W poniedziałek 10 lutego będziemy świętować 377. rocznicę nadania Pradze praw miejskich. W programie święta, które organizują prascy społecznicy, są koncerty, potańcówka, urodzinowy tort, warsztaty i spacery. Przedstawiamy najważniejsze wydarzenia związane z urodzinami Pragi.
Spacerując dziś po Pradze można poczuć jej fascynującą historię. Pierwsza wzmianka o nazwie osady położonej na prawym brzegu Wisły pochodzi z 1432 roku. Osada była wówczas niewielką wsią, która pełniła rolę gospodarczego zaplecza Warszawy. Kiedy ta ostatnia stała się miejscem polsko-litewskich zjazdów sejmowych, wzrosła też atrakcyjność prawobrzeżnych osad. W 1573 roku oba brzegi połączył pierwszy stały most na Wiśle, ukończony akurat na pierwszą wolną elekcję, która odbyła się na polach innej prawobrzeżnej osady – Kamiona. Tereny te stały się dobrym miejscem lokaty kapitału – skupował je od drobniejszych właścicieli m.in. marszałek wielki koronny Adam Kazanowski, a także biskupi kamienieccy, będący senatorami Rzeczypospolitej.
![](https://przegladpraski.pl/wp-content/uploads/2015/06/wladyslaw-4-waza-krol-prawa-miejskie-praga.jpg)
Król Władysław IV Waza nadaje Pradze prawa miejskie
W 1641 roku prawa miejskie uzyskał Skaryszew, którego teren jest dziś w większości częścią Starej Pragi. W 1648 roku Praga Biskupia, jak określano część gruntów będącą w posiadaniu duchownych, na mocy przywileju podpisanego przez króla Władysława IV również stała się miastem. Przywilej ten nie tylko ustanawiał miejski samorząd, ale też przyznawał Pradze prawo do urządzania czterech jarmarków w roku oraz trzech targów tygodniowo, rozpoczynając żywe do dziś w tym rejonie tradycje handlowe. To właśnie 10 lutego 1648 roku król Władysław IV Waza zdecydował, iż ta osada po drugiej stronie Wisły zasługuje na prawa miejskie. Od tego momentu Praga zaczęła rozkwitać – najpierw jako osobne miasto, a później jako część Warszawy. Tętniący życiem handel przyciągał tu ludzi z różnych stron świata.
Cerkiew, synagoga i kościół. Charakter Pragi
– Na praskich ulicach można było usłyszeć mieszankę języków: polski przeplatał się z niemieckim, rosyjskim i jidysz. O tej różnorodności świadczyły też świątynie – obok siebie stały cerkiew, synagoga i kościół. Życie handlowe przyciągało nie tylko kupców, ale też barwne towarzystwo spod ciemnej gwiazdy. Ta mieszanka kultur i charakterów pozostawiła swój ślad w gwarze warszawskiej, która do dziś jest wizytówką tej dzielnicy – mówi Radosław Potrac, prezes stowarzyszenia Gwara Warszawska i współorganizator Urodzin Pragi.
Historia warszawskiej Pragi
Program urodzin Pragi współtworzą praskie organizacje pozarządowe, instytucje, mieszkańcy dzielnicy i wielu partnerów. W tym roku świętowanie potrwa od 8 do 16 lutego, czyli w czasie warszawskich ferii zimowych.
Program Urodzin Pragi
Obchody rozpoczyna uroczysta sesja Rady Dzielnicy Praga-Północ, po której zaplanowano dziesiątki różnych wydarzeń. Można będzie poznać historię podczas spacerów, gry miejskiej, wykładów i prezentacji, ale też posłuchać muzyki na koncertach. To jednak przede wszystkim okazja do spotkań z sąsiadami – przy wspólnym śniadaniu, spektaklu teatralnym czy na jednym z licznych warsztatów. Walentynkowy akcent wprowadzą „Praskie Balety”, można będzie potańczyć w rytm lokalnych przebojów oraz zwiedzić Muzeum Pragi z wyjątkową muzyczną oprawą dawnych praskich szlagierów.
Uroczyste świętowanie zakończy 16 lutego koncert Warszawskiego Combo Tanecznego, tort urodzinowy w Muzeum Warszawskiej Pragi i występ Kolektywu Dobre Flow & FlowHouse.
Program tegorocznej edycji Urodzin Pragi jest przez cały czas aktualizowany. Wstęp na wydarzenia jest wolny, jednak na niektóre z nich obowiązują zapisy.
Główne atrakcje Urodzin Pragi
- 9 lutego, godz. 11:00-16:00
Warsztatowa niedziela w Muzeum Warszawskiej Pragi z dziesięcioma rodzajami warsztatów do wyboru dla dzieci i dorosłych - 10 lutego, godz. 17:00
Otwarta dla mieszkańców uroczysta sesja Rady Dzielnicy Praga-Północ oraz tort urodzinowy w Muzeum Warszawskiej Pragi - 16 lutego, godz. 14:00
Prażaliada, czyli Familiada inspirowana Pragą, jej historią i wyjątkowym klimatem z udziałem mieszkańców – oczywiście w niedzielę w porze obiadowej - 16 lutego, godz. 17:30
Koncert finałowy Warszawskiego Combo Tanecznego oraz tort urodzinowy w Muzeum Warszawskiej Pragi