Wielkie zmiany nadchodzą dla poznańskiego Hipodromu Wola. Modernizacja historycznego obiektu będzie kosztowała ponad 5,5 mln zł. Połowę wsparcia udało się uzyskać, dzięki dofinansowaniu z programu Sportowa Polska i Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej. Ma to być pierwszy krok w kierunku stworzenia jednego z najnowocześniejszych ośrodków jeździeckich w Europie.
W Poznaniu, na terenie Hipodromu Wola, rozpoczyna się proces modernizacji. Ma zrewolucjonizować to miejsce i uczynić je jednym z najważniejszych centrów jeździeckich na kontynencie.
Miliony na jeździectwo w Poznaniu
Pierwszym krokiem w projekcie było włączenie Spółki Centrum Wyszkolenia Jeździeckiego do struktury Grupy MTP (Międzynarodowe Targi Poznańskie). MTP organizuje wiele prestiżowych wydarzeń (m.in. zawody jeździeckie, czy też Narodową Wystawę Zwierząt Hodowlanych). W przyszłym tygodniu po zawarciu umowy przeniesienia udziałów Hipodrom Wola zostanie oficjalnie włączony do grupy kapitałowej MTP.
– Planowana modernizacja ma na celu podniesienie rangi i standardów Centrum Wyszkolenia Jeździeckiego Hipodrom Wola. Naszym celem jest rozszerzenie dostępu do sportu jeździeckiego i promowanie zdrowego stylu życia poprzez tę aktywność. Chcemy również nawiązać do przedwojennych tradycji tego miejsca, gdzie organizowane były prestiżowe zawody – mówiła Katarzyna Wieczorek, wiceprzewodnicząca Rady Nadzorczej Centrum Wyszkolenia Jeździeckiego Hipodrom Wola.
Modernizacja obejmuje szeroki zakres działań, które poprawią jakość zawodów oraz zwiększą komfort uczestników i widzów. Duża ujeżdżalnia zostanie odnowiona, co wpłynie na warunki cieplno-wilgotnościowe, a także zostaną wprowadzone nowe instalacje elektryczne oraz ulepszone pomieszczenia obsługi. To także inwestycje niezbędne do przeprowadzania zawodów, takie jak instalacja nagłośnieniowa i nowoczesna tablica wyników.
Historia w tle
Jednak to nie koniec planów. Modernizacji ulegnie także mała ujeżdżalnia, gdzie zostanie zainstalowany nowy system band, a także zakupiony sprzęt do pielęgnacji nowej powierzchni kwarcowej.
– Mam nadzieję, iż już w przyszłym roku, podczas zawodów lub pod koniec roku, będziemy mogli podziwiać nową infrastrukturę tego miejsca. Hipodrom Wola ma ponad stuletnią tradycję. Już w 1919 roku, tuż po odzyskaniu niepodległości, Wielkopolskie Towarzystwo Jeździeckie przejęło obiekt i zorganizowało pierwsze zawody. Obserwował je marszałek Józef Piłsudski. To miejsce ma ogromne znaczenie historyczne i sportowe. Jeździectwo, jak widziałam wielokrotnie podczas Cavaliady, przyciąga nie tylko profesjonalistów, ale również rodziny i dzieci. To sport, który nie tylko integruje ludzi, ale także ma ogromne znaczenie terapeutyczne, zwłaszcza dla dzieci. Dlatego tak ważne jest, abyśmy nadali temu miejscu odpowiednią rangę i zapewnili mu infrastrukturę na najwyższym poziomie – mówiła Jadwiga Emilewicz, sekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju i Polityki Regionalnej.
Ponadto, inwestycja nie skupia się jedynie na poprawie infrastruktury. Planuje się także stworzenie hotelu dla zawodników oraz pensjonatu dla koni. W planach jest również klinika dla zwierząt, prowadzona przez Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu.
Miejsce dla profesjonalistów, ale też mieszkańców
To nie tylko modernizacja Hipodromu Wola, to także inicjatywa stwarzająca nowe możliwości dla rozwoju przemysłu związanego z jeździectwem i końmi, z myślą o rozwoju nowych start-upów w tej branży. Hipodrom Wola staje się nie tylko centrum sportu, ale także miejscem innowacyjnych przedsięwzięć i rozwoju.
– Naszym celem jest uczynienie z Hipodormu Wola jednego z najlepszych ośrodków jeździeckich i eventowych w tej części Europy. Przyszłość Hipodromu Wola to nie tylko jeździectwo, ale także ścieżki rowerowe, trasy biegowe i multifunkcyjny tor wyścigów konnych, który zimą stanie się miejscem rekreacji dla mieszkańców i turystów – mówił Tomasz Kobierski, prezes Grupy MTP.
Całość wyniesie ponad 5,5 mln złotych. Dzięki dofinansowaniu z programu Sportowa Polska, znaczna część tej kwoty zostanie pokryta ze środków Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej.
Hipodrom Wola ma przysłużyć się mieszkańcom miasta
Hipodrom Wola to 46-hektarowy teren, który od ponad stu lat służy działalności jeździeckiej. Od 2005 roku właścicielem spółki był Samorząd Województwa wielkopolskiego, który przejął ją od Skarbu Państwa. W listopadzie 2021 radni Sejmiku podjęli decyzję o zbyciu tego majątku, w grudniu tego samego roku zgodę na nieodpłatne nabycie Hipodromu Wola wyrazili z kolei radni Miasta Poznania. 30 czerwca Rada Miasta Poznania podjęła uchwałę o wniesieniu przez Miasto Poznań wkładu niepieniężnego do spółki MTP w postaci udziałów spółki Centrum Wola przez zarząd Grupy MTP.
– Jednak to tylko początek. Nasze wszystkie plany obejmują inwestycje o wartości około 150 milionów złotych, które zrealizujemy w ciągu pięciu lat. W ramach tych projektów odbudujemy tor wyścigów konnych, wybudujemy hotel dla zawodników, zielone tereny i ścieżki dla mieszkańców, a także tor rowerowy. Współpracując z Uniwersytetem Przyrodniczym, stworzymy klinikę weterynaryjną dla dużych zwierząt, która nie tylko służy koniom, ale także umożliwi studentom zdobywanie praktycznej wiedzy – dodał Tomasz Kobierski.
Jak wyjaśnił dalej prezes Grupy MTP, Hipodrom Wola ma być przyjazny mieszkańcom i turystom, dlatego inwestycje mają uwzględniać potrzeby lokalnej społeczności. – Nasze plany zakładają organizację międzynarodowych zawodów jeździeckich na terenie hipodromu. To miejsce stanie się areną dla sportu na najwyższym poziomie. Chcemy, aby Hipodrom Wola był miejscem dumy dla mieszkańców Poznania. Będzie to największy tego typu ośrodek w Polsce i jeden z największych w Europie.