Przebudowa ulicy Krzywej i inne inwestycje w rejonie lotniska

1 rok temu

Zachodnia część Piły powoli zmienia się w plac budowy. Trwa przebudowa ulicy Krzywej, a niedługo rozpocznie się kilka innych, ważnych dla miasta inwestycji.


Przebudowa ul. Krzywej ma charakter kompleksowy i obejmuje:

  • budowę jezdni i ciągu pieszo-rowerowego o długości 729 m;
  • budowę miejsc parkingowych;
  • instalację energooszczędnego oświetlenia;
  • budowę zjazdów do sąsiadujących nieruchomości.

Wartość inwestycji oszacowano na ponad 8 100 000 złotych, z czego ponad 6 000 0000 stanowi dofinansowanie z funduszy krajowych.



Przebudowa ulicy Krzywej, to prawie kilometr nowej drogi, co oznacza całkowitą przemianę tej przestrzeni. Inwestycja powinna zakończyć się do końca bieżącego roku, jednak jest duża szansa, iż prace zakończą się przed terminem. Jeszcze we wrześniu położona zostanie warstwa ścieralna jezdni – mówi prezydent Piły Piotr Głowski.

Jeśli pogoda nie storpeduje inwestycyjnych planów, to układanie warstwy ścieralnej planowane jest na 22 i 23 września. W tych dnia ulica będzie zamknięta dla ruchu.

Kwestie dojazdu do firm działających przy Krzywej w tym czasie, będziemy uzgadniać indywidualnie z przedsiębiorcami – deklaruje Miron Tadych, dyrektor Zarządu Dróg i Zieleni w Pile.

Ale przebudowa Krzywej to nie jedyna inwestycja w tej części miasta. Jeszcze we wrześniu skończą się postępowania przetargowe, które dotyczą terenów po drugiej stronie alei Wojska Polskiego. Chodzi o budowę nowej drogi, która będzie obsługiwać projektowany przy lotnisku park przemysłowy, budowę Centrum Edukacji Lotniczej oraz o doprowadzenie do CEL światłowodu.

Inwestycje i terminy składania ofert:

  • 1. Droga komunikująca Park Przemysłowy z aleją Wojska Polskiego (I etap budowy fragmentu obwodnicy Piły w kierunku do S 10) – oferty do 26 września.
  • 2. Budowa Centrum Edukacji Lotniczej – oferty do 26 września.
  • 3. Światłowód do CEL – oferty do 18 września.

Jak jednak podkreśla prezydent P. Głowski, do wykonania tych zadań niezbędne będą pieniądze z Krajowego Planu Odbudowy, których przekazanie Polsce wstrzymuje Komisja Europejska. Dzięki środkom z KPO bowiem, samorządy mogłyby sfinansować takie działania, bo są one przeznaczone na tego typu inwestycje, w tym na rozbudowę infrastrukturę dla przedsiębiorczości.

Jesteśmy dokumentacyjnie przygotowani i czekamy na ich uruchomienie tych środków. Być może październikowe wybory rozstrzygną, iż stanie się to możliwe i będziemy mogli z tych pieniędzy skorzystać, bo pojawią się rządzący, którzy nie będą prowadzić polityki destrukcyjnej w zakresie praworządności i sądownictwa. Musimy bowiem pamiętać, iż to niezależne od polityków sądy gwarantują społeczną kontrolę nad wydatkowaniem publicznych pieniędzy i dla tego Unia Europejska wstrzymuje przekazanie tych środków Polsce – zaznacza prezydent Piotr Głowski.

Przypomnijmy: chodzi o 158,5 miliarda złotych z czego 106, 9 miliarda stanowią dotacje, a 51,6 miliarda pożyczki na preferencyjnych, bardzo korzystnych warunkach.

Idź do oryginalnego materiału