Profilaktyka wad wzroku w opolskim NFZ. Przebadano 40 mieszkańców regionu

1 miesiąc temu
Fot. Radio Doxa

Bezpłatne konsultacje u optometrysty i badania wzroku zorganizował dziś opolski oddział NFZ. W akcji „Zachowaj sokoli wzrok. Profilaktyka wad wzroku” wzięło udział czterdziestu mieszkańców regionu. Dodatkowo można było skorzystać z kiosku profilaktycznego i zrobić badanie glikemii.

– Zainteresowanie akcją jest ogromne. Telefonów, które wykonane były w celu rejestracji, było sporo. Wszyscy nie mogli zostać przyjęci, ale z pewnością to przedsięwzięcie powtórzymy – mówi Maja Szombrowska z Wydziału Obsługi Klientów i Profilaktyki opolskiego oddziału NFZ.

– Zgłosiłam się profilaktycznie. Z drugiej strony jestem już w takim wieku, iż ten wzrok należy sprawdzać, tym bardziej, iż trzy lata temu miałam dopasowywane okulary do czytania. Wcześniej pracowałam w biurze, sporo czasu spędzałam przed ekranem komputera. Jestem ciekawa, czy badanie wyjdzie dobrze, czy jakieś wartości się zwiększyły, czy zmniejszyły. Odkąd zauważyłam, iż ostrość widzenia mi się zmniejsza, staram się bardziej dbać o wzrok. Staram się unikać ekranu telefonu, komputera, biorę witaminy, dużo śpię – opowiada Renata, uczestniczka akcji.

– Najczęściej opolanie badają wzrok wtedy, kiedy jest taka potrzeba. Kiedy sami zauważają, iż coś złego dzieje się ze wzrokiem. Oddalanie tekstu, szukanie lepszego światła, żeby coś przeczytać – to są takie sygnały, które mówią nam, iż pora na mocniejsze okulary. Szkodzą nam również urządzenia typu telefon komórkowy. Nadmierny czas spędzany z telefonem u osób dorosłych może powodować dyskomfort, ale w przypadku dzieci może wywołać wadę wzroku w okresie, kiedy ten wzrok się dopiero rozwija i spowodować trwałe uszkodzenia. Warto pamiętać, żeby badać wzrok nie rzadziej niż raz na 1,5 roku. jeżeli występują choroby takie jak cukrzyca czy choroby okulistyczne typu jaskra i zaćma, wtedy kontakt powinien być zdecydowanie częstszy – informuje Dawid Dominiak, optometrysta.

Choroby narządu wzroku zaliczane są do tak zwanych chorób cywilizacyjnych, powodują zaburzenia lub utratę zdolności widzenia. Dzisiejszy styl życia, w tym praca przy komputerze, sztuczne oświetlenie i nadmierne korzystanie z telefonów komórkowych powodują, iż coraz częściej choroby oczu występują u młodych ludzi. Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) na całym świecie co najmniej 2,2 miliarda ludzi ma zaburzenia widzenia. Prawie 50% Polaków w wieku 16-54 lat nie widzi poprawnie.

Maja Szombrowska, uczestniczka akcji, Dawid Dominiak:

autor: Anna Kurc

Idź do oryginalnego materiału