Profesor Paweł Murawa nie żyje

1 tydzień temu

„Prof. Paweł Murawa był wybitnym chirurgiem onkologiem. Dzięki jego dynamice działania i ciągle poszerzanej wiedzy, wielu pacjentów odzyskało zdrowie. Prof. Paweł Murawa miał niezwykle bogatą karierę zawodową, która trwała od 1970 roku. Prowadził liczne badania naukowe, współpracując z wieloma międzynarodowymi organizacjami, wypromował i natchnął do dalszego rozwoju wielu młodych chirurgów onkologów, którzy dziś podejmują się trudnych operacji onkologicznych. Był człowiekiem powszechnie lubianym, cenionym, a także aktywnym, co aktualnie kontynuuje jego syn prof. Dawid Murawa. Przez ponad pół wieku ciężkiej pracy i podejmowania się leczenia najtrudniejszych przypadków zachorowań na raka, stworzyli razem wyjątkową markę Murawa, z której także i my możemy zawsze korzystać” — czytamy we wpisie Fundacji.

Rodzinne korzenie i imponująca kariera

Profesor Paweł Murawa był rodowitym poznaniakiem, wywodzącym się z Łazarskiego fyrtla. Jego matka, Irena Murawa, prowadziła jeden z bardziej znanych zakładów fotograficznych, a ojciec, Alojzy, był wieloletnim dyrektorem Domu Książki. Urodzony w 1946 roku, ukończył Akademię Medyczną im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu w 1970 roku i od tego czasu nieprzerwanie rozwijał swoją karierę.

Jego syn, prof. Dawid Murawa, wspomina ojca z wielką dumą i szacunkiem: „Tato był rodowitym poznaniakiem z Łazarskiego fyrtla. Jego mama Irena Murawa prowadziła jeden z bardziej znanych zakładów fotograficznych, a ojciec (mój dziadek) Alojzy był wieloletnim dyrektorem Domu Książki. Tato urodził się w 1946 roku, ukończył Akademię Medyczną im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu w 1970 roku i od tego czasu konsekwentnie budował swoją imponującą karierę. Jest dla mnie wzorem”.

Pionier w dziedzinie chirurgii onkologicznej

Przez 28 lat prof. Murawa pełnił funkcję ordynatora Oddziału Chirurgii Onkologicznej I w Wielkopolskim Centrum Onkologii. Jego praca przyczyniła się do rozwoju nowoczesnych metod leczenia raka, a jego wkład w badania naukowe oraz edukację kolejnych pokoleń lekarzy jest nieoceniony.

Profesor Murawa był znany nie tylko z wybitnych umiejętności chirurgicznych, ale także z empatycznego podejścia do pacjentów. Wielu z nich dziękowało mu za wsparcie i nadzieję w najtrudniejszych momentach ich życia.

Dziedzictwo naukowe i osobiste

Działalność prof. Pawła Murawy kontynuuje jego syn, prof. Dawid Murawa, również wybitny chirurg onkolog. Razem stworzyli unikatową markę w świecie medycyny, łącząc tradycję z innowacyjnością.

Śmierć prof. Pawła Murawy jest ogromną stratą dla polskiej onkologii i dla wszystkich, którzy mieli przyjemność współpracować z nim lub korzystać z jego wiedzy i doświadczenia. Jego życie i praca pozostawiają trwały ślad w historii polskiej medycyny.

Idź do oryginalnego materiału