Program „Moje zdrowie” zastąpi „Profilaktykę 40 Plus”

4 godzin temu
Fot. arch.

„Profilaktykę 40 Plus”, której realizację przedłużono do końca kwietnia, od maja zastąpi program „Moje zdrowie”. Zapowiedź padła z ust minister zdrowia Izabeli Leszczyny. Nowy program obejmie pacjentów już od 18., a nie 40. roku życia.

– Ponieważ chcemy, żeby już młodzi ludzie dbali o swoje zdrowie, to planujemy w tym roku zastąpić program „Profilaktyka 40 Plus” programem bardziej kompleksowym. Dedykowanym wszystkim dorosłym – od skończenia 18. roku życia – zapowiedziała szefowa resortu 15 stycznia w Senacie, na konferencji „Zadbajmy o dobrostan”.

Obejmie konsultację lekarza, której nie przewidywał poprzedni program

Minister tłumaczyła, iż nowy program uwzględnia konsultację lekarską.

– Chcemy, żeby główną różnicą było to, iż nie zostawimy pacjentów z badaniami sam na sam. Do interpretacji wyników potrzebujemy lekarza – tłumaczyła.

Wspomniała także o planowanych zmianach w Internetowym Koncie Pacjenta (IKP), do którego ma wpływać historia medyczna każdego dziecka. – Dzięki czemu dorastając, będzie wiedziało na przykład to, czy było szczepione i na co było szczepione. Chcemy, żeby Internetowe Konto Pacjenta było przypisywane noworodkom automatycznie – mówiła.

Testy HPV w profilaktyce raka szyjki macicy

Leszczyna przypomniała też, iż procedowana jest ustawa zabraniająca sprzedaży dzieciom i młodzieży do 18. roku życia elektronicznych papierosów, które nie zawierają nikotyny. Na koniec potwierdziła wprowadzenie do Programu profilaktyki raka szyjki macicy nowoczesnego badania przesiewowego HPV HR oraz cytologii na podłożu płynnym.

HPV – wirus brodawczaka ludzkiego jest bowiem jedną z najczęstszych infekcji wirusowych, przenoszonych głównie drogą płciową. W wyniku zakażenia jego onkogennymi typami może dojść do rozwoju raka szyjki macicy, odbytu, pochwy, sromu, prącia oraz gardła.

Idź do oryginalnego materiału