sussex Harry, sam będący weteranem. Główną ideą Invictus Games nie jest rywalizacja o miejsca na podium i medale, a wykorzystanie sportu jako formy rehabilitacji – wsparcia weteranów w powrocie do zdrowia fizycznego i psychicznego. Pierwsze igrzyska Invictus Games odbyły się w 2014 roku. Nasz kraj bierze w nich udział od roku 2018, a ogólnopolskim koordynatorem przedsięwzięcia jest Centrum Weterana Działań poza Granicami Państwa.

****

Centrum Weterana Działań poza Granicami Państwa w Warszawie jest jednostką organizacyjną podległą Ministrowi Obrony Narodowej. Centrum pełni funkcję ośrodka, w którym weterani działań poza granicami państwa oraz rodziny żołnierzy i pracowników wojska poległych podczas tych działań, uzyskują pomoc, radę oraz korzystają z konsultacji prawnych i psychologicznych. Centrum aktywnie współpracuje z adekwatnymi w danej sprawie instytucjami resortowymi i pozaresortowymi, organizacjami i stowarzyszeniami pozarządowymi. Dzięki otwartemu charakterowi instytucji, Centrum działa także na rzecz integracji środowiska weteranów wokół wspólnie realizowanych przedsięwzięć i podejmowanych inicjatyw.

Idź do oryginalnego materiału