Przed nami XXI Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny Eurofolk – Zamość 2024

skafander.info 3 miesięcy temu

Będzie tanecznie, barwnie i w międzynarodowej obsadzie. Ulicami Zamościa przejdzie kolorowy korowód, a na scenie zaprezentują się zespoły z różnych stron świata.

Poniżej publikujemy program wydarzenia:

XXI EUROFOLK – program festiwalu
9-14 lipca – RYNEK WIELKI W ZAMOŚCIU

Koncerty z udziałem zespołów z Brazylii (Polones Auresovia), Czech (Żetonin), Indonezji (SMA Labschool Cirendeu), Kenii (Zespół Tańca Nairobi), Meksyku (Aztlan), Puerto Rico (Sambor Boricua), Polski (Pruszkowiacy Zamojszczyzna)

9 lipca (wtorek)
18:00 – koncert „Piękna nasza Polska cała” w wykonaniu ZPiT „Zamojszczyzna” i zespołu „Auersovia”

10 lipca (środa)
17:00 – KOROWÓD ZESPOŁÓW ulicami Zamościa (start: pomnik Marszałka J. Piłsudskiego – koniec: Rynek Wielki)
18:00 – KONCERT INAUGURACYJNY

11 lipca (czwartek)
18:00 – koncert festiwalowy na Rynku Wielkim

12 lipca (piątek)
10:00 – 20:00 – kiermasz sztuki ludowej
18:00 – koncert festiwalowy na Rynku Wielkim
20:00 – zabawa folkowa – ogródki restauracyjne na Rynku Wielkim

13 lipca (sobota)
10:00 – 20:00 – kiermasz sztuki ludowej
12:00 – koncert ZPiT Zamojszczyzna
18:00 – koncert festiwalowy na Rynku Wielkim
20:30 – zabawa folkowa – ogródki restauracyjne na Rynku Wielkim

14 lipca (niedziela)
10:00 – 20:00 – kiermasz sztuki ludowej
10:30 – msza święta w kościele O.O. Franciszkanów p. w. Zwiastowania NMP
12:00 – koncert kapel ludowych, zabawy folkowe dla dzieci
18:00 – KONCERT FINAŁOWY na Rynku Wielkim

Koncerty zespołów festiwalowych poza Zamościem:
11 lipca 17:00 – Brazylia – Susiec
12 lipca 17:00 – Czechy, Kenia – Szczebrzeszyn
12 lipca 17:00 – Indonezja, Puerto Rico – Szczebrzeszyn
12 lipca 18:00 – Meksyk – Bełżec
12 lipca 18:00 – Czechy – Łaszczów

Ceny biletów:
11-13 lipca – 8 zł
10 oraz 14 lipca – 10 zł

Organizatorzy festiwalu:
Stowarzyszenie Przyjaciół LZPiT Zamojszczyzna
Zamojski Dom Kultury

Festiwal zrealizowano przy pomocy finansowej Miasta Zamość, Województwa Lubelskiego „Lubelskie smakuj życie”, Starostwa Powiatowego w Zamościu, Gminy Zamość.

Partnerami wydarzenia są: Krajowa Spółka Cukrowa, Krajowa Grupa Spożywcza S.A., Fundacja PKO Banku Polskiego.

Sponsorami festiwalu zostali: Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa, Unia Szefów Firm Zamojszczyzny, Sitaniec Technology, PSB Profi Metbud Zamość, Makro, Budmat, E. Leclerc Zamość, Restauracja Ormiańskie Piwnice, Restauracja Bohema, Verona Cafe Ristorante, Restauracja Padwa, Restauracja Skarbiec Wina, Restauracja Piwnica pod św. Kazimierzem, Blue Pub, Drukarnia Zamdruk, PTTK. Polskie Towarzystwo Turystyczno – Krajoznawcze – oddział w Zamościu, Pizzeria il Tempo, Miejski Zakład Komunikacji w Zamościu, Studio foto-video Foto GT, Społem Zamość, Kwiaciarnia Różyczka, Ultax, Hurtownia Kwiatów Sunflowers, Spółdzielnia Mieszkaniowa im. J. Zamoyskiego, Spółdzielnia Mleczarska Ryki, Ekspro. Przedsiębiorstwo innowacyjno – wdrożeniowe, Euro-Car sp. z o. o., Zakład Remontowo-Konserwacyjny Zamość, DARPAK Hurtowania Opakowań RKK.S.C. X-GUM Andrzej Bochenko, Honorowy Konsul Włoch, Mechanika Pojazdowa Adam Ciuraszkiewicz, Tomasz Małek, Zakład Instalacji Sanitarnych Andrzej Staszak, Karczma Zamojszczyzna, Muzeum Zamojskie, Kwiaty i artykuły przemysłowe S.C. J.W. Kawka, Anna Kawka.

Zespoły, które wezmą udział w Eurofolku to:

Zespół Folklorystyczny Polones AURESOVIA
BRAZYLIA
Aurea
Kultywując polską kulturę od ponad 90 lat, grupa poprzez działania kulturalne, takie jak tańce i warsztaty edukacyjne, podtrzymuje polskie zwyczaje i tradycje, gdziekolwiek się pojawi. Zespół składa się z 70 tancerzy podzielonych na trzy kategorie: dzieci, młodzież i dorosłych. Grupa odgrywa kluczową rolę w edukacji dzieci i młodzieży poprzez sztukę, kulturę i folklor, a także aktywnie uczestniczy w wydarzeniach kulturalnych w Brazylii i za granicą – Argentynie i Urugwaju.
Menedżer grupy: Angela Maria Stempkowski Olczevski
Choreograf: Rafael Lucas Biesiak

Zespół Folklorystyczny ŻEROTIN
CZECHY
Strażnice
Zespół został założony w Strażnicach (Morawy Południowe) latem 1969 roku przez grupę młodych pasjonatów tradycyjnego śpiewu i tańca, którzy interesowali się historią swojego rodzinnego miasta. I tak nieprzerwanie do dziś grupa Żerotin liczy około 30 członków w wieku 15-35 lat. Strażnice uważane są za centrum folkloru i kultury ludowej Republiki Czeskiej.
Działalność zespołu skupia się głównie na regionie Strażnic, znanym z typowego tańca danaj, szybszego tańca trasak oraz tańca verbunk, wykonywanego wyłącznie przez mężczyzn i znajdującego się na liście niematerialnego dziedzictwa kulturowego UNESCO.
Menedżer grupy i choreograf: Vitezslav Horak

SMA LABSCHOOL CIRENDEU
INDONEZJA
Tangerang Selatan
Jest to jedna z najlepszych i najbardziej znanych szkół w Dżakarcie.
Grupa powstała w 2000 roku.
Celem grupy jest edukacja, promocja i ochrona ludowego i tradycyjnego tańca Indonezji. Co więcej, jest to zachęcanie nowego pokolenia, zwłaszcza młodzieży, do pokochania swojej kultury, takiej jak zwyczaje, które stale reprezentują w swoim życiu.
Menedżer grupy: Nadia Vijanti Surjit

Zespół Tańca Nairobi
KENIA
Nairobi
Nairobi Dance Ensemble to grupa tancerzy ludowych, muzyków i akrobatów.
Jako ambasadorzy kultury, ich celem jest edukacja, ochrona i upamiętnianie bogactwa dziedzictwa narodowego poprzez muzykę i taniec.
Powodem, dla którego zespół taneczny z Nairobi jest wyjątkowy, jest fakt, iż nie jest to pojedynczy zespół etniczno-plemienny. Jest to kompozycja artystów z różnych plemion Kenii. Ich przedstawienia są zbiorem tańców i muzyki z niemal wszystkich społeczności w Kenii i innych części Afryki.
Menedżer grupy: Antony Karundu

Balet Folklorystyczny Aztlan
MEKSYK
Meksyk
Ballet Aztlan to organizacja non-profit założona w 2002 roku przez nauczyciela i choreografa Josue Nieto.
Ich misją jest promowanie kultury meksykańskiej poprzez muzykę i taniec ludowy wśród jak największej publiczności dzięki barwnego i edukacyjnego programu.
W skład zespołu wchodzi również kapela Mariachi Aztlan, która składa się z 20 muzyków zaangażowanych w ratowanie i rozpowszechnianie tradycyjnej muzyki meksykańskiej. Przygotowany na festiwal program artystyczny będzie próbą rodzimych i aktualnych tradycji z dodatkiem nowych choreografii, które zachwycą zamojską publiczność.
Menedżer grupy i choreograf: Josue Nieto.

Balet Sabor Boricua
PORTORYKO
Aguadilla
Ballet Folklorico Sabor Boricua to balet, w którym tradycyjny folklor łączy się z muzyką ludową XX i XXI wieku. Zespół oferuje warsztaty, pogadanki i pokazy muzyki i tańca. Grupa składa się z młodych ludzi i dorosłych, którzy chcą pokazać swój talent prezentując tradycje portorykańskie. Program artystyczny przygotowany na Festiwal obejmuje trzy główne style folkloru: tradycyjne tańce, afrykańsko-karaibskie tańce bomba oraz plena i salsa.
Menedżer grupy i choreograf: Jannira Mercado

Zespół Tańca Ludowego „Pruszkowiacy” powstał w Pruszkowie na przełomie 1978/1979 roku. Przez 45 lat działalności, Zespół koncertuje w kraju i zagranicą, prezentując folklor z kilkunastu regionów Polski , a także tańce innych narodów.
Zespół jest Samorządową Instytucją Kultury prowadzaną przez Gminę Miasto Pruszków. Zespół liczy niemal 200 członków z różnych grup wiekowych. Zespół występuje z towarzyszeniem orkiestry ludowej lub kapeli dziecięco-młodzieżowej.
„Pruszkowiacy” są organizatorem corocznego plenerowego wydarzenia pod nazwą PDF – Pruszkowski Dzień Folkloru, które odbywa się na Skwerze im. Zespołu Tańca Ludowego „Pruszkowiacy” w Pruszkowie. Uczestnikami PDF są liczne zespoły związane z kulturą ludową i folklorem. m.in. Zespół MAZOWSZE, Reprezentacyjny Zespół Artystyczny Wojska Polskiego, Zazula, GOORAL, czy też Czesław Mozil.
Zespół nie boi się nowych wyzwań, czego dowodem jest udział w projekcie Czesława Mozila: „Czesław Mozil i Grajkowie Przyszłości. Inwazja nerdów vol. 1”. Na tym albumie znalazły się m.in. dwie piosenki w wykonaniu ZTL „Pruszkowiacy”, w tym roku album otrzymał Fryderyka w kategorii Album Roku Muzyka Dziecięca.
Znaczącym wydarzeniem w historii „Pruszkowiaków” był udział w filmie pt. „Znachor”, który na platformie Netflix obejrzało 43 mln widzów.
Dyrektorem Zespołu jest Piotr Grządkowski, a za artystyczną stronę działalności odpowiada Piotr Zalipski, a kierownikiem muzycznym jest Bogdan Nidzgorski.
Celem „Pruszkowiaków” jest pokazywanie szerokiej publiczności radości, jaką niesie ze sobą kultura ludowa, czyli jeden z najpiękniejszych polskich skarbów.

Idź do oryginalnego materiału