Poznań stolicą lutnictwa – trwa 15. Międzynarodowy Konkurs Lutniczy im. Henryka Wieniawskiego

5 godzin temu

Celem konkursu jest wyłonienie skrzypiec, które zachwycają zarówno brzmieniem, jak i kunsztem wykonania. Uczestnicy musieli spełnić szereg wymagań – zgłaszane instrumenty musiały być ich autorską i niepowtarzalną pracą, wykonaną po 2022 roku i nienagrodzoną wcześniej w innych konkursach.

Szczególną wagę przywiązano do transparentności i bezstronności oceny – skrzypce są anonimowe, a jurorzy nie znają nazwisk ich twórców aż do ogłoszenia wyników. W skład międzynarodowego jury weszli uznani lutnicy i wybitne skrzypaczki, m.in. Frank Ravatin (przewodniczący), Agata Szymczewska i Soyoung Yoon.

– Każdy instrument ma swoją osobowość. Grając, wyczuwam niuanse – niektóre brzmienia poruszają, inne są technicznie wymagające. Najbardziej poszukuję ciemnego, głębokiego tonu – przyznała Soyoung Yoon, która ocenia walory dźwiękowe instrumentów podczas przesłuchań.

We wtorek, 13 maja, w Sali Białej Bazaru Poznańskiego rozpoczynają się prezentacje dziesięciu najlepszych instrumentów z akompaniamentem fortepianu. Ich finałowe możliwości zabrzmią ponownie w czwartek, 15 maja, w Auli Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza podczas koncertu z orkiestrą symfoniczną.

Przesłuchania realizowane są w wyjątkowych warunkach – muzyk grający na konkursowym instrumencie pozostaje ukryty za parawanem, co pozwala jurorom ocenić wyłącznie jakość brzmienia bez wpływu na wygląd instrumentu czy postać wykonawcy.

Zwycięzca konkursu otrzyma nagrodę główną w wysokości 18 tysięcy euro. Drugie i trzecie miejsce nagrodzone zostaną odpowiednio kwotami 6 i 4 tysięcy euro. Przyznane zostaną również wyróżnienia specjalne, a najlepszy instrument trafi do Kolekcji Instrumentów Lutniczych Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Wyniki konkursu zostaną ogłoszone 15 maja późnym wieczorem na stronie internetowej konkursu i w mediach społecznościowych Towarzystwa Muzycznego im. Henryka Wieniawskiego. Dzień później w Sali Białej odbędzie się gala finałowa i koncert zwycięskich instrumentów.

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny. Dla osób spoza Poznania przewidziano transmisje online. Po zakończeniu konkursu skrzypce będzie można zobaczyć na wystawie w Muzeum Instrumentów Muzycznych w Poznaniu.

Już za rok miasto ponownie przyciągnie uwagę świata muzyki – w 2026 roku odbędzie się 17. Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy im. Henryka Wieniawskiego.

Idź do oryginalnego materiału