Problem upałów na Rynku w Oświęcimiu: mieszkańcy domagają się zmian

oswiecimonline.pl 2 miesięcy temu

Mieszkańcy Oświęcimia od lat skarżą się na doskwierające upały na rynku miejskim. Oświęcimscy radni i społecznicy proponują likwidację betonozy i zwiększenie ilości zieleni, aby poprawić komfort życia mieszkańców i turystów.

Rynek Główny w Oświęcimiu w upalny dzień / Jakub Przewoźnik i Waldemar Łoziński

Problemy z Upałem na Rynku Głównym

Przesilenie letnie przypadło podczas najkrótszej nocy w roku, w piątek 21 czerwca. Mamy zatem już pełnię lata. Tymczasem mieszkańcy Oświęcimia od lat skarżą się na doskwierający upał na oświęcimskim rynku, brak cienia i odpowiedniej ilości zieleni. Władze miasta reagują na te głosy z oporem. Oświęcimscy radni i społecznicy postanowili sprawdzić ten stan rzeczy.
Temat niesprzyjających warunków na oświęcimskim rynku poruszany był już wielokrotnie przez mieszkańców, czy różne środowiska społeczne. Jest to temat mocno uciążliwy dla mieszkańców, a choćby turystów odwiedzających Oświęcim. Rynek, kamienice, beton, kostka brukowa, otoczaki to przestrzeń, która w upalne dni bardzo gwałtownie się nagrzewa i kumuluje ciepło. Mieszkańcy mówią, iż w takich warunkach trudno korzystać z uroków serca miasta.

Pomiar Temperatury na Rynku

Po licznych interwencjach mieszkańców i czytelników „Kuriera Oświęcimskiego” oświęcimscy społecznicy postanowili sprawdzić realną temperaturę Rynku Głównego w Oświęcimiu. – Udaliśmy się z kolegą Kubą na rynek w jeden z pierwszych, tegorocznych upalnych dni. Zmierzyliśmy temperaturę termometrem bezdotykowym w kilku miejscach płyty rynku. Temperatura elementów architektury wynosiła pomiędzy 50 a 60 stopni – mówi Waldemar Łoziński, radny powiatu oświęcimskiego. – Aby była jasność, w tym czasie gospodarz miasta na rynku uruchomił kurtynę wodną, aby schładzać tę przestrzeń. Ale czy o to chodzi? – dodaje Łoziński.

Rynek Główny w Oświęcimiu w upalny dzień

Problem „Betonozy” w Oświęcimiu

Oświęcim posiada kilka takich wybetonowywanych przestrzeni podobnych do architektury rynku. Podczas miejskich remontów bardzo często wycinane są duże drzewa dające cień oraz odpowiednią wilgoć, a w zamian sadzone są karłowate, wolno rosnące odmiany roślin. Wszystko to powoduje, iż powstają tzw. miejskie wyspy ciepła. Z pewnością jedną z takich wysp ciepła jest właśnie rynek. – W dniu eksperymentu temperatura powietrza wynosiła ok. 30 stopni. Kostka brukowa miała ponad 50 stopni, a najgorętsze metalowe elementy architektury osiągały ok. 60 stopni. W tym samym czasie, w cieniu, przy trawie, temperatura była niższa od tej w powietrzu o 2 stopnie. Przypomnę tylko, iż proces uszkadzania ludzkiego białka zaczyna się w temperaturze lekko ponad 40 stopni – mówi Jakub Przewoźnik, radny miasta Oświęcim.

Propozycje Zmian i Modernizacji

Władze Oświęcimia muszą zacząć stawiać na likwidację „betonozy”, czyli polskiego symbolu kryzysu klimatycznego. – Przecież to nie chodzi o to, aby władze miasta wylewały wodę ze zraszaczy na wszechobecny wylany przez nich samych beton. Jaki to ma sens? Takie rozwiązanie daje tylko chwilowe ochłodzenie, ale marnuje też cenne zasoby: wodę i pieniądze – mówi Jakub Przewoźnik, oświęcimski radny. – Oświęcim musi zacząć wdrażać inne, nowoczesne rozwiązania. Powinniśmy w naszym mieście zacząć budować np. podziemne zbiorniki zbierające wodę, ogrody deszczowe, kwietne łąki, zielone dachy, czy ściany. Prostym rozwiązaniem są np. zielone przystanki autobusowe praktykowane już w miastach aglomeracji śląskiej – dodaje Przewoźnik.

Rynek Główny w Oświęcimiu w upalny dzień

Potrzeba Większej Ilości Zieleni

W ocenie wielu osób rynek w Oświęcimiu wymaga pilnej modernizacji. – Mieszkańcy mówią nam samorządowcom od lat, iż trzeba w tej przestrzeni więcej cienia i zieleni. Potrzeba większych drzew, mniej betonu, szkła i metalu. Jednak ekipa z PO-KO na czele z prezydentem Januszem Chwierutem pozostaje głucha od wielu lat na prośby mieszkańców – mówi Waldemar Łoziński, radny powiatu oświęcimskiego. – Jako oświęcimscy aktywiści miejscy rozważamy nazwanie oświęcimskiego rynku tymczasową nazwą „Patelni im. Janusza II” – dodaje z uśmiechem radny Łoziński.

Dalsze Plany Aktywistów

Oświęcimscy aktywiści miejscy nie mają zamiaru spocząć na laurach. Zapowiadają dalsze akcje. Zmierzą też temperaturę w innych częściach miasta. – Łagodzenie skutków upałów i tzw. betonozy to jedno z głównych wyzwań, na których w najbliższych latach będą musiały się skupić władze Oświęcimia. Wydaje się, iż w tej kwestii mają jeszcze wiele do zrobienia. Sprawie będziemy się przyglądać – dodaje Jakub Przewoźnik.

Źródło: Kurier Oświęcimski

Idź do oryginalnego materiału