Prof. Janusz Kowalewski nagrodzony. Od dekady z sukcesami kieruje Centrum Onkologii

16 godzin temu

Kolejny sukces prof. Janusza Kowalewskiego. Dyrektor Centrum Onkologii w Bydgoszczy otrzyma na prestiżowej gali Nagrodę „Menedżera Zdrowia” i „Kuriera Medycznego”.

29 stycznia 2025 roku, podczas uroczystej gali dwudziestej czwartej edycji konkursu „Sukces Roku w Ochronie Zdrowia – Liderzy Medycyny”, prof. dr hab. n. med. Janusz Kowalewski, dyrektor Centrum Onkologii w Bydgoszczy, zostanie nagrodzony za swoje osiągnięcia w dziedzinie ochrony zdrowia. Gala organizowana przez Wydawnictwo Medyczne Termedia oraz redakcje „Menedżera Zdrowia” i „Kuriera Medycznego”, odbędzie się w Zamku Królewskim w Warszawie, a nagroda jest uhonorowaniem konsekwentnych działań prof. Janusza Kowalewskiego na rzecz rozwoju bydgoskiego ośrodka onkologicznego.

Prof. Janusz Kowalewski. Wybitne osiągnięcia w kierowaniu Centrum Onkologii w Bydgoszczy

Prof. Janusz Kowalewski jest absolwentem Wojskowej Akademii Medycznej w Łodzi (1983) i to właśnie z tym miastem był związany przez 15 lat, pracując w Klinice Chirurgii Ogólnej i Chirurgii Klatki Piersiowej WAM. Wraz z początkiem XXI wieku przeniósł się do Bydgoszczy, obejmując funkcję kierownika Katedry Chirurgii Klatki Piersiowej i Nowotworów początkowo Akademii Medycznej, a w tej chwili Collegium Medicum w Bydgoszczy Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. W 2008 roku został profesorem nauk medycznych, a cztery lata później profesorem zwyczajnym.


Prof. Janusz Kowalewski: Centrum Onkologii stało się perełką na arenie naszego kraju [KLIKNIJ I PRZECZYTAJ NASZ WYWIAD]


Od 2014 roku prof. Kowalewski pełni funkcję dyrektora Centrum Onkologii w Bydgoszczy. Kontynuując idee poprzedniego dyrektora – prof. Zbigniewa Pawłowicza – przekształca placówkę w lidera innowacji i nowoczesnych technologii medycznych. – Dzięki jego staraniom, Centrum może poszczycić się licznymi prestiżowymi wyróżnieniami, w tym wielokrotnymi zwycięstwami w krajowym rankingu „Bezpieczny Szpital” oraz tytułami takimi jak „Diament 30-lecia Polskiej Transformacji” czy „Szpital Onkologiczny Dziesięciolecia w Województwie Kujawsko-Pomorskim” – wymienia Małgorzata Rogatty, rzecznik prasowy CO.

Pod kierownictwem prof. Kowalewskiego, Centrum Onkologii w Bydgoszczy stało się pionierem w Polsce w zakresie wdrażania nowoczesnych technologii i metod leczenia. W 2023 roku powstało tu pierwsze w kraju Europejskie Centrum Leczenia Raka Płuca, oferujące kompleksową diagnostykę i terapię pacjentów onkologicznych. To wyjątkowe osiągnięcie zostało docenione przez magazyn „Rynek Zdrowia”, które przyznało dyrektorowi prestiżową nagrodę „Portrety Polskiej Medycyny”.

  • Zgoda buduje. Centrum Onkologii łączy siły z UKW i UMK, by wprowadzać medyczne innowacje

Janusz Kowalewski – lider innowacji w chirurgii i radioterapii

Dyrektor Janusz Kowalewski postawił w Centrum Onkologii na rozwój technik małoinwazyjnych, takich jak m.in.: torakoskopowa resekcja płuc i operacje z użyciem systemu robotowego. Jako pierwszy w Polsce stworzył Centrum Chirurgii Robotycznej w publicznym szpitalu. W fordońskiej lecznicy pracują aż trzy roboty chirurgiczne, w którym wykonano już ponad 1300 zabiegów. Takie innowacje przyczyniły się do znacznego zwiększenia komfortu pacjentów i poprawy wyników leczenia.

Dzięki wsparciu dyrektora, przy ulicy Romanowskiej powstał pierwszy w Polsce Zakład Nauroonkologii i Radiochirurgii, prowadzony przez prof. Macieja Harata, w którym lekarze rozwijają nowoczesne metody diagnozowania i leczenia nowotworów mózgu. – To właśnie w tym zakładzie wykorzystywane jest unikalne urządzenie, jedyny w Polsce akcelerator Linac-MR, który umożliwia stosowanie radioterapii adaptacyjnej, pozwalającej na niezwykle precyzyjne i ukierunkowane leczenie, zmniejszające ryzyko uszkodzenia zdrowych obszarów mózgu. Dzięki akceleratorowi oraz najnowszym technologiom Zakład stanowi najważniejsze miejsce terapii i diagnostyki nowotworów mózgu w Polsce, dając szansę pacjentom na skuteczniejsze leczenie w oparciu o najbardziej nowoczesne metody – dodaje Rogatty.

Prof. Janusz Kowalewski wraz z prof. Łukaszem Szylbergiem zmieniają też oblicze Zakładu Patologii Nowotworów i Patomorfologii Centrum Onkologii, stosując w diagnostyce cyfryzację i sztuczną inteligencję. Zakład odszedł od tradycyjnych mikroskopów, wprowadzając cztery wysokoprzepustowe skanery, które umożliwiają cyfrową analizę obrazów histopatologicznych, znacznie podnosząc efektywność pracy i jakość obsługi pacjentów. Dodatkowo, dzięki zastosowaniu zaawansowanych algorytmów sztucznej inteligencji osiągnął on nowy poziom w procesie diagnostycznym, który teraz pozwala na jeszcze bardziej kompleksową analizę danych oraz zwiększenie precyzji diagnostycznej.

Wyświetl ten post na Instagramie

Prof. Janusz Kowalewski nie zamierza osiąść na laurach

Dyrektor Janusz Kowalewski chce, by szpital wykorzystywał innowacje i miał najnowocześniejszy sprzęt, ale jak podkreśla jego celem jest zrównoważony rozwój całego szpitala. W najbliższych latach CO planuje dalsze inwestycje. Powstanie m.in. Centrum Innowacyjnych Terapii Onkologicznych (CITO) z pięciokondygnacyjnym budynkiem, w którym znajdą się m.in. dwa oddziały onkologii klinicznej, ambulatorium chemioterapii, sale izolacyjne, nowoczesne pracownie cytostatyków – będzie to przestrzeń dedykowana dla pacjentów wymagających systemowych terapii onkologicznych. Oprócz budowy nowego budynku zmodernizowany zostanie budynek centralny. Wyremontowany zostanie blok operacyjny, przeprowadzony będzie m.in remont apteki i Zakładu Patomorfologii.

Osobista lista wyróżnień dyrektora szpitala jest imponująca. Prof. Janusz Kowalewski dwukrotnie otrzymał Nagrodę Zespołową Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego za dorobek naukowy oraz Medal Prezydenta Miasta Bydgoszczy. W 2019 roku uzyskał tytuł Menedżera Roku w Ochronie Zdrowia w kategorii placówek publicznych, a dwa lata później otrzymał nagrodę Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego w dziedzinie „Medycyna”.

W 2022 roku zdobył Laur Nowoczesności w konkursie „Wysoka jakość w Ochronie Zdrowia”; w tym samym roku został uhonorowany medalem Polskiego Towarzystwa Chirurgii Onkologicznej, a w 2023 – Laurem Andrzeja Szwalbego za szczególne zasługi dla miasta Bydgoszczy. To najwyższy laur przyznawany jednej osobie raz w roku).

Prof. Janusz Kowalewski (w środku) podczas otwarcia Centrum Chirurgii Robotycznej w Centrum Onkologii, 5 listopada 2024

Także w 2023 roku Janusz Kowalewski został wyróżniony Portretem Polskiej Medycyny w kategorii Menedżer Rynku Zdrowia 2023, w szczególności za utworzenie Europejskiego Centrum Leczenia Raka Płuca. W tym samym czasie sukcesy odnosi też Centrum Onkologii. – Ośrodek zwyciężał w krajowym Rankingu Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia: „Bezpieczny Szpital” – w latach 2016, 2017 i 2019; drugie miejsce zajmował w latach 2018 i 2020 – podkreśla rzeczniczka.

Ponadto, szpital uzyskał tytuły: „Diament 30-lecia Polskiej Transformacji” w kategorii: Medycyna, „Bezpieczny szpital przyszłości – inspiracje” (2019, 2021), „Szpital onkologiczny dziesięciolecia w województwie kujawsko-pomorskim” (2023), „Laur nowoczesności”, „Liderzy zarządzania – najlepiej zarządzane szpitale według BFF Banking Group” (2022 r.). – Te osiągnięcia potwierdzają status bydgoskiego ośrodka jako jednego z najlepszych w kraju – zauważa Rogatty.

Profesor Janusz Kowalewski z pasją do nauki i dydaktyki

Dorobek naukowy prof. Kowalewskiego obejmuje 129 publikacji. Jest promotorem 10 rozpraw doktorskich oraz jako kierownik specjalizacji wypromował dziewięciu specjalistów w dziedzinie torakochirurgii. – Jego zajęcia dydaktyczne w Collegium Medicum UMK w Toruniu są wysoko oceniane przez studentów. Jako prezes Polskiego Towarzystwa Kardio-Torakochirurgów w latach 2021–2023, aktywnie promował rozwój naukowy i wymianę doświadczeń w tej dziedzinie – opisuje rzecznik prasowa CO.

Centrum Onkologii wyraźnie podkreśla, iż prof. Janusz Kowalewski to wybitny lider i wizjoner w dziedzinie medycyny. – Jego działania na rzecz rozwoju Centrum Onkologii w Bydgoszczy oraz innowacyjne podejście do leczenia nowotworów przyniosły mu zasłużoną pozycję w środowisku medycyny onkologicznej. Uhonorowanie go podczas gali „Sukces Roku w Ochronie Zdrowia” jest potwierdzeniem jego wyjątkowych zasług dla ochrony zdrowia w regionie i w kraju – przekazuje Rogatty.

Idź do oryginalnego materiału