Prawie 175 tysięcy uczniów z regionu już w piątek rozpocznie wakacje

1 godzina temu
Zdjęcie: 03.07.2023. Kielce. Półkolonie Caritas / Fot. Krzysztof Bujnowicz - Radio Kielce


Blisko 175 tysięcy uczniów z województwa świętokrzyskiego już w piątek (26 czerwca) rozpocznie wakacje.

Część z nich pojedzie na kolonie lub obozy. Do tej pory organizatorzy zgłosili 344 wypoczynki, w ramach których dzieci z naszego regionu wyjadą do innych województw lub za granicę. Z kolei na terenie Świętokrzyskiego zaplanowano 231 wypoczynków, z czego 92 to półkolonie.

Piotr Łojek świętokrzyski kurator oświaty podkreśla, iż rodzice przed wysłaniem dziecka na obóz sportowy lub kolonię powinni sprawdzić, czy wypoczynek jest legalny.

– Jest obowiązek spełnienia pewnych wymagań dotyczących bazy noclegowej, zgód sanepidu i straży pożarnej, ale również wykaz kadry, która będzie opiekowała się dziećmi. Bez zgody kuratorium wypoczynek jest nielegalny i gdybyśmy się o takim dowiedzieli, zostanie on zamknięty, a dodatkowo powiadamiamy o sytuacji policję – tłumaczy kurator.

Piotr Łojek dodaje, iż rodzice mają do dyspozycji wygodną wyszukiwarką internetową, dzięki której można sprawdzić legalność wypoczynku. Wystarczy wejść na adres wypoczynek.men.gov.pl.

– o ile wypoczynek jest zarejestrowany, rodzic ma podgląd do karty zgłoszenia, z której się można m.in. dowiedzieć, kto taki wypoczynek organizuje, gdzie on będzie, jaki jest jego program. Znajduje się tam rozpiska godzinowa, w której zapisane jest, gdzie w danym czasie będzie dziecko – tłumaczy Piotr Łojek.

Świętokrzyskie Kuratorium Oświaty zapowiada kontrolę 30 procent wypoczynków w naszym województwie. Dodatkowo w wakacje uruchomiony zostanie numer interwencyjny, pod który rodzice i uczestnicy wakacyjnych wyjazdów będą mogli zgłaszać nieprawidłowości.


Idź do oryginalnego materiału