Mieszkańcy Poznania i pracownicy biur mogą już korzystać z nowego, otwartego dla wszystkich placu w ramach kompleksu biurowców Nowy Rynek. Na odwiedzających czekają tam m.in. miejsca do odpoczynku, zieleń, fontanna czy tężnie solankowe.
Grunt pod budowę Nowego Rynku firma Skanska kupiła kilka lat temu od Miasta i spółki PKS Poznań. Dzięki temu teren po dawnym dworcu PKS pomiędzy ulicami Wierzbięcice, ks. Wujka, Przemysłową i Matyi otrzymał nowe życie.
– Skanska i projektanci budynków Nowego Rynku zmienili ten bardzo istotny kawałek Poznania i pokazali zupełnie nową jakość. Dziękuję za wszystkie miejsca pracy, które tu powstały. Ale ta przestrzeń to nie tylko nowoczesne powierzchnie biurowe. Teraz to także miejsce spotkań i odpoczynku wśród zieleni, z którego mogą korzystać wszyscy mieszkańcy – mówi Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania.
Na placu nasadzono 15 dużych drzew – platanów klonolistnych oraz dębów błotnych, a także nieco mniejsze graby i glediczje. Zieleń została uzupełniona krzewami, pnączami i trawami. W jego południowo-wschodniej części wybudowano fontannę, a w rogach – pergole. Przy jednej z nich stanęły tężnie solankowe. Zagospodarowanie przestrzeni uzupełniają elementy małej architektury podkreślone ogrodowym oświetleniem, a także urządzenia służące do zabawy najmłodszym użytkownikom. W lampach ukryto budki dla jerzyków.
– Dla mnie i dla wszystkich nas ze Skanska to absolutnie wyjątkowy moment, gdy przekazujemy serce projektu Nowy Rynek – przykładu świetnej architektury, i otwieramy go dla mieszkańców Poznania. To nie tylko miejsce pracy dla dziesięciu tysięcy osób, ale także miejsce, które na co dzień będzie tętnić życiem, przyciągać ludzi w każdym wieku – mówi Katarzyna Zawodna-Bijoch, prezeska i CEO spółki biurowej Skanska w Europie. – Gdy kilka lat temu rozpoczynaliśmy pracę nad tym projektem, już wtedy wiedzieliśmy, iż chcemy stworzyć w tym miejscu coś więcej niż kompleks biurowy. Chcieliśmy miastotwórczego charakteru tej inwestycji, chcieliśmy oddać ten kwartał mieszkańcom, dlatego stworzyliśmy na samym początku projektu rynek dialogu kreatywnych pomysłów i dyskusji Środkowo-Wschodniej.
– Idea wewnętrznego rynku odwołuje się do tradycji licznych poznańskich placów publicznych i targowisk. W ten sposób nawiązujemy do historii stolicy Wielkopolski i łączymy ją z teraźniejszością – nowoczesnym kompleksem biurowym, wyposażonym w innowacyjne, prośrodowiskowe rozwiązania. Nowy Rynek stał się integralną częścią miasta, dającą nie tylko miejsca do pracy, ale również strefę, w której wszyscy mieszkańcy Poznania mogą się zrelaksować i odpocząć – dodaje Konrad Ziejewski, dyrektor projektu w spółce biurowej Skanska w Europie Środkowo-Wschodniej.
Otwarty dla mieszkańców i ekologiczny
Nowy Rynek to największa inwestycja biurowa Skanska w Polsce. Docelowo jego powierzchnia użytkowa wyniesie ponad 100 tys. mkw. Znajduje się na skrzyżowaniu najważniejszych linii komunikacyjnych, dlatego dzięki połączeniom autobusowym i tramwajowym, można dojechać do niego gwałtownie i komfortowo z różnych stron miasta. Wystarczy 15 minut, aby dotrzeć tutaj przykładowo ze Starego Miasta lub z lotniska Poznań-Ławica. W najbliższej okolicy są liczne punkty usługowe, centra handlowe, a także dwa duże parki.
W biurowcach Nowego Rynku zastosowano rozwiązania, które pozwalają oszczędzać prąd i wodę. Ukończony niedawno budynek E kompleksu jest zasilany energią elektryczną wyprodukowaną w 100% ze źródeł odnawialnych. Najemcy Nowego Rynku korzystają m.in. z systemu wentylacji z wysokiej klasy filtrami, który dostarcza aż o 30% więcej świeżego powietrza. W ramach kompleksu powstał również pierwszy w Poznaniu chodnik redukujący poziom zanieczyszczeń znajdujących się w miejskim powietrzu.
JZ /poznan.pl/